Već duže vremena Sirija i Irak su jedna bojišnica, no na njima nisu zastupljeni svi akteri. Bojišnica je spojena zbog ISIL-a čija je pojava fizičku granicu između Iraka i Sirije učinile nepostojećom nakon što se njihov kalifat naglo proširio po cijelom prostoru ove dvije zemlje. Dakako, uvijek će ostati pitanje - ako je ISIL osvajačka vojska kojoj cilj i jest izbrisati postojeće granice, zajedno sa svim postojećim sustavima, kako to da onda njihova teroristička tvorevina nikada nije, barem malo, zašla i u teritorij okolnih zemalja, recimo u Tursku, Saudijsku Arabiju ili Jordan?
Otkako se ISIL pojavio predstavljao je radikalne sunitske ekstremiste protiv kojih je svatko mogao naći povoda za borbu, no, neki nisu baš srljali u tu borbu kao drugi, a kada se i bore protiv ISIL-a izgleda kako imaju posebne motive izuzev njihovog uništenja.
Sama činjenica da se teror ISIL-a nije proširio na druge okolne zemlje, bar ne u ovako direktnoj formi, pokazuje i to kako se s ISIL-om moglo na određeni način upravljati, odnosno usmjeravati ih.
No, jasno je da ovo nije projekt koji je mogao dugo trajati. Od usmjeravanja ISIL-a više se ne može puno dobiti. Ako je netko mislio da će ISIL jednog dana doći do Damaska, sada im je jasno da se to neće dogoditi.
Razbijanje ISIL-a je sada već u punom jeku, ali ta odluka nije donijeta spontano. ISIL je već "odradio" posao na način da je preuzeo kontrolu nad pojedinim područjima, a sve što se od ISIL-a očisti postat će nešto drugačije od vremena prije pojave ISIL-a.
Pogledajmo samo sjevernu Siriju - na tom prostoru Turska doslovno osvaja i okupira sirijski teritorij tvrdeći kako se bore protiv ISIL-a. Drugim riječima, prostor kontaminiran ISIL-om postaje prostor na koji se može ući bez ikakvog vođenja brige o međunarodnim zakonima, suverenitetima i teritorijalnim integritetima.
SAD trenutačno operira na prostoru i Iraka i Sirije, a upravo je ISIL povod zbog kojeg je američka vojska ovdje. Kako stvari sada stoje, neće se američke vojska odavde povući još dugo vremena. Prisutni nisu samo u zraku - tko zna koliko se zapravo američkih "savjetnika" nalazi na terenu u Siriji, a poznato je i da operiraju na prostoru dvije baze koje su podigli na kurdskom teritoriju.
Sve to moguće je upravo "zahvaljujući" ISIL-u. No, korištenje ISIL-a na ovaj način ne može trajati vječno. Štoviše, ovo je zaista igranje s vatrom jer ISIL nije kreacija koju se može držati pod poklopcem.
Sada - kada je cijeli svijet čuo za ISIL i kada postoji globalni konsenzus da tu tvorevinu valja, za dobrobit svih, potpuno uništiti na isti način kao što se uništavao i nacizam - sada se SAD još jednom nudi kao izvršitelj pravde u fizičkom smislu.
Simbol ISIL-ovog opstanka su dva grada - Mosul u Iraku i Raqqa u Siriji. To su njihova de-facto dva glavna grada s time da je Raqqa važnija. Kada ISIL izgubi ove gradove onda možemo reći da je to kraj ISIL-a. Naravno, nastavit će postojati, ali u nekakvom čudnom utvarskom obliku kao što je to Al-Qaeda.
Bitka za Mosul već je počela. Bitku vode iračke arapske i kurdske snage, na terenu, no, koliko god se nastojalo to ne isticati previše, ovo je zapravo bitka koju vodi SAD. Jednostavno je previše američkih savjetnika na terenu u Iraku da bi se ova bitka mogla nazvati autentičnom iračkom. Bitka za Mosul započela je u trenutku kada je Washington dao zeleno svjetlo.
Kopnene snage nisu još ni ušle u sam grad, a SAD već spominje kako će uskoro - i prije nego završi bitka za Mosul - pokrenuti i onu glavnu, bitku za Raqqu.
Princip će vjerojatno biti sličan, no umjesto na regularnu vojsku američke snage će se ovdje osloniti na razne arapske i kurdske militantne skupine kao što su tzv. Sirijske Demokratske Snage (SDF).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.