Prva asocijacija na Somaliju? Terorizam? Siromaštvo? Rat? Bezvlašće? Sve je točno, no Somalija kakvu znamo danas, tragična Somalija, nije Somalija koja je postojala "jučer". Ne tako davno bila je to snažna afrička zemlja, jedan od lidera borbe za afričko oslobođenje, zemlja koja se ubrzano razvijala na svim područjima, koja je mogla postati ogledni primjer drugima... Što se dogodilo? Danas ćemo saznati.
Prije kojih pola stoljeća, krajem 1969., kratak period somalijske demokracije završio je vojnim udarom kojeg je poveo Mohammed Siad Barre, tadašnji glavni zapovjednik žandarmerije. Barre će preuzeti vlast nad Somalijom i vladat će dugo, sve do 1991. kada će se njegov režim raspasti po izbijanju građanskog rata (on će pak ostatak života provesti u egzilu u Nigeriji).
No, tko je bio on i kakva je bila Somalija za vrijeme 20-ak godina njegove vladavine? Kako smo već i spomenuli, Barre je došao na vlast vojnim udarom te je nakon toga svu vlast koncentrirao u svojim rukama. No, te 1969. u Somaliji mnogi su s oduševljenjem dočekali vojni udar. Prethodnu vlast smatrali su korumpiranom i neučinkovitom optužujući ih da rade primarno za strane interese. Dolazak Barrea bio je trenutak velike euforije, optimizma - i uistinu, tako je i bilo, barem prvih godina...
Nema sumnje da je Mohammed Siad Barre bio autoritarni vladar, no za njegove vladavine napravilo se puno toga. Toliko toga da stanovnici Somalije i dan danas imaju podvojene osjećaje - s jedne strane bio je to režim koji je, naročito u kasnijim periodima, okrutno progonio neistomišljenike, dok s druge strane Somalija je tada bila zemlja na koju su se njeni stanovnici zaista mogli ponositi.
Barre je rođen početkom 20. stoljeća dok je Somalija još uvijek bila talijanska kolonija (Talijanski Somaliland). Još kao mlad momak priključio se talijanskim karabinjerima te je brzo napredovao kroz rangove, čak je sudjelovao i u talijanskom vojnom sukobu s Etiopijom. Kasnije, nakon što je Somalija iz talijanskih ruku prešla u britanske, Barre je nastavio karijeru te je postao policijski inspektor za vrijeme britanske kolonijalne vlasti. Po osamostaljenju Somalije uskoro je došao na čelo vojske što mu je i omogućilo da 1969. izvede državni udar.
Siad Barre 1970. (WikiMedia)Ali kako je vodio zemlju? S kime se povezao na vanjskopolitičkom planu? Plan, barem inicijalno, bio mu je pretvoriti Somaliju u socijalističku zemlju, a to znači, očekivano, da se politički približio Sovjetskom Savezu. Štoviše, postoje teorije o tome da je upravo SSSR potaknuo vojni udar koji je doveo Barrea na vlast (ne bi bilo iznenađenje da je tako).
U svom prvom govoru po preuzimanju vlasti Barre je poručio: "Naše djelovanje bilo je neminovno. Sada pozivam sve stanovnike Somalije da krenu u izgradnju svoje zemlje, snažne zemlje, da upregnu sve svoje snage, energiju, bogatstvo i um kako bi izgradili Somaliju".
Osvrnuo se i na vanjsku prijetnju - "Imperijalisti, oni koji uvijek žele da narod bude gladan, bolestan, u neznanju, oni će nam se suprotstaviti, pokušat će nas natjerati da ih molimo... ali nećemo, udružimo se svi zajedno i razbijmo neprijatelje naše zemlje!", poručio je Barre.
Do 1. studenog 1969. dao je ukinuti Ustav, parlament, političke stranke, Vrhovni sud... Ironično, ime zemlje tada se mijenja u "Demokratska Somalijska Republika" (nije jedina s takvim nazivom).
Prvih osam godina njegove vlasti bio je procvat Somalije, "zlatno doba". Radilo se intenzivno, podizale su se škole, bolnice, provodili su se brojni uspješni programi opismenjavanja stanovništva.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.