VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za 75 € 50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Izbijanjem rata u Ukrajini nedvojbeno će doći do velikih promjena u sigurnosnoj strukturi Europe, a najdirektniji primjer toga je potencijalno (vrlo izvjesno) priključenje Švedske i Finske NATO paktu. Ali Europa je već godinama u nekakvom pred-militarizacijskom stanju.
Prije nekoliko dana (30. kolovoza 2021.) notorni američko-mađarski investitor s afinitetima za geopolitiku, George Soroš, objavio je članak u listu The Financial Times pod naslovom "Investitori u Xijevoj Kini suočavaju se s grubim buđenjem".
Gdje Kina stoji po pitanju vojnog udara koji je početkom prošlog mjeseca izveden u Mjanmaru teško je reći, pogotovo uzimajući u obzir povijest odnosa ovih dvaju susjednih država. Činjenica jest da je Kina imala relativno dobre odnose s Mjanmarom (dok se zemlja još zvala Burma) tijekom više desetljeća vladavine vojne hunte, no u isto vrijeme do određenog dodatnog zbližavanja (naročito u ekonomskom smislu) došlo je i za vrijeme demokratske vlasti u Mjanmaru, odnosno tijekom godina dok je na vlasti bila liderica Aung San Suu Kyi (koja je, kao i drugi visoki dužnosnici, sada u kućnom pritvoru).
Prema riječima visokog dužnosnika Iračkog Kurdistana ISIL ima vojsku koja broji oko 200,000 boraca. To su brojke čak šest puta veće od prethodnih CIA procjena.
Načelnik glavnog stožera predsjednika Iračkog Kurdistana, Fuad Hussein, dao je svoj komentar o ISIL-u u ekskluzivnom intervjuu za britanski list The Independent.