Martina N.
Soundtrack života: Učinak glazbe na mentalna stanja, liječenje i opstanak naših uspomena
Glazba ima izvanrednu moć nad našim umovima. Ona može potaknuti snažne emocije, pokrenuti sjećanja iz prošlosti i čak poboljšati naše kognitivne procese te povećati radnu produktivnost. U posljednjim istraživanjima, sve veća pažnja posvećuje se vezi između glazbe i kognitivnih funkcija, posebno u kontekstu Alzheimerove bolesti, koja predstavlja izazov za pacijente i njihove obitelji.
• Martina N.Umjetnost u Vašem domu: Vodič za kreiranje vlastite kolekcije koja priča osobnu priču i stvara ugodnu atmosferu
Kada je riječ o stvaranju jedinstvene i inspirativne atmosfere u našim domovima, umjetnički predmeti imaju nevjerojatnu moć transformacije. Masovno odštampani poster iz shopping centra, mala kolekcija povijesnih fotografija na zidu, velika apstraktna slika u centru sobe ili možda art deco skulptura na radnom stolu?
• Martina N.Establišment na meti smijeha: 7 filmova koji se rugaju sistemu
Jeste li iznervirani situacijom na poslu, šaputanjem korporativnih pravila koja guše vašu kreativnost i izazivaju tihu patnju? Osjećate li da ste zarobljeni u labirintu beskonačnih sastanaka i besmislenih birokratskih procedura?
• Martina N.Sovjetski jazz: Turbulentne epizode iza Željezne zavjese i otkrivanje sjajnih izgubljenih albuma
Jazz, kojeg nazivaju i glazbom slobode, često je povezan s Amerikom i afroameričkom kulturom. Manje je poznato da je jazz ostavio snažan trag i na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza. Tu se u dvadesetom stoljeću formirala živahna nezavisna jazz scena.
• Martina N.Intelektualni užici i razgovori za večerom: otkrivanje briljantnosti filma "My Dinner with Andre"
Ispunjavaju li Vas razgovori s prijateljima i drugim bliskim osobama? Održavanje filozofskih razgovora u našem svakodnevnom životu obogaćuje intelektualno i emocionalno blagostanje, potiče osobni rast i potiče povezanije i suosjećajnije društvo, omogućuje nam da se krećemo kroz složenost života s većom jasnoćom, smislom i razumijevanjem.
• Martina N.Ususret napetosti: 7 bezvremenskih trilera koje vrijedi pogledati više puta
Triler osvaja široku kino-publiku i postojano je glavni dio filmske industrije. U ovom tekstu biti će riječi o karakteristikama trilera kao žanra, a zatim naša lista prijedloga filmova s analizama, nakon čega ćete možda poželjeti i ponovo pogledati neki od filmova.
• Martina N.Knjiga pretvorena u film: primjeri kultnih klasika The Shining i Dune
Sigurno ste bar jednom razmišljali kako to da su neki filmovi temeljeni na književnim djelima ispali toliko različiti od vaše vizije dok ste čitali knjigu. Možda ste se čak i razočarali. Adaptacija književnog djela u film je proces koji može biti izazovan jer film i književno djelo su različiti mediji s različitim načinima prenošenja priče.
• Martina N.Vodič kroz europske buvljake, šarmantne tržnice rabljenih predmeta i starina koje oblikuju kulturni identitet svojih gradova
Posjeti buvljacima i sajmovima starina vrlo su popularni među turistima koji žele doživjeti autentičnu lokalnu kulturu, opuštenu atmosferu i jedinstvena iskustva. Tu će pronaći predmete i originalne suvenire kakvih nema u običnim turističkim trgovinama.
• Martina N.Smijeh u besmislu: Teatar apsurda i humor apsurda na primjeru 10 kultnih filmova
U ovom članku ćemo istražiti teme teatra apsurda i humora apsurda, a na kraju ćemo te ideje prikazati kroz primjere 10 kultnih filmova. Oba spomenuta koncepta proizlaze iz ideje da svijet može biti nerazumljiv i besmislen, i da je ponekad humor jedina obrana od toga.
• Martina N.Od anti-arta do anti-rata: Kako dadaizam i njegove vrijednosti odzvanjaju u današnjem turbulentnom svijetu
Dadaizam je bio književni i umjetnički pokret koji se pojavio u Europi u vrijeme Prvog svjetskog rata, nastao iz zajedničkog antiratnog stava među umjetnicima i potrebe za potpunom slobodom u kreativnom izražavanju. Smatra se jednim od najotkačenijih i najprovokativnijih pokreta u povijesti umjetnosti, središtem avangarde, a neki ga smatraju filozofijom, pa čak i religijom, stanjem.
• Martina N.Poetski dokumentarac – subjektivna točka gledišta, film koji ne nameće zaključke gledatelju, pogodan za izricanje onog što se ne smije ili ne može riječima izgovoriti
Poetski dokumentarac zanimljiv je i mnogo osobniji po interpretaciji stvarnosti od klasičnog dokumentarca. Što dokumentira takav film? Možda autorove subjektivne dojmove, emocije, impresije na određenu nefiktivnu temu.
• Martina N.Eksperimentalni film u svijetu i u bivšoj Jugoslaviji - globalni pokret novog vala i otpor prema komercijalnom filmu
Eksperimentalni film vrlo je često u suprotnosti s dominantnom kinematografijom koja je komercijalna i pitkija za manje pronicljivog gledatelja. Zato takve filmove u pravilu nećete moći pogledati u velikim kinima, već u specijaliziranim umjetničkim kinima (art house), kino dvoranama u sklopu umjetničkog muzeja, na festivalima, na internetskim platformama ili sličnim opskurnijim mjestima.
• Martina N.Tamara de Lempicka - art déco slikarica koja je živjela svoj ideal uzvišene, senzualne i moderne žene, a Hollywood ju je zvao "barunica s kistom"
Slikarica Tamara de Lempicka često je govorila: "Nema čuda, postoji samo ono što možeš učiniti sam", a njezin životni put dokazuje da je bila prava samostvorena progresivna žena. Njezin prepoznatljivi stil i doprinos svrstavaju umjetnicu među najznačajnije predstavnike estetike art décoa, a zahvaljujući svojim smjelim slikama, bila je u središtu mainstreama tih ludih dvadesetih i tridesetih.
• Martina N.Istražite kako je Keith Haring stvorio svoju prepoznatljivu vizualnu ikonografiju kojom privlači pažnju i prenosi bitne poruke
Poznavatelji umjetnosti, ali i ranije hip-hop i street art kulture, znaju za američkog umjetnika Keitha Haringa. Ako vam ime i ne zvuči poznato, sasvim je izvjesno da ste njegove radove već negdje vidjeli, no znate li da iza većine tih šarenih i razigranih likova stoje aktivističke poruke?
• Martina N."Ručak na brodskoj zabavi" - slika kojom je Renoir uhvatio impresiju uživanja u životu, dokolice s prijateljima, u omiljenom restoranu na prekrasan ljetni dan
Godine 1880. Pierre-Auguste Renoir započeo je sa stvaranjem buduće ikone impresionističkog slikarstva, velikog ulja na platnu, slike koja je dobila naziv „Ručak na brodskoj zabavi“. Renoir je tada bio na vrhuncu svoje slikarske zrelosti, vodeći umjetnik u razvoju impresionističkog stila.
• Martina N.Urbanizam Pariza kroz stoljeća: Kako su od mračnih i zagušljivih uličica nastali široki bulevari? Haussmannova obnova, da bi bila potpuna, morala je rušiti i povijest
Rijetko koji arhitekt ili urbanist imao je priliku potpuno redizajnirati čitav jedan veliki grad, i dobiti u toj mjeri otvorene ruke da bi se rušili čitavi blokovi starih građevina. Napoleon III.
• Martina N.Maus – prvi Pulitzerom nagrađeni grafički roman, govori o holokaustu, a danas se pojavljuje na popisu knjiga koje treba izbaciti iz američkih škola
Maus je roman u stripu Arta Spiegelmana, kojeg morate pročitati ako niste, a za to postoje brojni razlozi! Radi se o prvom grafičkom romanu nagrađenom Pulitzerovom nagradom, što je afirmiralo tu umjetničku formu i dalo stripu na ozbiljnosti i ugledu.
• Martina N.Vivienne Westwood - s Malcomom McLarenom i Sex Pistolsima izmislila je punk modu, potom izgled novog romanticizma, uspješno spajajući modni dizajn s višim idealima i neumornim aktivizmom
Vivienne Westwood preminula je 30. prosinca 2022. u 81.
• Martina N.Zabriskie Point - kontrakulturalni film Michelangela Antonionija uzrujao je mnoge zbog iskrenog dojma o američkom društvu
Neki filmski kritičari, posebice američki patrioti, ni dan danas ne mogu podnijeti film Zabriskie Point (prevedeno kao Dolina smrti), velikog talijanskog redatelja Michelangela Antonionija. Drugi pak smatraju da djelo ima kultni status, posebice ako govorimo o filmovima kontrakulture, dok treći nazivaju ovaj film njegovom najvećom ludošću.
• Martina N.Bauhaus škola i njezini progresivni sljedbenici između dva rata u Njemačkoj - spoj umjetnosti i industrije, borba protiv imitacije, inferiorne izrade i diletantizma
Što je Bauhaus? Bauhaus je unikatna umjetnička škola koja je djelovala u Njemačkoj od 1919. do 1933.
• Martina N.Izazvati bojom ono duboko emotivno iskustvo kakvo je Mozart stvarao glazbom: Mark Rothko - priča o prkosnom umjetniku i njegovoj potrazi za smislom, u svijetu koji želi prodavati njegove slike za milijune dolara...
Mark Rothko slavni je američki slikar - apstraktni ekspresionist latvijsko-židovskih korijena. Njegova su djela vrlo prepoznatljiva; slike velikih formata na kojima su neobično izražajna polja boja, mekih obrisa.
• Martina N.