Matija Šerić
Opasan mač s dvije oštrice: Hoće li diplomatsko manevriranje između Kine i SAD-a spasiti ili krahirati režim Kim Jong-una?
2018. godina je specifična za Daleki istok u geopolitičkom spektru budući da su se počeli otvarati i realizirati novi političko-gospodarski procesi koji razbijaju status quo. Najznačajniji su od njih početak svojevrsnog trgovinskog rata između Kine i Sjedinjenih Država te zaokret u vanjskoj politici Sjeverne Koreje koja se krenula miriti sa svojim "zakletim" američkim neprijateljima.
• Matija ŠerićCIA, Saudijci, Fethullah Güllen i džihadisti: Kako su različiti centri moći surađivali na destabilizaciji Kine za interese SAD-a
Početkom 1979. uoči sovjetske okupacije Afganistana, savjetnik za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Jimmyja Cartera, Zbigniew Brzezinski osmislio je plan prema kojemu CIA treba obučavati saudijske i druge islamske fundamentaliste koji su spremni na džihad sve kako bi se potkopao sovjetski utjecaj.
• Matija ŠerićVizija 2030.: Hoće li Saudijska Arabija postati predvodnica muslimanskog svijeta i globalni investicijski centar s ultra modernim gospodarstvom?
Kraljevstvo Saudijske Arabije danas je toliko važan regionalni čimbenik na Bliskom istoku ali i u širem geopolitičkom spektru da je teško isprva shvatiti da je saudijska kraljevina stara manje od sto godina. Naime, tek je 1932.
• Matija ŠerićIzvoz kulture i ideologije: "Karizmatična dominacija" globalnih sila
1949. francuski komunisti, lokalni barmeni i poljoprivrednici postavili su uznemirujuće pitanje: "Jesmo li u opasnosti da budemo "kokakolizirani". Tada je američka tvornica Coca-Cole nastojala proširiti svoje djelatnosti u Marseillesu.
• Matija ŠerićU jedinstvu i slobodi: Povijest Argentine (I. dio)
Prvi europski moreplovci koji su stigli u područje Južne Amerike koje će kasnije postati poznato kao Argentina pojavili su se 1502. godine. Bili su to Gonçalo Coelho i Amerigo Vespucci koji su putovali po nalogu portugalskog dvora.
• Matija ŠerićSavez nacista i džihadista: Kako su Muslimanska braća i jeruzalemski veliki muftija zajedno s Hitlerovom Njemačkom sudjelovali u holokaustu nad Židovima
Jedan od posebnih i pomalo bizarnih saveza u Drugom svjetskom ratu bio je pakt između nacističke Njemačke i radikalnih sunitskih islamističkih skupina u kojima su se posebno isticali Muslimanska braća i veliki jeruzalemski muftija. Naravno, ova dva radikalna pokreta, naciste i džihadiste, povezala je zajednička mržnja prema Židovima i židovskom narodu.
• Matija ŠerićTehnološki napredak najzatvorenije zemlje svijeta: Kako pametni telefoni osvajaju Sjeverne Korejce
Tijekom ove tekuće godine obilježena je važna obljetnica za Sjevernu Koreju, odnosno bolje reći njezine prosječne građane. Prije deset godina režimske vlasti dinastije Kim dopustile su svome narodu korištenje mobitela na širokoj osnovi.
• Matija ŠerićPoslovna etika: Element koji treba dati kapitalizmu ljudsko lice
Od samih početaka poslovanja i zajedno s razvojem trgovine, tvrtki, usluga, roba i trgovinske razmjene postavlja se pitanje poslovne etike. Poslovna etika je vrlo važan element poslovanja u modernom svijetu biznisa, tvrtki, kapitala i tržišta.
• Matija ŠerićSiva ekonomija: Uzroci, karakteristike i posljedice (II. dio)
Siva ekonomija može biti i najčešće je prisutna u svim sektorima ekonomije, što može generirati ekstremno komplicirane situacije za opći razvoj same ekonomije. Smatra se da su glavni uzroci pojave sive ekonomije: 1.
• Matija ŠerićSiva ekonomija: Uzroci, karakteristike i posljedice (I. dio)
Naziv siva ekonomija je zaista jako širok pojam koji se može definirati na brojne različite načine. Nije jednostavno dati jednu ili jedinstvenu definiciju koja će obuhvatiti cijelu aktivnost. Kroz dugu povijest istraživanja pojma, različiti autori su koristili različite definicije.
• Matija ŠerićPriča o redu i napretku: Povijest Brazila (III. dio)
Druga brazilska republika trajala je između 1946. i 1964. godine.
• Matija ŠerićDionice: Definicija, vrste i uloga dioničara u modernoj ekonomiji
Dionice (eng. stock, shares) su nazočne svuda oko nas. To je ekonomski i financijski pojam koji je postao toliko učestao u govoru običnih ljudi, ali i službenih institucija da se ponekad previđa njegova vrlo važna gospodarska uloga.
• Matija ŠerićStari problem u novim vremenima: Zašto antisemitizam sve više jača u Njemačkoj?
Tijekom srpnja je židovski muškarac napadnut u parku u Berlinu od strane skupine mladih i tinejdžera nakon što su primijetili da nosi Davidovu zvijezdu. Nekoliko dana ranije, 19-godišnji useljenik iz Sirije je proglašen krivim za travanjski napad protiv jednog Izraelca koji je nosio židovsku kapicu Kippah na jednoj berlinskoj ulici.
• Matija ŠerićOd siromašne države opustošene ratom do gospodarske zvijezde blistavog sjaja: Vijetnamsko ekonomsko čudo
Kad prolaznik prolazi ulicama vijetnamske prijestolnice Hanoi može se osjetiti pozitivna i dinamična energija u svakom kutku grada. Narod vozi ulicama skuterima, prolazi su ispunjeni brojnim malim trgovinama u kojima se prodaje sve od smart phonea do hrane, pića i rekvizita.
• Matija ŠerićMoć novca: Kako banke stvaraju podjelu zemalja na bogate i siromašne
Uloga i funkcija bankarstva u svakom nacionalnom gospodarstvu je veoma važna. Bankarstvo i gospodarstvo međusobno su neraskidivo povezani. Stanje u gospodarstvu odražava se na poslovanja banaka i obratno.
• Matija ŠerićAnaliza: Može li obnovljeno njemačko-rusko partnerstvo umanjiti američki utjecaj?
Rusija i Njemačka dvije su najveće i najvažnije europske nacije. Njihovi odnosi tijekom povijesti varirali su od srdačnijih i unosnih prijateljstava i saveza sve do gorkih okršaja i smrtonosnih ratova.
• Matija ŠerićVažnost zračnog ratovanja: Kako je aeronautičar Alexander P. de Seversky presudno utjecao na razvoj američke zračne sile u Hladnom ratu
U vremenu Drugog svjetskog rata, a posebice u prvim poslijeratnim godinama kada se Hladni rat između Washingtona i Moskve zahuktavao, mnogo je teoretičara, intelektualaca i geostratega dobilo priliku da izravno utječe na američku vanjsku politiku, ali i na vojno djelovanje Amerike unutar okvira NATO saveza. Tijekom Hladnog rata Alexander P.
• Matija ŠerićCIA, džihadisti i ruski prirodni resursi: Kako i s kojim ciljem su američki obavještajci pomagali islamistima u Čečenskom ratu
Nakon što je NATO savez putem svojim vojnih intervencija usmjeravao rat u Bosni i Hercegovini prema Americi poželjnom kraju, CIA je usmjerila pogled na novo krizno žarište: Čečeniju i vanruske prostore nekadašnjeg SSSR-a koji je graničio s Rusijom, Turskom i Iranom. Za vrijeme Clintonove administracije tijekom devedesetih, geofizička testiranja Halliburtona i drugih velikih američkih i britanskih naftnih kompanija utvrdila su postojanje golemih ležišta nafte i prirodnog plina u Kaspijskom bazenu između Azerbajdžana, Kazahstana, Rusije, Turkmenistana i Irana.
• Matija ŠerićUjedinjenje dvaju Koreja: Realpolitički scenarij ili utopija?
Desetljećima generacije Korejaca maštaju o ujedinjenju Sjeverne i Južne Koreje koje bi prema popularnom mišljenju za njihov narod bilo bogomdani trijumfalni događaj koji bi rezultirao zlatnim dobom prosperiteta, harmonije i sreće na Korejskom poluotoku. Dok južnokorejski predsjednik Moon Jae-in naporno i marljivo radi na formalnom uklanjaju i brisanju svih neprijateljstava sa Sjevernom Korejom koje su ostavština rata koji je završio prije 65 godina, mnogi neovisni analitičari i stručnjaci se pitaju što će se događati u slučaju reunifikacije dvaju Koreja?
• Matija ŠerićKako je europski kolonijalizam uništio ogromne dijelove svijeta - Priča 6: Prevara Arapa i eksploatacija Bliskog istoka od strane Britanskog Carstva
Skoro svaki dan na televizijskim ekranima i online portalima gledamo prosvjede i terorističke akcije u režiji radikalnih islamista na Bliskom istoku. Tzv. džihad koji predvode islamistički fundamentalisti postao je velik globalni problem.
• Matija ŠerićDžihadisti u srcu Europe: Postaje li Njemačka baza radikalnih islamista?
Prije samo desetak godina bilo je nezamislivo da se u Njemačkoj vodi javna rasprava o primjeni šerijatskog zakona, a čak je i sam izraz bio nepoznat masama educiranih Nijemaca. Jednako kao i druge riječi poput burke, fetve, sunita, šijita, salafista i džihada.
• Matija ŠerićVelika priča o simbiozi vojske i politike: NATO savez kao najjače sredstvo vanjske politike SAD-a (IV. dio)
NATO savez, uostalom kad nekada i Varšavski pakt, nikada nije bio homogeno tijelo usprkos velikoj američkoj dominaciji. Odnosi među državama članicama ovise jednim dijelom o unutarnjim političkim poredcima svake pojedine države.
• Matija ŠerićAmerička naftna revolucija koja je promijenila svijet: Kako su Standard Oil i General Motors nametnuli masovno korištenje automobila kako bi stvorili globalnu ovisnost o nafti
Drugi svjetski rat je bio najstrašniji rat u povijesti ljudskog roda u kojem je poginulo više od 50 milijuna ljudi. Pravi i najveći dobitnik toga užasnog rata bile su Sjedinjene Američke Države koje su postale dominantna najjača svjetska sila.
• Matija ŠerićPriča o redu i napretku: Povijest Brazila (II. dio)
1822. nakon proglašenja neovisnosti Brazil je postao carstvo za razliku od ostalih država Latinske Amerike koje su postale republike. Na plantažama su i dalje glavna radna snaga bili robovi, međutim, nakon sporazuma Velike Britanije iz Brazila 1830.
• Matija ŠerićPriča o redu i napretku: Povijest Brazila (I. dio)
22. travnja 1500. portugalski moreplovac Pedro Alvares Cabral slučajno je otkrio Brazil - veliku zemlju neslućenih potencijala.
• Matija Šerić