Rat u Jemenu je jedan od onih ratova za koje se Obamina administracija nadala da će biti što manje na svjetskim naslovnicima zbog činjenice da je toliko pogrešan, nemoralan i strašan da bi ikakva poveznica američkog vodstva s istim vrlo lako koštala SAD svog moralnog kapitala - sada, na kraju mandata, Obama direktno uskače u taj rat.
Čak i za one koji ne znaju gdje je Jemen na karti svijeta nije teško pojasniti o kakvom se sukobu ovdje radi.
Jemen, s oko 25 milijuna stanovnika, je najsiromašnija država arapskog svijeta smještena na jugu arapskog poluotoka. Graniči s bogatom Saudijskom Arabijom na sjeveru i diplomatski neutralnim Omanom na istoku.
Za vrijeme Hladnog rata postojala su dva Jemena - Sjeverni (vojna hunta, pro-Zapadna orijentacija) i Južni (socijalistički, pro-sovjetski). Predsjednik Sjevernog Jemena od 1978. bio je moćni, a prema brojnim izvorima i vrlo korumpirani (navodno je namaknuo bogatstvo koje se mjeri između 30 i 60 milijardi USD), Ali Abdullah Saleh.
Nakon ujedinjenja dvaju Jemena 1990. godine (unatoč različitim ideološkim stavovima, dva Jemena nikad nisu ratovala, čak su često imali i dobre odnose) Salehova vlast se nastavila, odmah je postao predsjednik ujedinjenog Jemena i na toj poziciji je bio sve do 2012. godine, odnosno do izbijanja velikih anti-vladinih prosvjeda u sklopu tadašnjeg tzv. Arapskog proljeća.
Još od 1978. do 2012. Jemenom vlada Ali Abdullah Saleh, a i danas je jedan od najutjecajnijih aktera60 do 65% stanovnika Jemena su suniti, a 35 do 40% su šijiti. Saleh je sunit i bio je saveznik Saudijske Arabije. Ukratko - loše vijesti za jemenske šijite koji su se pobunili. 2009. jemenska vojska, uz pomoć Saudijske Arabije, kreće u napad na šijitske pobunjenike - tisuće su ubijene, a deseci tisuća protjerani. Nadalje, šijitski pobunjenici ističu kako Saudijska Arabija direktno financira i pomaže Al-Qaedu u Jemenu kako bi se borila protiv njih.
U cijelu priču već tada se uključuje SAD - dakle, govorimo tek o početku prvog mandata predsjednika Baracka Obame. Što Washington ima protiv jemenskih šijita? Iran. Naime, SAD i Saudijska Arabija - dva ključna saveznika na Bliskom istoku - polaze od pretpostavke da su svi šijiti zapravo lojalni Iranu, njihovom neprijatelju. Jesu li te pretpostavke točne? U većini slučajeva vjerojatno jesu mada je Iran znatno više involviran u Iraku i Siriji nego u Jemenu, no osovina Washington-Rijad ne želi ništa prepustiti slučaju. Boje se jemenskih šijitskih pobunjenika jer u njima vide ulazak iranskog utjecaja s južne strane arapskog poluotoka.
Kako smo i spomenuli, velik trud se ulagao u to da Jemen ne bude na naslovnicama, a u takvom vakuumu svašta prolazi. Primjerice, na zapovijed američkog predsjednika Baracka Obame SAD 24. prosinca 2009. pokreće napade krstarećim raketama na Jemen - tvrde kako ciljaju Al-Qaedu, ali zapravo pogađaju beduinsko selo al-Majalah i pritom ubijaju najmanje 55 civila, od toga 28 djece. Navodno pritom ubijaju i nekoliko pripadnika Al-Qaede.
Riječ je o velikom incidentu za kojeg nitko nije čuo.
2013. snimljen je i dokumentarni film o tome, naziva "Dirty Wars" (Prljavi Ratovi) na temelju knjige istraživačkog novinara Jeremya Scahilla (koji je zajedno s Glennom Greenwaldom jedan od suosnivača lista The Intercept).
Kompletan film "Prljavi Ratovi" možete pogledati ovdje:
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.