Vojska Zimbabvea poručila je kako su preuzeli vlast u zemlji ciljajući one koji su stvarali "društvene i ekonomske probleme". No, također navode kako je predsjednik Robert Mugabe (93) zajedno sa svojom obitelji na sigurnom.
Tenkovi i vojnici blokirali su ključne ceste u glavnom gradu Harare kao i sve ključne vladine zgrade.
"Čim izvršimo svoju misiju očekujemo kako će se situacija vratiti u normalu", rekao je jedan od generala, Sibusiso Moyo.
Informacije govore kako je uhićen ministar financija Ignatius Chombo. On je pak bio jedan od vodećih članova tzv. "G40" frakcije vladajuće stranke ZANU-PF, a na čelu ove frakcije nalazi se Grace Mugabe (52) - prva dama koja želi preuzeti vlast u zemlji nakon njezinog supruga. S druge strane imamo frakciju koja se naziva "Lacoste", a lider iste je Emmerson Mnangagwa, donedavni potpredsjednik kojeg je Robert Mugabe otpustio. Taj potez je pak naljutio vojsku.
Je li stoga ovaj državni udar? Mogao bi biti. Naime, iz vodstva stranke ZANU-PF poručili su kako je šef vojske veleizdajnik. U isto vrijeme iz mladeži stranke ZANU-PF poručuju kako su spremni "umrijeti za Mugabea". "Braniti revoluciju i našeg lidera i predsjednika je ideal za koji živimo i ako treba bit će i princip za koji smo spremni umrijeti", rekao je lider mladeži ZANU-PF, Kudzai Chipanga.
Emmerson Mnangagwa (L) i Robert Mugabe (D) - nakon što je Mugabe otpustio potpredsjednika Mnangagwu vojska se počela pripremati za udar Zadnje informacije govore kako je vojska preuzela i sjedište televizije ZBC, inače poznate po sklonosti Mugabeu. Nedugo zatim čule su se tri eksplozije u centru grada. Ignatius Chombo - uhićeni ministar financija, jedan od lidera "G40" frakcije
VIDEO: cijela izjava generala nakon zauzimanje državne televizije
Analiza
Borba za nasljedstvo u Zimbabveu u punoj je snazi već dvije godine. Robert Mugabe već je u dubokoj starosti, a malo tko se uzda u demokratski proces. S jedne strane tu je njegova 40 godina mlađa supruga Grace, iza koje stoje njegovi pristaše i žele da ona preuzme zemlju nakon Roberta. S druge strane imamo moćne ljude unutar ZANU-PF stranke koji planiraju drugačiji scenarij te su već prije dvije godine počeli, prvo polako, a onda sve žešće, kritizirati Mugabea zbog ekonomske situacije.
Unatoč brojnim kritikama izvana i iznutra, Robert Mugabe u Zimbabveu i dalje ima snažnu podršku u narodu iako vlada autoritarno Robert Mugabe na Zapadu slovi kao tiranin i diktator, a njegov odlazak s vlasti bit će itekako proslavljen. Za očekivati je da bi stoga i anti-Mugabe frakcija unutar velikog ZANU-PF-a bila dobrodošla kao novi lider Zimbabvea.
S druge strane Robert Mugabe i dalje uživa poseban status u Africi gdje slovi kao jedan od zadnjih živućih velikih boraca protiv imperijalizma i kolonijalizma. To je nešto što mu se ne može oduzeti, no njegova višedesetljetna čvrsta kontrola nad Zimbabveom imala je mnogih propusta što je zemlju dovelo u iznimno teške ekonomske krize.
Robert Mugabe i njegova supruga Grace - ona želi preuzeti zemlju nakon njega, a to joj neće dozvoliti drugi moćni akteri u stranci ZANU-pF. Predsjednik Mugabe, koji je već u dubokoj starosti, otpustio je potpredsjednika kako bi njoj olakšao put do vlasti (svojom odlukom ili pod njenim utjecajem), no to je izazvalo veliko negodovanje kod vojske koja je sada odlučila intervenirati. Dakako, činjenica da se Mugabe nije želio podrediti stranim interesima rezultiralo je ekonomskim napadima Zapadnih sila na njegovu zemlju, što je svakako pridonijelo krizi.
Situacija po pitanju ekonomije danas je bolja, no zemlji sada prijeti druga pošast - unutarnji sukob.
Dakle, vojska poručuje kako ciljaju "kriminalce oko Mugabea", ali ne i samog Mugabea. Što to zapravo znači? To znači da ciljaju i njega, odnosno njegove ljude, ali u svojim izjavama stvar prikazuju kao da pomažu njemu jer se boje da im na ulice ne izađu odmah tisuće i tisuće njegovih pristaša. Tako da sada u glavnom gradu Harare zapravo vlada konfuzija - mnogi još ne znaju je li ovo nekakva specijalna operacija, državni udar ili nešto treće?
General Sibusiso Moyo - on je sinoć na državnoj televiziji (koju je vojska okupirala) pročitao izjavu u kojoj tvrdi kako je krenula akcija protiv "kriminalaca", no također ističe kako su predsjednik i njegova obitelj "na sigurnom" No, sudeći po tome kako se sve zbilo u svega 24 sata, i kako se eskalacija dogodila nakon što je Mugabe otpustio Emmersona Mnangagwu (otvarajući time još veći prostor svojoj supruzi za skorašnje preuzimanje vlasti), vrlo je vjerojatno da je ovo ipak državni udar. Nadalje, ako se Robert Mugabe nalazi na "sigurnom", kako šefovi vojske tvrde, zašto se nije oglasio?
Može li vojska tek tako svrgnuti Mugabea? Teško. Izvana se često tvrdi kako je Mugabe despot te kako cijeli narod Zimbabvea samo čeka da ovaj umre, no stvarna situacija u zemlji ipak je drugačija - Mugabe osvaja izbore i čak ni strani promatrači mu ne osporavaju da legitimno dobiva većinu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.