Filipinske specijalne snage priključile su se tijekom jučerašnjeg dana u bitku protiv terorista na prostoru južnog grada Marawi. Podsjetimo, kontrolu nad dijelovima grada preuzeli su islamistički militanti povezani s ISIL-om. Iako je isprva izgledalo kako se radi tek o manjoj skupini koju će vladine snage brzo neutralizirati, sukob je postao vrlo žestok, a filipinski predsjednik Rodrigo Duterte naredio je slanje komandosa i vojnih helikoptera.
Helikopteri su tijekom jučerašnjeg dana bombardirali njihove položaje. Glasnogovornik vojske ističe kako je u jučerašnjim sukobima ubijeno 18 terorista i šest vojnika.
Visoki vladin dužnosnik, Jose Calida, komentirao je situaciju za vrijeme novinske konferencije: "Oni žele preuzeti Mindanao i pretvoriti ga u kalifat. Ranije su bili samo lokalna teroristička skupina, ali sada su se povezali s ISIL-om". Istaknuo je kako se među teroristima također nalaze državljani Indonezije i Malezije.
"Ono što se trenutačno događa na otoku Mindanao više nije pobuna lokalnog filipinskog stanovništva. Ovo se već pretvorilo u invaziju stranih terorista koji su se odazvali pozivu ISIL-a da krenu na Filipine ukoliko im je preteško doći do Iraka ili Sirije", poručio je Calida.
Ako filipinska vojska ne uspije brzo ugušiti ustanak militanata, postoji opasnost od širenja sukoba, a izvanredno stanje već je proglašeno na prostoru cijelog južnog otoka Mindanao gdje se nalazi grad Marawi.
VIDEO:
Situacija vrlo podsjeća na izbijanje oružane pobune u sirijskom gradu Homs u proljeće 2011. Tada je također izgledalo kao da se radi o manjoj lokalnoj pobuni koju će snage sigurnosti uskoro ugušiti. No, uskoro je situacija prerasla u opći džihadistički ustanak protiv vlasti, a strani borci nahrupili su preko svih granica.
Dakako, situacija na jugu Filipina ima svoje specifičnosti, no, teško je ne uočiti neke geopolitičke sličnosti. Naime, Filipini su imali problema s islamističkim militantima na otoku Mindanao već duže vremena, ali do veće eskalacije dolazi tek promjenom vlasti u Manili.
Filipinski predsjednik Rodrigo Duterte šokirao je svijet prošle godine kada je poručio da će Filipini, nakon više desetljeća lojalnosti SAD-u, napraviti veliki zaokret u svojoj vanjskoj politici. Poručio je kako SAD tretira Filipine i dalje kao svoju koloniju te kako on na to neće pristati. Stoga je poručio da će za nove primarne saveznike uzeti Rusiju i Kinu.
Pogledajmo malo kartu svijeta - ratovi, sukobi i tenzije vode se isključivo u zemljama koje nisu orijentirane prema SAD-u ili su to nedavno odbile učiniti. Može se argumentirati da je problem unutar samih tih zemalja, no zemlje slične njima pronaći ćemo i drugdje i u njima vladaju slični uvjeti, uz dodatak mira.
Sirija, koja je odlučila orijentirati se prema Rusiji i Iranu, završila je u ratnom paklu. Ranije se to dogodilo Libiji. Rat se vodi u Jemenu jer jemenski pobunjenici žele da Jemen bude orijentiran prema Iranu. Zemlja Latinske Amerike koja se najviše protivi podređivanju američkom utjecaju, Venezuela, na rubu je rata. Sjeverna Koreja i Iran, zemlje koje dugo vremena imaju neprijateljske odnose sa SAD-om, mogu u svakom trenutku postati žrtve agresije (i svakodnevno se pripremaju na to).
Koji su specifični unutarnji problemi ovih zemalja, a da ih ne nalazimo drugdje? Zapravo ih i nema - autoritarnost sirijske vlasti pod predsjednikom Assadom nije gora od recimo egipatske ili zaljevskih. Težak život pronalazimo diljem Latinske Amerike, no Venezuela je ta koja će se prva zapaliti.
Možda neki specifični faktori mogu doprinijeti eksploziji sukoba i kaosa, ali analiza karte svijeta pokazuje nam da se sukobi vode primarno u zemljama koje na ovaj ili način nisu lojalne američkom utjecaju i žele ga se otarasiti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.