Organizacija za ljudska prava Amnesty International objavila je izvještaj u kojem se navodi kako mijanmarske snage sigurnosti, zajedno s paramilitarnim ruljama, provode taktiku "spaljene zemlje" na prostoru sjeverozapadne provincije Rakhine na kojoj većinom žive pripadnici muslimanske Rohingya manjine.
Satelitske snimke otkrivaju veliko uništenje naselja u kojima su živjeli muslimani. Na snimkama može se vidjeti najmanje 80 velikih požara na prostoru koje je inače naseljeno. Drugim riječima, izgleda kako se provodi potpuna taktika "spaljene zemlje".
"Dokazi su neosporni, mijanmarske sigurnosne snage pale provinciju Rakhine i ciljano nastoje protjerati Rohingya muslimane iz Mijanmara", istaknula je jedna od direktorica AI-a, Tirana Hassan.
Procjenjuje se kako je više od 400,000 muslimana pobjeglo iz provincije Rohingya u susjedni Bangladeš.
Podsjetimo, Mijanmar je većinski budistička zemlja u kojoj je do prije nekoliko godina vladala vojna hunta. Vojska je zapravo i dalje na vlasti s time da je jedina razlika da dio te vlasti sada dijele s civilnom Vladom na čijem je čelu dobitnica Nobelove nagrade za mir, Aung San Suu Kyi. Ona se smatra de-facto lidericom Mijanmara.
Aung San Suu Kyi je pak kćerka Aunga Sana, čovjeka kojeg se smatra ocem nacije, utemeljiteljem današnjeg Mijanmara. Bio je kontroverzna ličnost - prvo je utemeljio Komunističku partiju Burme (današnja država Mijanmar ranije se zvala Burma), ali više je prakticirao nacionalizam nego komunizam. Nadalje, za vrijeme Drugog svjetskog rata inicijalno je stao na stranu imperijalnog Japana, dakle na stranu Sila osovine, da bi tek kasnije promijenio stranu i prešao Britancima. Nakon Drugog svjetskog rata se pak borio za nezavisnost Burme od Britanaca - i uspio je, ali nije doživio jer je šest mjeseci prije proglašenja neovisnosti ubijen u atentatu.
Aung San - mijanmarski Otac domovineNeko vrijeme nakon osamostaljenja 1947. Burma je bila demokratska država - do vojnog udara 1962. kada na vlast dolazi poprilično brutalna vojna hunta koja će vladati zemljom sve do 2011. Kroz tih 50-ak godina Burma je bila nešto kao Sjeverna Koreja danas, izolirana od svijeta.
Mijanmar je zapravo vrlo bogata zemlja - imaju nafte, plina, dijamante, razna prirodna bogatstva. U isto vrijeme Mijanmar je zemlja s jednim od najvećih jazova između bogatih i siromašnih (pristaše bivše vojne hunte drže svu moć i novac u svojim rukama).
Aktualna vladarica Mijanmara, Aung San Suu Kyi, kontroverzna je ličnost. Rođena je 19. lipnja 1945. u glavnom gradu Rangoonu (današnji Yangon: grad i ime države promijenilo se nakon ustanka 1988. - ustanak poznat pod nazivom "8888" - u kojem je ubijeno i do 10,000 prosvjednika).
Pro-demokratski prosvjednici u Burmi 1988. Kao kćer oca domovine i majke koja je bila diplomatkinja, bilo je za očekivati da će Kyi također završiti u politici. Diplomirala je na sveučilištu u New Delhiju 1964. Zatim odlazi na prestižno sveučilište Oxford gdje će diplomirati 1968. 1972. udaje se za Britanca Michaela Arisa, već tada pripadnika britanskog establišmenta, s kojim će imati dvoje djece (razveli su se 1999). Radit će nekoliko godina za UN.
Aung San Suu Kyi i njezin suprug Michael Aris 70-ih godina U političkom smislu istaknula se za vrijeme ustanka 1988. Cilj ustanka bio je rušenje s vlasti vojne hunte i povratak demokracije. Unatoč činjenici da je na ulice glavnog grada izašlo više od milijun prosvjednika, ustanak nije uspio i ugušen je u krvi. Aung San Suu Kyi će pak završiti u kućnom pritvoru gdje će ostati sve do 2010.
Kroz te godine Zapadne sile, u prvom redu SAD, od Aung San Suu Kyi stvaraju mitsku figuru i ratnicu za demokraciju. Održavaju se i koncerti na kojima se traži njeno puštanje na slobodu. Može se slobodno reći da je Aung San Suu Kyi postala najpoznatija politička zatvorenica.
Aung San Suu Kyi drži govor 1988. No, što sve to znači u širem smislu, odnosno u kontekstu geopolitike? Priča ide otprilike ovako - Mijanmar, odnosno Burma, imala je vrlo dobre odnose s Kinom sve ovo vrijeme, izuzev nekih kraćih perioda napetosti (anti-kineski nemiri u Burmi 1967). Nakon propalog pro-demokratskog ustanka 1988. i nakon brutalnog gušenja u krvi od strane vojne hunte, mijanmarske vojne vlasti našle su se otuđene od ostatka svijeta te su se mogle okrenuti - baš kao i danas Sjeverna Koreja - jedino Kini. Tu su odnosi još produbljeni, a kineski utjecaj idućih 20 godina bivao je sve veći i veći.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.