Situacija u Europi: od Venecije do Farskih Otoka, val separatizma potresa Stari kontinent
Pobjeda flamanskih nacionalista na lokalnim izborima u Belgiji, dogovor u Velikoj Britaniji o referendumu o odvajanju Škotske, veliki prosvjedi u cilju traženja neovisnosti Venecije od Italije i katalonsko još odlučnije traženje neovisnoati od Španjolske, sve su to znaci novog vala separatizma koji zapljuskuje Europu. U Belgiji je Bart De Wever, voditelj Novog flamanskog savezništva i novi gradonačelnik Antwerpna, gospodarsko najvažnijeg grada u Belgiji, najavio raspisivanje referenduma o neovisnosti Flandrije od valonskog dijela Belgije kao i "konfederalno" uređenje države.
U 2014. godini Belgiju čekaju savezni izbori i tada bi separatisti mogli dobiti još više glasova. U Škotskoj je premijer Velike Britanije nerado pristao na dogovor s Alexom Salmondom, vođom stranke SNP koja traži raspisivanje referenduma o neovisnosti Škotske na jesen 2014. godine. David Cameron ne želi biti upamćen kao premijer za čije se vladavine, poslije više od 300 godina - raspala Velika Britanija. Ali to postaje sve vjerojatnije.
Na referendumu o neovisnosti Škotske će, listopada 2014. godine, glasovati i građani Velike Britanije starosne dobe 16 i 17 godina, a uvjet je da imaju stalno boravište u Škotskoj. Škotska i Engleska, ujedinjene 1707. godine, mogle bi se veoma brzo raspasti na dvije suverene države. Pristalice neovisnosti su uvjereni da bi to za Škotsku bilo veoma dobro, jer bi se država brzo riješila vojnih baza s nuklearnim podmornicama, a istovremeno bi, zahvaljujući velikim nalazištima nafte i plina, postala jedna od najbogatijih zemalja u Europi. Škotska bi, naime, postala vlasnica 90 posto zaliha nafte i plina u Sjevernom moru, a preuzela bi svega 8 posto duga, koji ima Velika Britanija.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.