Kako se moglo i očekivati, ono što je započelo u Britaniji u kontekstu slučaja Skripal, sada je eksplodiralo i na međunarodnoj pozornici, barem onoj Zapadnoj. Naime, Britanija je nakon optuživanja Rusije za kemijski napad na njenom teritoriju izbacila 23 ruska diplomata. Već tada je bilo jasno kako je to zapravo tek potencijalno uvertira u egzodus ruske diplomacije iz Zapadnog svijeta. Pitanje je jedino bilo kada će britanski saveznici krenuti s istom mjerom i u kolikoj magnitudi.
Odgovor je danas stigao i magnituda je poprilična, a možda je riječ tek o jednoj rundi. Naime, prema zadnjim medijskim informacijama, SAD je danas objavio kako izbacuju ukupno 60 ruskih diplomata te se tako pridružuju brojnim europskim zemljama koje su odlučile učiniti isto kako bi se kaznilo Kremlj za kemijski napad u Engleskoj.
Dakako, Britanija za taj napad nikada nije predstavila konkretne dokaze koji bi neupitno optužili Rusiju, konkretno rusko vodstvo. No, do sada je već postalo sasvim jasno kako postoji konsenzus da se takvi dokazi neće niti tražiti - Britanija je prozvala krivca i njeni saveznici ne bi bili saveznici kada bi to propitkivali. Nadalje, sve zajedno dolazi u sklopu velike kampanje kontra Rusije, a cilj je od početka isti: ili Rusiju maksimalno izolirati ili na neki način u njoj prouzročiti "smjenu režima". Povode ne treba ni spominjati - Rusija je počela smetati Zapadnim interesima na brojnim mjestima i nije bilo za očekivati kako će joj se dozvoliti povratak u "geopolitičku arenu" u takvim razmjerima.
Izbacivanje 60 ruskih diplomata iz SAD-a najžešći je potez koji je Donald Trump napravio kontra Rusije otkako je preuzeo vlast (također je naredio i zatvaranje ruskog konzulata u Seattleu). Dakako, ne treba posebno ni isticati kako ga se od početka mandata nastoji na ovaj ili onaj način povezati s Rusijom, a ovo je još jedan u nizu poteza kojime Trump daje do znanja da nije "ruski čovjek" (nije niti bio, ali takva kampanja protiv njega koncipirana je kao idealna "dvije muhe jednim udarcem" strategija).
Progon ruskih diplomata sa Zapada odmah je pozdravila britanska Vlada, naročito britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson koji se naročito istaknuo, uz premijerku Theresu May, kao zagovaratelj ruske krivnje. "Današnja izuzetna međunarodna reakcija naših saveznika ostat će zapamćena u povijesti kao najveće izbacivanje ruskih obavještajnih oficira te će pomoći obrani naše zajedničke sigurnosti", poručio je Johnson.
Dakle, nije samo da se radi o odmazdi za zločin čija se odgovornost još nije ni potvrdila već se mijenja i kompletan diplomatski žargon pa tako ruski diplomati sada postaju "obavještajni oficiri", suštinski osobe koje su opasne po sigurnost Zapada.
Kako smo i rekli, ovo je možda tek iduća runda, a one koje slijede mogle bi biti još i žešće. Ne bi iznenadilo da se u ne tako dalekoj budućnosti ruski dužnosnici počnu tretirati kao element koji je podjednako opasan kao i ISIL-ovi teroristi, ako ne i opasniji - štoviše, pojedini istaknuti Zapadni dužnosnici već neko vrijeme, kada govore o izazovima i opasnostima, Rusiju i ISIL stavljaju u istu rečenicu, što nije slučajno.
Britanska premijerka Theresa May također je pohvalila današnju akciju. "Koordinirane mjere jasno pokazuju da svi stojimo rame uz rame u slanju najsnažnijeg signala Rusiji da se više neće moći rugati se međunarodnom zakonu", poručila je premijerka.
Zanimljivo je uočiti kako ovakav žestok stav prema Rusiji zauzima tzv. "Brexit Vlada" koja bi trebala, na kraju procesa, odvojiti Britaniju od Europske unije. To je zanimljivo iz perspektive pojedinih tvrdnji kako je Brexit također bio "rusko maslo", odnosno da je takav ishod najviše išao na ruku Rusiji jer se time navodno narušava kompaktnost i moć Europske unije.
Je li Rusija bila sretna zbog Brexita? Vjerojatno jest. To se lako može zaključiti i po tome što je njihov utjecajni državni kanal RT davao poprilično medijskog prostora pro-Brexit akterima, no i inače postoje argumenti zašto je Rusija bila zadovoljna zbog Brexita (nacionalisti su generalno više naklonjeni Rusiji). No, reći da je Rusija na neki način orkestrirala Brexit je podjednako apsurdno kao reći da je stavila svog čovjeka u Bijelu kuću ili da je potaknula separatističke tendencije u Kataloniji.
No, ako se za dokaze generalno ne pita kada je tema Rusija, onda se doslovno sve može svaliti na Rusiju, a to se upravo i čini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.