Američki predsjednik Donald Trump očito se žuri popraviti odnose s CIA-om koji su poprilično narušeni za vrijeme kampanje i u danima neposredno prije inauguracije. Trump je jučer stigao u Langley, Virginiju, sjedište američke CIA-e te tamo održao govor kojeg mediji nazivaju gotovo nerazboritim dok sada već bivši šef CIA-e, John Brennan, ističe kako je govor bio "odvratan".
Svašta je Trump napričao u ovom govoru - ponovno je napadao medije, rekao kako su mediji krivi za svađu između njega i obavještajne zajednice. No, mnogima će vjerojatno najneugodnija izjava biti ona kako Amerika još uvijek ima šanse "uzeti iračku naftu". Ipak, izgleda kako je glavna svrha govora bila predstaviti im svog kandidata za njihovog novog šefa.
"Uzmimo iračku naftu!" filozofija
Što se tiče izjave oko iračke nafte, Trump ima specifičan način razmišljanja - iako se protivio napadu na Irak, u više navrata je rekao da, kada je američka vojska već tamo, mora "uzeti iračku naftu" (!).
Takvu direktnu otimačinu tuđih resursa nije javno zagovarao (mada je privatno na tome vjerojatno radio) ni George W Bush. No, i ova situacija pokazuje nam kako stvari vidi Trump - bez obzira kakva situacija bila on iz nje želi nešto (poprilično) izvući. Tako je sugerirao kako je spreman ukinuti sankcije prema Rusiji, ali u međuvremenu se sjetio da bi ipak nešto mogao izvući iz te situacije pa je Rusiji već uvjetovao da će zauzvrat morati riješiti se dijela svojeg nuklearnog arsenala.
Trumpova prevrtljivost eskalira
Zatim, tu su njegova dvostruka mjerila i nagli preokreti za koje će neki reći da je dobar biznismen, ali u politici to ga čini jednostavno ekstremno prevrtljivom osobom koja će teško moći voditi SAD bez da izazove veći kaos.
Tek je preuzeo vlast, a primjera je već mnogo. Jedan od najvećih je svakako njegov odnos prema Hillary Clinton - za vrijeme kampanje je prijetio da će ona, ako on pobijedi, definitivno završiti iza rešetaka, da bi na inauguracijskoj večeri u petak pozdravio Clintonove te poručio kako ima "jako puno respekta prema njima".
Još malo o filozofiji Trumpa
Trump ovakvim zaokretima ne ostavlja dojam pomirljivog suparnika nakon borbe već prevrtljivog aktera kojem se teško može vjerovati. Dakako, to je dvostruka ulica, jer ni on zapravo nikome ne vjeruje - u svojoj knjizi o uspjehu u biznisu i privatnom životu u jednom segmentu je napisao 3 pravila kojih se treba držati:
1) Okruži se najboljim i najsposobnijim ljudima, ali im nikad nemoj vjerovati
2) Kada ti se netko zamjeri i napravi ti nešto loše, uvijek se osveti
3) Uvijek potpisuj predbračni ugovor
Zadnja stavka u kontekstu politike nas ne zanima, no, prve dvije otkrivaju njegov način razmišljanja poprilično. Trump je jako uvjeren, između ostalog, i u svoju mogućnost manipulacije onih s kojima mora ili treba surađivati, ista stvar vrijedi i sada za CIA-u.
Govor pred zaposlenicima CIA-a, Trumpov prvi angažman nakon preuzimanja vlasti
John Brennan bio je na čelu CIA-a koliko je i Obama bio na čelu Bijele kuće - oboje su sišli s vlasti 20. siječnja. Novi šef CIA-e tek će se izabrati (o tome nešto kasnije u tekstu), a Trump sada želi naglo preoteti ovu organizaciju koja je bila poprilično podređena Baracku Obami.
Zato je stigao u Langley i pred članovima CIA-a održao svoj - koliko god se drugima činio čudan - ipak tipično "trumpovski" govor.
Svoj govor započinje izjavom: "Nikome nije važnija obavještajna zajednica nego Donaldu Trumpu, nikome". I govor u trećem licu već je pomalo čudan, no ono što je još bitnije je njegov ponovno velik zaokret - naime, do prije koji dan je - dok se protiv njega još vodila kampanja da su mu "Rusi namjestili izbore" - govorio kako se američke obavještajne službe koriste taktikama koje podsjećaju na "nacističku Njemačku".
Želi istrijebiti ISIL
Obećao je CIA-i veliku potporu i nakon svake druge rečenice dobio veliki aplauz. Naime, govor je održao pred oko 400 zaposlenika CIA-e te je time ponovno potvrdio ono što ga je dovelo i do Bijele kuće - "obični" zaposlenici, pa čak i u CIA-i, su na njegovoj strani, dok je rukovodilački kadar onaj koji ga nije želio.
Ponovio je kako "radikalni islamistički terorizam" treba "istrijebiti s lica Zemlja" navodeći kako je riječ o čistom zlu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.