Zemlja koja žvače sebe do smrti: Zašto su stakleno crvene oči i ispupčeni obrazi po svuda u Jemenu? Priča o apsolutnoj vladavini khata
Brojne zemlje i kulture imaju svoje tradicije, uključujući i po pitanju opuštanja, no ne tako rijetko to se svodi na uživanje u supstancama koje imaju i prekomjeran "učinak", možda do te mjere da cijelu zemlju dovode u fazu stagnacije i problema. Svi znamo za takve priče. Recimo opće poznati problem pretjeranog uživanja u vodki kod Rusa, ili generalni problem s alkoholom kod brojnih europskih nacija. U tu kategoriju mogla bi se uvrstiti i američka opioidna kriza koja godišnje odnosi preko 100.000 života (!) te je tema za sebe.
No, danas ćemo govoriti o jednom drugom dijelu svijeta gdje se obično lokalne krize ove vrste ne spominju tako često. Danas odlazimo u Jemen, najsiromašniju zemlju arapskog svijeta koja osim upravo spomenutog problema, zatim rata između pro-saudijskih i pro-iranskih snaga koji traje već gotovo cijelo desetljeće, ima i jedan drugi problem, problem koji ćete uočiti ako se približite gotovo svakom odraslom muškarcu u zemlji.
Možda ste čak primjetili jednu specifičnu karakteristiku i na ratnim fotografijama iz Jemena? Bilo da se radi o Houthi pobunjenicima, borcima lojalnima protjeranom predsjedniku Mansouru, ili pak onima koji s UAE-om surađuju na nekim posebnim planovima na jugu, sve njih uvelike povezuje jedna stvar, jedna fizička osobina - imaju jedan izobličen, napuhani, "izbačen" obraz. Nekad lijevi, nekad desni, nema pravila, ali jako je upečatljivo, iz daljine vidljivo, i za Jemen vrlo specifično.
Što im se to događa s obrazima? Zašto su "napuhani"? Nešto drže unutra, nešto što im je očito jako važno, a to nešto zove se khat (ili qat). Što je pak to khat? Riječ je o biljki. Ne bilo kojoj biljki, naravno, riječ je o opijatu koji raste u podnebljima istočne i južne Afrike, kao i na Arapskom poluotoku.
Khat se žvače i zatim drži dugo u ustima, stvrajući "kuglu", otud i izpupčeni obraz. Drže biljku u ustima, a ona polako ispušta svoje supstance.
Khat je mali grm, a mlado lišće posjeduje supstance koje su po učinku slične amfetaminima.
Žvakanje khata je popularno diljem Arapskog poluotoka i Roga Afrike, ali u Jemenu... U Jemenu je to na jednoj sasvim drugoj razini. Jemen je zemlja totalno ovisna u khatu! U kojoj mjeri? Ogromnoj. Podaci govore da čak 90% muškaraca redovno žvače khat (te oko 25% žena).
Situacija je toliko uzela maha da po dolasku u drevni glavni grad Sanaa, ili gotovo bilo gdje drugdje u zemlji, po svuda ćete vidjeti ljude s obrazima izbočenima od žvakanja.
Na taj način se konzumira. Drži se poveća količina u ustima i onda se supstance miješaju sa slinom te zatim završavaju u krvotoku.
I iako strancima može izgledati čudno, u Jemenu je khat nešto poput kave ili alkohola na Zapadu - društveni "lubrikant". Jasno, ključni faktor u ovoj priči je činjenica da žvakanje khata nije zabranjeno u islamu, za razliku od alkohola. Dakle, khat na neki način ovdje postaje "alkohol za muslimane".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.