Predsjednik Vladimir Putin rekao je u petak da bi Rusija trebala nastaviti s proizvodnjom projektila srednjeg i kraćeg dometa sposobnih za nošenje nuklearnog oružja, a zatim razmotriti gdje ih rasporediti nakon što su Sjedinjene Države dopremile slične projektile u Europu i Aziju.
Putinov potez bi eliminirao ono što je preostalo od jednog od najznačajnijih ugovora o kontroli naoružanja u Hladnom ratu usred straha da bi dvije najveće svjetske nuklearne sile mogle ući u novu utrku u naoružanju, zajedno s Kinom.
Ugovor o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), koji su 1987. godine potpisali Mihail Gorbačov i Ronald Reagan, označio je prvi put da su se supersile dogovorile smanjiti svoje nuklearne arsenale i eliminirati čitavu kategoriju nuklearnog oružja.
Sjedinjene Države pod bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom službeno su se povukle iz Ugovora INF 2019. nakon što su rekle da Moskva krši sporazum, što je optužba koju je Kremlj više puta poricao.
Rusija je tada uvela moratorij na vlastiti razvoj projektila koji su ranije bili zabranjeni INF sporazumom - zemaljskih balističkih i krstarećih projektila dometa od 500 km do 5500 km.
Putin je rekao da se Rusija ranije obvezala da neće postavljati takve projektile, ali da su Sjedinjene Države nastavile s njihovom proizvodnjom, dovezle ih u Dansku na vježbe i dostavile na Filipine.
"Moramo odgovoriti na ovo i donijeti odluke o tome što ćemo sljedeće morati učiniti u tom smjeru", rekao je Putin na državnoj televiziji.
"Očigledno, moramo započeti s proizvodnjom ovih udarnih sustava, a zatim, na temelju stvarne situacije, donijeti odluke o tome gdje ćemo ih – ako je potrebno za osiguranje naše sigurnosti – postaviti", rekao je.