Američki državni tajnik Rex Tillerson rekao je kako SAD razmatra zatvaranje svoje ambasade u Havani, glavnom gradu Kube, zbog "soničnih napada" na američko osoblje na Kubi.
"Riječ je o vrlo ozbiljnoj stvari. Pojedinci pate zbog toga", rekao je Tillerson u razgovoru za CBS. O čemu se radi? Iz američkog State Departmenta navode kako pripadnici osoblja američke ambasade imaju fizičke simptome koji su uzrokovani "zvučnim valovima". Simptomi uključuju mučninu, vrtoglavicu, nateknuće mozga, snažne glavobolje, gubitak ravnoteže i privremeni gubitak sluha ili pamćenja.
Kuba je pokrenula istragu, kao i SAD, ali za sada nemaju odgovore niti znaju tko bi mogao stajati iza ovih navodnih napada. Havana odbacuje bilo kakvu odgovornost.
Podsjetimo, američka ambasada u Havani ponovno je otvorena pred kraj Obamine administracije. Diplomatski odnosi između Kube i SAD-a uspostavljeni su nakon više od 50 godina neprijateljstava. Ponovno uspostavljanje odnosa iznenadilo je mnoge, a pomirenje je u neku ruku organizirano i kao bitan potez izgradnje tzv. Obamine ostavštine, pošto je očito kako je riječ o predsjedniku koji se inače ne bi mogao istaknuti po pozitivnim vanjskopolitičkim potezima (agresija na Libiju, destabilizacija Sirije).
Dakako, obnova odnosa sa SAD-om za Kubu znači i početak američkog diplomatskog angažmana po onim pitanjima koje su do nedavno nastojali riješiti subverzijom. Cilj SAD-a i dalje je isti: pad komunističke vladavine i ponovna uspostava demokracije i, što je još i važnije, tržišne ekonomije na Kubi.
U jednu ruku moglo bi se reći kako se Obama požurio s obnovom odnosa shvativši da su pojedini američki konkurenti, primjerice Francuska i još neke europske zemlje, da ni ne spominjemo Rusiju i Kinu, počeli sve intenzivnije investirati na Kubi. Obnovom diplomatskih odnosa SAD u isto vrijeme nastoji spriječiti konkurente da se "utabore" tamo gdje je jednom bilo njihovo mjesto.
No, vanjska politika Obame i sada Trumpa vrlo je drugačija (ako uopće možemo sa sigurnošću reći što je to točno Trumpova vanjska politika u ovom trenutku) - naime, Obama je bio usredotočen na što veću globalizaciju ekonomije te je za vrijeme svojih mandata pokrenuo nekoliko gigantskih projekata koji su imali za cilj proširiti međunarodno slobodno trgovanje: TTP i TTIP. Dakako, pretpostavljao je, kao i mnogi drugi, da će njegove projekte nastaviti sljedeća administracija na čijem će čelu biti Hillary Clinton. To se nije dogodilo, a Trump je još za vrijeme kampanje oštro kritizirao gotovo sve Obamine ključne vanjskopolitičke poteze - od normalizacije odnosa s Kubom, nuklearnog dogovora s Iranom do spomenutih trgovinskih projekata.
Trump je već odustao od TTP-a, možda odustane i od TTIP-a, možda čak i od NAFTA-e, a u zraku su odnos s Kubom i sporazum s Iranom.
Dakako, Trump ne može tek tako ukinuti nešto što je cijeli svijet pozdravio, recimo nuklearni sporazum s Iranom. No, u isto vrijeme je očito da ga on i njegova administracija nastoje potkopati i to na način da se Iranu prijeti novim sankcijama kako bi eventualno natjerali Iran da sam istupi iz nuklearnog sporazuma, što je očito cilj. Zašto to radi? Početak normalizacije odnosa između Teherana i Washingtona bio je možda i najpozitivniji potez Obamine administracije, potez koji je mogao, i još uvijek može, znatno smanjiti tenzije na Bliskom istoku.
Poznato je kako Obamin potez ipak nisu svi pohvalili - Izrael je Obami jako zamjerio približavanje Iranu i ne bi iznenadilo da Trump sada potkopava sporazum kako bi potvrdio svoju lojalnost Izraelu, a ta lojalnost je kudikamo veća nego ona Obamina, mada nitko ne bi mogao reći da Obama nije bio prijatelj Izraela.
Što se pak tiče Kube, Trumpovi komentari pokazuju kako mu se ni ta situacija ne dopada te izgleda kao da svojim komentarima nastoji potkopati i taj odnos.
Situacija oko američkih diplomata i pripadnika diplomatskog osoblja u Havani je vrlo čudna i misteriozna, ali baš zato i sve ove okolnosti treba imati na umu. Naime, ovi "sonični" navodni napadi počeli su se događati pred kraj prošle godine, dakle u trenutku kada je Trump preuzeo Ameriku. Zašto baš tada, kada je Trump dogovor Obame s Kubom počeo nazivati "katastrofalnim"? Očito postoji neki razlog.
Kako piše The New York Times, ukupno 21 Amerikanac povezan s ambasadom pogođen je neobjašnjivim zdravstvenim problemima. Rex Tillerson je pak u jučerašnjem intervjuu za CBS po prvi puta potvrdio kako je nekoliko ljudi vraćeno iz Kube u SAD upravo zbog tih problema.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.