Donald Trump povukao je sinoć potez koji će imati ozbiljnih posljedica - odlučio je otpustiti šefa FBI-a, Jamesa Comeya. Ovo je potez koji bi mogao stvoriti, kako neki već prognoziraju, političku oluju u SAD-u. Naime, Comey je vodio istragu po pitanju Trumpove navodne povezanosti s Rusijom glede određivanja ishoda predsjedničkih izbora 2016., a mnogi će sada zaključiti da Trump ovim potezom želi ugušiti tu istragu. Posljedice po američku političku klimu mogu biti zaista velike.
Trump pak tvrdi kako ga je otpustio zbog načina na koji je za vrijeme izborne kampanje vodio e-mail skandal kandidatkinje Hillary Clinton.
No, malo tko vjeruje u tu tvrdnju - većina smatra kako Trump na neki način pokušava spasiti sebe otpuštajući Comeya.
Potez je šokirao Washington, a demokratski zastupnici u Senatu već su usporedili ovaj Trumpov potez s "Masakrom subotnje večeri" iz 1973. - odnosno potezom kada je tadašnji američki predsjednik Richard Nixon otpustio specijalnog istražitelja koji je vodio istragu oko Watergate skandala.
Dakako, iz Bijele kuće jutros poručuju kako nema nikakvog političkog motiva u Trumpovom potezu. No, malo tko će im vjerovati, a ova situacija užarit će američke političke tenzije koje se još nisu slegle otkako je Trump preuzeo vlast 20. siječnja ove godine.
Nadalje, lider Demokrata u Senatu, Chuck Schumer, sinoć je telefonski razgovarao s Trumpom te mu je poručio kako čini "veliku pogrešku" otpuštajući Comeya. Nakon tog razgovora Schumer je poručio u razgovoru za medije kako mu Trump zapravo nije dao nikakav odgovor. Nadalje, Schumer je također poručio kako je "nezavisna istraga po pitanju uloge Moskve u izborima sada jedini način da se vrati povjerenje američkih građana".
Drugim riječima, Schumer želi reći kako se Trump boji istrage o njegovoj navodnoj povezanosti s Rusijom te kako je to razlog zašto je otpustio Comeya. Nadalje, daje do znanja da Demokratska stranka neće odustati od istrage jer se navodno jedino tako "može vratiti povjerenje američkih građana", u demokraciju valjda.
No, nervoza ne dolazi samo iz demokratske strane - senator Richard Burr, republikanski predsjednik Vijeća za obavještajne poslove pri američkom Senatu, također je rekao kako je uznemiren ovim potezom te kako je odlazak Comeya "gubitak za FBI i naciju".
Pokušajmo malo opširnije objasniti aktualnu situaciju. James Comey postavljen je za šefa američkog FBI-a 2013. od strane tadašnjeg predsjednika Baracka Obame. Iz te perspektive moglo bi se reći kako je Comey bio "Obamin čovjek", no ne iz samo te perspektive - Obama ga je u više navrata hvalio kao "izuzetnog lidera", a i politički stavovi dvojice bili su vrlo slični.
Kasnije se dogodio veliki e-mail skandal bivše državne tajnice Hillary Clinton, kojoj su 2016. gotovo svi prognozirali pobjedu na predsjedničkim izborima. O kakvom je skandalu riječ? Radi se o tome da je Hillary Clinton koristila privatne e-mailove za vođenje službenih poslova, što je samo po sebi veliki propust i na to su se fokusirali njeni suparnici.
Stvar je potencijalno još i znatno veća od toga, a o tome se malo tko usudio do sada govoriti, osim možda zastupnika Randa Paula koji je spekulirao kako je Clinton možda vodila i operacije ilegalnog transfera oružja od libijskih militanata za sirijske ekstremiste preko Turske. Ta priča je ostala zakopana jer nikome ne odgovara da se previše spominje u javnosti.
No, kada je e-mail skandal postao glavno oružje u rukama Republikanaca (koji nisu ni sanjali da bi Donald Trump mogao ugrabiti nominaciju - većina ih je vjerovala kako će to biti "njihov" čovjek, Jeb Bush) počeo se vršiti pritisak na FBI da se nešto učini, da se pokrene istraga.
James Comey, ako jest bio Obamin čovjek, učinio je to nevoljko, ali morao je tu istragu otvoriti, u suprotnom bi velika politička kriza, umjesto što izbija danas, izbila već tada.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.