Portugalski premijer: nema govora o omekšavanju mjera štednje
Kako vrijeme prolazi sve veći broj ekonomista ukazuje na činjenicu da mjere štednje ne pomažu ekonomskoj situaciju u Europi, štoviše, ova praksa samo povećava nezaposlenost i stvara socijalne tenzije. Unatoč tome, vlade diljem Europe ne samo da i dalje inzistiraju na aktualnim mjerama, već se i u mnogim slučajevima uvode nove mjere štednje. Sve teža situacija za velik dio populacije postaje neizdržljiva. Odgovor na pitanje zašto sve vlade i dalje inzistiraju na sve težim mjerama treba potražiti u analizi tko od ovakve implementacije najviše profitira. Do odgovora nije uopće teško doći, list Financial Times krajem prošlog mjeseca objavio je istraživanje u kojem se navodi kako, unatoč krizi, plaće bankara i glavnih direktora u Europskoj Uniji i SAD-u "nazaustvaljivo rastu".
U svakom slučaju, jedna od najteže pogođenih zemalja Europe, uz Španjolsku, Grčku, Irsku i Italiju, je Portugal. I baš kao i u slučaju drugih ekonomija, portugalska vlada nije iznimka. Premijer Pedro Passos Coelho zavjetovao se danas kako će njegova vlada pogurati još i žešće mjere štednje unatoč sve glasnijim pozivima opozicije da se pokuša pregovarati o uvjetima kredita od 78 milijardi eura, prenosi The Wall Street Journal.
"Veliki ciljevi na koje se zavjetovala ova vlada neće biti omekšani", izjavio je Coelho u govoru pred Parlamentom za vrijeme godišnjeg obraćanja naciji.
Unatoč inzistiranju na modelu mjera štednje, istaknuo je kako će provedba istog biti "izazov". Nezaposlenost u Portugalu porasla je na 15,2%, što je iznad prethodnih očekivanja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.