Rat u Ukrajini, 29. dan: Više se ne događaju veliki pomaci - pretvara li se ovo u rat iscrpljivanja?
Danas je 24. ožujka, napad na Ukrajinu krenuo je 24. veljače - od onda se vodi žestok rat koji bi, prema mišljenju pojedinih vojnih stručnjaka, po Rusiju mogao već sada biti smrtonosniji nego sovjetska gotovo 10 godina duga invazija na Afganistan (1979-1989). No, koliki je stvaran gubitak vojnika na ukrajinskoj i ruskoj strani jako je teško reći jer službeni podaci sukobljenih aktera gotovo su sigurno prilagođeni ratnoj propagandi.
I dok se doima da je rat "zastao", odnosno nema velikih kretanja naprijed od niti jedne strane, na samom terenu vodi se žestoka borba za kontrolu teritorija, naročito na istoku Ukrajine gdje ruska vojska nastoji okružiti ukrajinske snage. Namjera bi mogla biti i okruženje Kijeva, no već u prvim danima postalo je jasno da ruske snage neće to biti u stanju (lako) učiniti.
Ukoliko se uskoro ne dođe do mirovnog rješenja (a isto je opet palo u drugi plan zadnjih par dana), ovo bi se mogao pretvoriti u rat iscrpljivanja. U tom slučaju, unatoč iznenađujeće dobroj ukrajinskoj obrani, vrijeme ipak radi za Rusiju pošto je ona u stanju na front poslati više vojnika i opreme, ali bit će to rat koji će, bez sumnje, degradirati obje zemlje.
Aktualno:
• NATO neće slati vojnike u Ukrajinu, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg na konferenciji za novinare u Bruxellesu, komentirajući prijedlog Poljske da savez tamo pošalje mirovne trupe. "NATO nije dio tog sukoba, NATO pruža podršku Ukrajini, ali nije dio sukoba. NATO neće slati trupe u Ukrajinu", rekao je. "Izuzetno je važno pružiti potporu Ukrajini, ali u isto vrijeme, također je iznimno važno spriječiti da ovaj sukob postane direktan rat između NATO-a i Rusije", poručio je.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.