X
VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

F. Vuković

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

Kad opcije nisu stvarne opcije: Pola svijeta ove godine izlazi na izbore, ali povjerenje u demokraciju sve više blijedi

Pola svjetske populacije ove godine izlazi na izbore, uključujući u SAD-u, Indiji, Britaniji i Europskoj uniji, no povjerenje glasača u demokraciju i demokratske institucije sve više blijedi, otkriva veliko novo istraživanje instituta IDEA (Međunarodni institut za demokraciju i izbornu pomoć) koje je objavljeno danas. Ističe se kako glasači u brojnim zemljama imaju "krizu povjerenja" prema demokraciji.

Osvrt na godišnju konferenciju kineskog ministra vanjskih poslova: Kako "snaga mira i stabilnosti" misli održati suradnju sa Zapadom dok je se aktivno potkopava? Nije li Rusija to već probala?

Kineski ministar vanjskih poslova, Wang Yi, održao je govor u sklopu Nacionalnog narodnog Kongresa te se pritom osvrnuo na trenutačno aktualne teme u kineskoj diplomaciji, naročito po pitanju odnosa sa SAD-om. Naglasio je kako SAD ima "krivu percepciju" prema Kini, nabrajajući načine na koji Washington radi protiv Kine, ali pomirljivim tonom nudeći suradnju.

Čudotvorni Bukele: Kako je "najcool diktator" u manje od 5 godina pretvorio El Salvadar, zemlju notornu po ubojstvima i kriminalu, u jednu od najmirnijih u cijeloj hemisferi?

El Salvador's President Nayib Bukele, who has described himself as the "World's Coolest Dictator," has in less than five years transformed El Salvador from a country infamous for its record on murder and gangs to a nation with one of the lowest homicide rates in the Americas.That record means he is all but certain to be re-elected in a presidential election on Sunday for another five-year term - despite a constitutional bar on immediate re-election, voter worries about the economy, and criticism of his draconian crackdown on civil and human rights.

Digitalni put svile: Kineska tehnološka ofenziva koja će promijeniti svijet

Mnogi su čuli za veliki kineski projekt Novi put svile, službeno poznat pod nazivom Inicijativa pojas i put (BRI) - riječ je o najvećem infrastrukturnom projektu na svijetu koji ima za cilj znatno čvršće povezati Aziju i Europu. No, tu postoji još jedan projekt o kojem se ne priča toliko često, a vrlo je važan za izgled naše bliske budućnosti, to je tzv.

Buntovnik i njegovi razlozi: Tko je Matt Gaetz? Priča o čovjeku koji je izazvao američku političku krizu bez presedana

Nikad u povijesti američkog Kongresa nije se dogodilo da predsjednik Predstavničkog doma bude srušen sa svoje pozicije, nikad do sad. Kevin McCarthy opozvan je s funkcije glasovima većine u donjem domu Kongresa i SAD se odjednom našao u nepoznatom teritoriju, situaciji koja će se potencijalno dramatično odraziti na njihovu mogućnost vođenja države (jer idući rok za produljenje financiranja rada državnih službi već je sredinom idućeg mjeseca).

Priča o švedskim migrantskim i maloljetničkim bandama: Eksplozije, ubojstva, nasilje... Ni manji gradovi više nisu pošteđeni - Tko je Foxtrot mreža? Kako je situacija eskalirala do te mjere da vlast priprema slanje vojske?

Švedska je zemlja napredne ekonomije i visoke organizacije te ne čudi stoga da se i s ovih prostora mnogi sele zbog posla u Švedsku, a i znatan dio njih permanentno. No, Švedska je i zemlja koja ima svojih problema, a neki od njih su u korelaciji upravo s njenom politikom imigracije.

Surovi sistem i instinktivna borba s neumoljivom konkurencijom: Zašto sve veći broj roditelja u Južnoj Koreji zdravoj djeci daje hormon rasta iako to može biti vrlo opasno po njihovo zdravlje

Poznato je da će roditelji (barem većina) učiniti sve za svoju djecu, uključujući pomoći im da se kad uskoro odrastu mogu što bolje snaći i suočiti sa sve većom konkurencijom, naročito na tržištu rada, ali i u svim drugim aspektima života. No, u tome svakako mogu i pretjerati, a trenutačna atmosfera natjecanja nerijetko roditelje dovodi do toga da ulažu ogroman trud ne bi li baš njihovo dijete imalo bolje "startne pozicije" od drugih.

Dekonstrukcija nove eskalacije na Kosovu: Terorizam ili pobuna?

Nova eskalacija na Kosovu, koja ovog puta uključuje i nekoliko mrtvih, odvijala se tijekom jučerašnjeg dana na sjeveru. Prema medijskim izvorima skupina naoružanih etničkih Srba upala je u jedno sjeverno kosovsko naselje, Banjska, te su tamo izbili sukobi s lokalnom policijom.

New Delhi se priprema pod pritiskom: Ako Kina napadne Tajvan, gdje će biti Indija?

Kineska invazija možda se nikad neće dogoditi, a možda je i u završnim fazama pripreme - u svakom slučaju to bi bila najstrože čuvana kineska vojna tajna. Analitičari pak vide trenutačni (dodatni) rast napetosti između Kine i SAD-a kao svojevrsnu uvertiru u moguću invaziju, naročito ako se pokušava kinesku situaciju komparirati s ruskom i invazijom na Ukrajinu.

Ukrajina i Rumunjska: Priča o dvije zemlje koje se nisu voljele, sada se očekuje da moraju, ali obje razmišljaju o tome što dolazi nakon i tko je kome veća prijetnja

Zadnjih dana sve češće se oko ukrajinskog rata spominje i Rumunjska, naročito otkako su se aktualizirale ukrajinske riječne luke na Dunavu, koje se nalaze uz samu granicu s Rumunjskom, ali i nakon što su na prostoru Rumunjske navodno pali dijelovi ruskih dronova. Ukrajinu je jako naljutilo što Bukurešt poriče pad ruskih dronova na teritorij Rumunjske - vjerojatno pritom nastojeći potencijalno eskalirati sukob na razinu NATO-a, jer Rumunjska je jedna od članica.

Upad u strateške nacionalne interese: Kako je Saudijska Arabija postala većinski vlasnik Telefonice, španjolskog nacionalnog teleoperatera i jedne od najvećih telekomunikacijskih kompanija na svijetu

Saudijska Arabija je bogata zemlja, jako bogata zemlja, a svoj novac, koji se uvelike gomila od prodaje nafte, očito moraju negdje uložiti. Zašto ne u vlastitu zemlju? Jer Saudijska Arabija, unatoč velikom bogatstvu s kojim raspolaže, i dalje je zemlja gdje milijuni žive u siromaštvu, u sirotinjskim naseljima, odnosno slumovima oko velikih gradova.

Kako se na 35 kilometara Kavkaza kroji novi svijet: Zangezur koridor između Europe i Azije ili maksimalni kontakt Rusija-Iran

Zadnjih dana mogli smo čitati o tome kako se armenske vlasti sve više udaljavaju od Rusije, što se jasno vidi i u vrlo oštrim kritikama armenskog premijera Nikola Pašinjana. Jasno, Armenija je izgubila zadnji sukob koji se vodio protiv Azerbajdžana, a vlasti u Erevanu, nastojeći ne sebe prikazati krivcem za teški poraz i gubitak kontrole nad povijesnom regijom Gorski Karabah, optužuju Rusiju da im nije priskočila u pomoć u sukobu s Azerbajdžanom.

Kraj