Prvo Fico, sad i Pellegrini: Kako Slovačka postaje europski epicentar drugačijeg stava prema ratu u Ukrajini
Tijekom vikenda u Slovačkoj su se održali predsjednički izbori, još jedni koji se u postojećem geopolitičkom stanju Europe mogu nazvati "ili-ili". Naime, Slovacima su se predstavila dva kandidata s vrlo izraženo suprotnim stavovima kad je riječ o trenutačno glavnoj temi - ratu na istoku Europe.
S jedne strane je Ivan Korčok koji se predstavio kao pro-zapadni izbor koji zagovara jačanje slanja oružja u Ukrajinu i sve što ide s tim. Drugim riječima, Korčok je predstavnik trenutačno skoro apsolutno dominantne politike u Europi (barem one vladajuće). Jedine dvije EU članice koje se otvoreno protive stavu da se rat u Ukrajini mora nastaviti sve do ruskog poraza su Mađarska, gdje je na čelu premijer Viktor Orban, i - Slovačka. Naime, nedavno je na parlamentarnim izborima u Slovačkoj pobjedu odnio bivši premijer Robert Fico, a njegov stav da treba prestati sa slanjem oružja Ukrajini te umjesto toga poticati dvije sukobljene strane na mirovne pregovore, vjerojatno ga je i doveo ponovno na vlast.
Kao komplementarni izbor njemu za drugog predsjedničkog kandidata predstavio se Peter Pellegrini, Ficov saveznik od ranije i političar koji uvelike dijeli njegov stav prema Rusiji. U tom smislu predsjednički izbori u Slovačkoj bili su kao neka vrsta (ponovljenog) referenduma o tome preferira li slovačka javnost pro-ratni ili pro-mirovni stav prema sukobu u Ukrajini.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.