Zemljopisno i politički gledano, Ukrajinska kriza bila je (i još uvijek jest) borba za utjecaj nad ovom velikom zemljom između Europe (Europske unije) i Rusije - tadašnji predsjednik Viktor Janukovič u jednom trenutku se dosjetio (zapravo iskalkulirao u dogovoru s Moskvom) da ipak ne bi išao dalje putem EU integracija (možda čak i "euroatlantskih"), te umjesto toga ide onim drugim putem, putem Istoka.
Slavlje u Moskvi i crtanje novih karata Euroazijske ekonomske unije potrajat će vrlo kratko jer svojim odustajanjem od relativno nesvrstanog, pomalo pro-EU položaja, Viktor Janukovič presudio je i sebi i zemlji kojom je vladao. Izbija kriza, stiže Majdan, on biva srušen, a na istoku izbija rat koji tehnički i dalje traje.
SAD već u ranoj fazi ulazi u arenu tako da bitka za Ukrajinu, utjecaj nad Ukrajinom, dobiva još jedan sukob, onaj prigodno prešućeni između EU-a i SAD-a, a naznake istog pojavljuju se samo u rijetkim prisluškivanim razgovorima poput onog sada već notornog "Jeb*š EU" tadašnje zamjenice američkog državnog tajnika Victorije Nuland.
Situacija se od tih vrlo napetih dana do danas donekle smirila. Vojni sukob na istoku Ukrajine, u Donbasu, uvelike je stišan sporazumima tzv. Normandijske četvorke (Putin, Merkel, Hollande i Porošenko) koje je u Minsku ugostio bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko. Ništa nije do kraja riješeno, dakako, a status Krima ostaje trajni izvor napetosti te veliki problem za moderne kartografe koji se najčešće ipak odlučuju za neutralne isprekidane linije koje bi se moglo prevesti kao "komplicirano je...".
Krajem prošle godine dobili smo još jednu eskalaciju, no srećom ne tako veliku kao neke prethodne - ukrajinska mornarica sukobila se nakratko s ruskim snagama u tjesnacu Kerč (kod Krima) što je rezultiralo ruskim zarobljavanjem ukrajinskih mornara (sam incident nastao je zbog itekako neusklađenih stavova po pitanju što je čije i gdje tko i kako smije prolaziti). Eskalacija je u neku ruku trebala poslužiti tadašnjem predsjedniku Petru Porošenku kao zamah u njegovoj borbi za drugi mandat pa je odmah proglasio i nekoliko tjedana izvanrednog stanja. No, nije mu pomoglo, Ukrajinci su se na izborima odlučili za umjerenijeg kandidata, Volodimira Zelenskog, koji čak nije ni političar već TV glumac i komičar.
Sama ta činjenica već nam govori jako puno o tome što prosječni Ukrajinac misli o svemu ovome i kakav stav ima prema politici uopće.
Iza Zelenskog je sada pak 100 dana vlasti, a iako će se njegovi konačni planovi tek trebati do kraja definirati, može se već sada reći da je situacija donekle opuštenija nego za vrijeme Porošenka koji se pred kraj mandata sve češće pojavljivao u vojnoj uniformi što mu ipak nije donijelo glasove kako je mislio da hoće.
Jučer se pojavila vijest kako je upravo "u tijeku" razmjena zarobljenika između Rusije i Ukrajine (uključujući i spomenute ukrajinske mornare koji su zarobljeni za vrijeme incidenta u tjesnacu Kerč), no, kako to često i biva na ovom prostoru, dobiti jasnu informaciju nije jednostavno pa tako imamo tvrdnje koje variraju od toga da je razmjena već obavljena do onih da još nije ni započela. Kako bilo da bilo, očito je da se na tome radi, što je potvrđeno s obje strane - i to je dobro, to je bitan potez, jer svaki potez koji vodi prema normalizaciji, čak i najmanjoj, valja pozdraviti.
Zelenski (41) je vrlo aktivan, a Ukrajinci to pozdravljaju - ovog tjedna su objavljeni rezultati ankete koji pokazuju kako novi mladi predsjednik ima vrlo visoku potporu u narodu, čak 70%. Ne čudi - najavljuje kako će neumorno raditi u borbi protiv korupcije, donio je već više od 500 predsjedničkih odredbi, uklonio je više od 300 dužnosnika, obavio najmanje 20 putovanja po zemlji i 5 u inozemstvo. U pripremi je 465 novih zakona i amandmana...
Dakako, najveći izazov po njegovo predsjedništvo bit će način na koji će se postaviti prema Rusiji. Što se Moskve tiče, čini se da su tamo oprezno optimistični te Zelenskog smatraju čovjekom s kojime mogu razgovarati, ali i poslovati. On pak nije bio Majdanovac niti se nastoji približiti toj "ekipi".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.