Starlink sateliti i "Pearl Harbor" na Krimu: Je li Elon Musk spriječio devastirajući ukrajinski napad na rusku flotu, a tako možda i nuklearni protunapad? Ali bitno je i otkuda stižu te tvrdnje
Odnos Elona Muska, najbogatijeg čovjeka na svijetu, i Ukrajine je već neko vrijeme... nedorečen. Prvo su Musk i njegova kompanija SpaceX uvelike pomogli Ukrajini na način da su im dali Starlink satelitske terminale, odnosno uređaje za brzo pristupanje internetu preko Muskovih satelita. Ta komunikacija bila je esencijalna za ukrajinsku vojsku, naročito u ranim fazama rata jer su u ruskim napadima uništeni centri za mobilnu telefoniju i internet.
Musk je donirao više od 20.000 Starlink satelitskih jedinica ističući kako ga je to koštalo oko 100 milijuna USD. No, taman kad su se ukrajinske snage navikle na korištenje Starlinka Musk je poručio kako njegova kompanija ne može vječno davati ovaj pristup u humanitarne svrhe te da će Pentagon morati pokriti trošak koji se mjerio u desecima milijuna USD mjesečno.
Je li Musk progovarao isključivo iz perspektive uspješnog biznismena koji pokušava ne ignorirati potrebu za profitom svojih kompanija ili je ovdje riječ o nečem drugom? Jer sam Elon Musk je, složit će se mnogi, poprilično ekcentrična ličnost, a i njegovi politički stavovi su - fluidni? Činjenica jest da je tijekom zadnjih godina doba postao poprilično omiljen u nekim krugovima, naročito u onima koji bi sami sebe opisali kao anti-establišment. To je postalo još kudikamo izraženije kad se Musk "zainatio" i kupio Twitter, društvenu mrežu koja je u to vrijeme slovila za najveći izvor vrlo liberalne politike promovirajući političku korektnost i povezanu cenzuru. Musk je otkupio Twitter s namjerom da ga pretvori u nešto drugo, nešto bliže njegovim svjetonazorima, a nedavno je mrežu preimenovao u X.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.