New Delhi se priprema pod pritiskom: Ako Kina napadne Tajvan, gdje će biti Indija?
Kineska invazija možda se nikad neće dogoditi, a možda je i u završnim fazama pripreme - u svakom slučaju to bi bila najstrože čuvana kineska vojna tajna. Analitičari pak vide trenutačni (dodatni) rast napetosti između Kine i SAD-a kao svojevrsnu uvertiru u moguću invaziju, naročito ako se pokušava kinesku situaciju komparirati s ruskom i invazijom na Ukrajinu.
Puno toga ovisit će i o tome tko će izaći kao pobjednik na idućim tajvanskim predsjedničkim izborima koji se održavaju u siječnju iduće godine. Kina bi svakako preferirala kandidata koji je spreman na pragmatični dijalog (nešto što je bilo moguće ranije), nekog tko se neće postaviti kao izrazito pro-zapadni (zapravo pro-američki) lider i tko neće posezati za kartom službenog proglašenja neovisnosti. Možda bi to mogao biti kandidat trenutačno opozicijske desničarske stranke Kuomintang , Hou Yu-ih, no on se tek treba izjasniti kakvu bi politiku vodio prema "kopnenoj Kini", a upravo danas stiže u čak osmodnevni posjet SAD-u pri čemu će posjetiti Washington, New York i San Francisco.
A tko je na vlasti u Americi, koliki će to imati utjecaj na mir ili eskalaciju u Tajvanskom tjesnacu? Moglo bi se ispostaviti da je to posve nebitno jer oba kandidata, Biden i Trump, antagonistički su nastrojeni prema Kini, možda više Trump, ali Biden zasigurno ne "zaostaje".
Ukoliko Kina osjeti da se Tajvan definitivno nastoji pretvoriti u tvrđavu koja ne samo da nije njena već joj predstavlja i prijetnju, ne bi iznenadilo da Peking pokrene invaziju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.