Izgleda da Europska Unija polako i službeno prelazi na ratnu ekonomiju. Europska obrambena organizacijska struktura sve više neodoljivo počinje podsjećati na ratne opskrbne funkcije iz perioda Wehrmachta, dakako uz blagoslov SAD-a kao apsolutno dominantnog i neprikosnovenog dobavljača (4/5 europskih zaliha oružja i obrambene tehnologije). Draghi kao bivši predsjednik Europske centralne banke, guverner banke Italije, član Rockefeller grupe i bivši zaposlenik Goldman Sachsa svakako ima specifičan uvid u tokove europskog kapitala, kao i odljev istog u SAD, čemu je onomad davao i velike doprinose u svojim europskim ovlastima, pod izlikom spašavanja eura.
Kakva bi to centralna "Uprava za obrambenu industriju" bila, možemo samo zamisliti, vjerovatno bi više ličila na američku "defense procurement" ispostavu za Europu nego na suverene interese europskih obrambenih industrija.
Dok se ruska sveobuhvatna invazija na Ukrajinu nastavlja s posrednim učincima za europsku sigurnost, obrambene tvrtke kontinenta trebale bi imati puni pristup novcu EU-a, dok se združivanja ne bi trebala blokirati bez obzira na zabrinutost za tržišno natjecanje, prema nacrtu poglavlja o konkurentnosti izvješće koje je pripremio bivši talijanski premijer Mario Draghi.
„Obrambena industrijska baza EU-a suočava se sa strukturnim izazovima u pogledu kapaciteta, znanja i tehnoloških prednosti. Kao rezultat toga, EU ne drži korak sa svojim globalnim konkurentima”, upozorio je Draghi u nacrtu.
Bivši šef Europske središnje banke dovršava svoje dugo očekivano izvješće za predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, gledajući kako europska industrija može ponovno steći prednosti na globalnoj sceni.
"S povratkom rata u neposrednom susjedstvu EU-a, pojavom novih vrsta hibridnih prijetnji i mogućim pomakom geografskog fokusa i obrambenih potreba Sjedinjenih Država, EU će morati preuzeti rastuću odgovornost za vlastitu obranu i sigurnost ”, stoji u nacrtu dokumenta.
U nacrtu se spominje nekoliko izazova s kojima se suočava obrambeni sektor EU-a, uključujući nedovoljnu javnu potrošnju - EU kao cjelina troši otprilike jednu trećinu onoga što SAD radi na obranu, navodi se.
Europske tvrtke za proizvodnju oružja također djeluju na malim domaćim tržištima, dok zemlje EU-a ne koordiniraju nabavu i ovise 80 posto o međunarodnim dobavljačima uglavnom iz SAD-a, napisao je Draghi.
Preporuke uključuju uvođenje “europskog načela preferencija” za poticanje europskih obrambenih rješenja u odnosu na konkurente; definiranje modela upravljanja u Komisiji, Europskoj službi za vanjsko djelovanje i Europskoj obrambenoj agenciji; i konačno stvaranje centralizirane “Uprave za obrambenu industriju” koja će vršiti središnju nabavu u ime zemalja EU-a.
"Tijelom bi upravljala Europska komisija, a njime bi supredsjedavali Visoki predstavnik / voditelj Europske obrambene agencije i Komisija", navodi se u dokumentu. "Savjetovale bi ga skupine specifične za sektor sastavljene od predstavnika industrije i država članica EU-a."
Nacrt odjeljka koji se bavi obrambenom industrijom od 20. lipnja poziva Bruxelles da ukloni prepreke obrambenim tvrtkama u pristupu financiranju EU-a. Predložio je izmjenu politike zajmova Europske investicijske banke o isključivanju ulaganja u obranu i izmjenu okvira EU-a za održivo financiranje i okoliš, socijalnu politiku i upravljanje (ESG) u korist sektora.
Draghi će o izvješću raspravljati na zatvorenom sastanku na visokoj razini u Europskom parlamentu u srijedu i planira ga objaviti u drugom tjednu rujna.