Danas su u Austriji održani parlamentarni izbori, a zadnje informacije govore kako je uvjerljivu pobjedu odnijela austrijska konzervativna Narodna stranka (OVP) koju predvodi aktualni ministar vanjskih poslova, Sebastian Kurz. On će, na temelju ovih rezultata, vjerojatno postati novi austrijski kancelar te samim time i najmlađi lider u Europi (Sebastian ima 31. godinu, rođen je 27. kolovoza 1986. godine).
Na drugom mjestu po broju osvojenih glasova završila je Socijal-demokratska stranka (SPO ) koja je tim potezom preuzela poziciju druge po snazi političke opcije u Austriji koju je do sada držala desničarska stranka Sloboda (FPO). No, to ćemo tek vidjeti kada se pojave konačni rezultati, jer trenutačno je razlika između ove dvije stranke svega 1%.
Rezultat FPO-a će svakako biti zanimljiv za proučavanje. Naime, ranije ankete davale su im vrlo velike šanse za dobar rezultat. Socijal-demokrati su pak ostvarili po svemu sudeći jedan od najlošijih rezultata u povijesti - naime, riječ je o stranci koja je osvojila prethodne izbore te je bila sastavni dio vladajuće koalicije.
Drugim riječima određeni politički trend nastavlja se diljem Europe gdje socijal-demokrati nižu sve lošije rezultate dok se sve veći broj glasača okreće udesno, što prema blažoj desnici, odnosno konzervativnim strankama, što prema radikalnijoj desnici kao što je FPO.
Aktualni još uvijek neslužbeni rezultati Vrlo sličnu situaciju imali smo nedavno i u Njemačkoj. Većina još uvijek bira umjereniju desnicu, u njemačkom slučaju Merkel, u austrijskom sada slučaju Kurz, ali krajnja desnica grabi brzo naprijed - u njemačkom slučaju to je stranka Alternativa za Njemačku (AfD) koja je zapravo stvarni "pobjednik" njemačkih izbora.
Austrijska krajnija desnica, FPO, također je ostvarila jako dobar rezultat, naime dobili su oko 6% više glasova nego na prethodnim izborima kada su osvojili 20,5%. Nadalje, postoji dobra šansa da bi FPO mogli čak ući i u Vladu, u koaliciji s Kurzom. Sve ukazuje na to kako se neće dogoditi nova OVP-SPO koalicija, odnosno koalicija između dvaju "velikih" stranaka, desnog i lijevog centra. Ponovno, ovo je situacija vrlo slična njemačkoj situaciji nakon izbora gdje su socijal-demokrati, SPD, odlučili odmah nakon objave povijesno loših rezultata kako će otići u oporbu.
Spomenimo ovdje i to kako su ovi izbori u Austriji prijevremeni - aktualna vladajuća OVP-SPO koalicija trebala je voditi Austriju do rujna 2018., ali Vlada se raspala u svibnju ove godine nakon što nekoliko mjeseci nisu uspjeli pronaći konsenzus po pitanju ekonomskih reformi. Tadašnji lider OVP-a, Reinhold Mitterlehner, podnio je ostavku, a na njegovo mjesto dolazi mladi Sebastian Kurz, dotadašnji ministar vanjskih poslova.
Što se tiče današnjih izbora u Austriji izgleda kako će još samo dvije stranke ući u parlament, odnosno prijeći će nužni prag od 4% glasova - one su liberalna stranka NEOS (Nova Austrija i Liberalni Foruum) s osvojenih 5,3% te stranka Pilz Lista s osvojenih 4,4%.
Zanimljivo je kako je stranka Zelenih pretrpjela težak poraz na izborima te nisu uspjeli prijeći ni prag od 4% za ulazak u parlament.
Svi ovi rezultati su, dakako, poprilično uvjetovani glavnom temom ovih izbora u Austriji - imigracijom. Zbog tog pitanja Sebastian Kurz i osvaja ove izbore, naime on je zauzeo stav da treba zaustaviti izbjegličke rute prema Europi, a također se zalagao i za zabranu nošenja vela preko cijele glave, novi austrijski zakon koji je stupio na snagu nekoliko tjedana prije aktualnih izbora. Dakako, jasno je da taj zakon direktno cilja konzervativne muslimanke u Austriji.
Kurz se također zalaže za gašenje islamskih dječjih vrtića u koje idu djeca koja ne govore ili vrlo malo govore njemački.
Drugim riječima, Kurz je zauzeo stajalište prema imigrantima koje je zapravo umjerenija verzija stajališta koje iznosi stranka FPO (inače riječ je o stranci koju je osnovao bivši pripadnik nacističkog SS-a nakon završetka Drugog svjetskog rata). To pak znači da Kurz ovakvom politikom direktno preotima dio glasača od FPO-a, odnosno preotima glasače koji su vrlo zabrinuti po pitanju migranata.
Ako ovu situaciju uspoređujemo s Njemačkom uočavamo razliku - naime, njemačka kancelarka Merkel glavna je arhitektica politike "Otvorenih vrata" zbog čega je do masovne migracije i došlo. Unatoč tome Merkel je ponovno uspjela odnijeti pobjedu na izborima. U slučaju Austrije pak vladajuća konzervativna stranka OVP trebala je nekog kao što je dosadašnji MVP Sebastian Kurz, da adresira veliku nervozu u društvu zbog migranata. Naime, da Kurz nije zauzeo poprilično kritičan stav prema migracijama krajnje desničarska stranka FPO danas bi imala daleko veće slavlje, u to nema dvojbe.
Austrija je od 2015. do danas primila oko 150,000 azilanata, što je oko jedan posto austrijske populacije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.