Od Indije do Brazila, Tajlanda do Kenije - poljoprivreda ulazi u duboku krizu: Zbog rata u Ukrajini cijena gnojiva naglo raste, a i sve se teže nabavlja, rezultat je manje zasađenih površina što će neminovno dovesti do nestašice hrane
Visoke cijene gnojiva natjerale su poljoprivrednike diljem svijeta da smanjuju upotrebu istog, a pritom smanjuju i količinu zemlje na kojoj sade. Dakako, sve je to ozbiljna posljedica ukrajinsko-ruskog sukoba, a neki ključni stručnjaci iz poljoprivredne industrije upozoravaju i na nestašicu hrane.
Zapadne sankcije Rusiji, velikom izvozniku kalijevog karbonata (potaše), amonijaka, uree i drugih hranjivih tvari u tlu, poremetile su isporuke tih ključnih sirovina diljem svijeta. Gnojivo je esencijalno za održavanje visokih prinosa kukuruza, soje, riže i pšenice, a uzgajivači se sada nastoje prilagoditi novonastaloj situaciji.
Zaokret se može vidjeti u poljoprivredi Brazila (jedna od najvećih poljoprivrednih sila svijeta), gdje neki poljoprivrednici već primjenjuju manje gnojiva na svoj kukuruz. Posljedice će imati i činjenica da se Brazil, koji je također i najveći svjetski izvoznik soje, uvelike oslanja na uvozna gnojiva.
Posljedice se osjećaju diljem svijeta. Primjerice, u Zimbabveu i Keniji, mali farmeri se vraćaju na korištenje stajskog gnoja za svoje usjeve. U Kanadi neki uzgajivači repice već rade zalihe gnojiva za sezonu 2023. u iščekivanju još viših cijena (a to gomilanje zaliha će, jasno, dovesti i do još većih cijena sada).
Samo u SAD-u očekuje se da će troškovi za gnojivo skočiti za 12% ove godine, nakon porasta od 17% u 2021. godini, prema podacima Američkog saveza poljoprivrednih ureda i američkog ministarstva poljoprivrede (USDA).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.