Kina je jedan od najvećih uvoznika nafte na svijetu, a ta činjenica ima brojne utjecaje na svjetsku ekonomiju. Naime, kako prenose medijski izvori, Kina već ove godine planira ugovor o uvozu nafte koji bi bio u njihovoj valuti, juanima. Pošto se zna da je američki dolar taj koji dominira u svjetskoj naftnoj trgovini, tzv. petro-dolar, ovo je poprilično velika vijest i nešto što spada u kategoriju ozbiljnijeg izazivanja globalne dominacije američkog dolara.
Dakle, govorimo o dolasku "petro-juana", a s njegovim dolaskom američki dolar naći će se pred najvećim izazovom možda ikad. Plan uključuje definiranje cijene nafte u juanima, po prvi put na ugovoru.
Za Peking je ovo posve logičan korak - kao najveći uvoznik nafte na svijetu smatraju da bi njihova valuta trebala određivati cijenu najvažnije ekonomske sirovine. To je što se tiče praktične logike, ekonomske logike, ali tu je svakako i političko pitanje. Naime, Kina, kao i Rusija, već godinama rade na tome da se odmaknu od američkog dolara, da smanje svoju ovisnost o njemu.
Zašto je to toliko bitno za zemlje poput Rusije i Kine? Zato što sve dok dolar dominira globalnim financijama SAD će imati neizmjernu moć, a jedna od tih moći je svakako i uvođenje sankcija. Primjerice Rusija, koja se nalazi pod američkim sankcijama, prošla bi daleko bolje da uopće ne ovise o dolaru, no postići takav status je vrlo teško.
Sve zemlje koje ovise o američkom dolaru bit će podložne američkom utjecaju ili ranjive na američke ekonomske napade.
Kako smanjiti ovisnost o dolaru? Na lokalnoj razini, vrlo teško. Dolar se može napasti jedino globalno jer i trgovina je globalna. Zbog toga je ovaj kineski potez toliko važan.
Dakako, ovo nije potez koji će sam po sebi promijeniti odnos snaga na globalnoj razini, ali ovo je početak, jedan ubrzaniji početak smanjenja važnosti američkog dolara.
Komparacija: američki i kineski uvoz nafte No, neće to biti ni jednostavan zadatak za Kineze. Naime, "petro-dolar" dominira cijenom nafte već više od 4 desetljeća, - Europa, SAD i Bliski istok trguju intenzivno s naftom u dolarima i teško će biti bilo kojem akteru pojasniti da im je bolje prebaciti se na trgovanje u juanima. Zašto bi? To je pak odgovor koji će Kina morati dati potencijalnim novim korisnicima "petro-juana". Zašto bi im se isplatilo s dolarima prijeći na juan?
Naime, juan kao valuta je poprilično drugačiji od američkog dolara. Juan nije, barem ne za sada, u potpunosti konvertibilan, a u njegovo stanje često intervenira država. Drugim riječima, valuta se u Kini vodi na poprilično drugačiji način nego u SAD-u. Sada je na Kini da potencijalnim novim klijentima prezentira i pojasni zašto bi ova promjena bila dobra po njih.
Nadalje, iako SAD svoju dominaciju koristi primarno za svoje interese, mnogi se boje prijeći na kinesku valutu tek tako - naime, imajući u vidu kako govorimo o Kini, jednopartijskom sistemu na čijem se čelu nalazi Komunistička partija, mnogi smatraju da bi "petro-juan" mogao biti dirigiran na način da primarno ide na ruku kineskim kompanijama.
No, sve ovisi i o tome koliko daleko Kina može progurati svoj "petro-juan". Za očekivati je da će se prvo obratiti svojim dobavljačima nafte na prostoru Rusije, Bliskog istoka i Azije, a neki od njih već i primaju juan kao mogućnost plaćanja. Primjerice, Irak, Rusija i Indonezija već su počeli trgovati bez dolara.
Novi ugovori, koje Kina planira potpisati ove godine, predviđaju trgovinu u juanu vezanu uz moguću konverziju u zlato, ili obrnuto. To također znači da zemlje poput Rusije, Irana i Venezuele mogu nastaviti trgovati naftom zaobilazeći američke sankcije jer iste ih pogađaju samo ako se trgovina odvija u američkim dolarima.
Već to je veliki poticaj za prelazak s "petro-dolara" na "petro-juan", ali svakako nije jedini. Petro-juan je zapravo uvertira u nešto znatno veće, kinesku dominaciju nad globalnim naftnim tržištem.
Informacije već postoje kako Kina samo čeka na veliki potez Saudijske Arabije, onaj u kojem će svojeg naftnog giganta, državnu kompaniju Aramco, pretvoriti u međunarodno dioničko društvo (vidi: Saudijska državna naftna kompanija i potencijalna prodaja stoljeća: Kako je nastao Aramco, najvrijednija kompanija na svijetu, spoj islamističke autokracije i modernog američkog kapitalizma). Naime, kada se to dogodi, za očekivati je da će upravo Kina biti jedan od najvećih investitora, a što veća kontrola nad Aramco-om za njih je od esencijalne važnosti.
Kina planira velike investicije u saudijsku naftnu kompaniju Armaco Taj cijeli proces bit će svakako pozdravljen od strane kineskih saveznika koji također žele smanjenje američkog globalnog utjecaja i znaju kako se to jednog dana može dogoditi samo ako i Kina to bude željela.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.