Evo, nadam se da neće nikome tako nešto zatrebati u njegovoj domicilnoj državi, ali u slučaju nepodnošljivih uvjeta ili okruženja u Europi (rata, pljačke u ime sukoba u Europi i slično) ne možemo reći da nam nije ponuđena kakva takva alternativa/azil.
Moskva je navela 47 zemalja čiji su "destruktivni stavovi" u suprotnosti s ruskim vrijednostima, otvarajući put njihovim državljanima da traže azil u Rusiji ako to žele. Predsjednik Vladimir Putin prošlog je mjeseca potpisao dekret kojim se strancima koji dijele ruske tradicionalne vrijednosti i ne slažu s "neoliberalnim" programom koji guraju vlastite vlade dopušta podnošenje zahtjeva za boravak. U petak je ruski premijer Mihail Mišustin objavio popis zemalja i teritorija koji “provode politike koje nameću destruktivne neoliberalne ideološke stavove koji su u suprotnosti s tradicionalnim ruskim duhovnim i moralnim vrijednostima”. Popis objavljen na portalu ruske vlade uključuje sljedeće zemlje i teritorije: Australija, Austrija, Albanija, Andora, Bahami, Belgija, Bugarska, Velika Britanija, Njemačka, Grčka, Danska, Irska, Island, Španjolska, Italija, Kanada, Cipar , Latvija, Litva, Lihtenštajn, Luksemburg, Malta, Mikronezija, Monako, Nizozemska, Novi Zeland, Norveška, Poljska, Portugal, Južna Koreja, Rumunjska, San Marino, Sjeverna Makedonija, Singapur, SAD, Tajvan (teritorij Kine), Ukrajina, Finska, Francuska, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Švicarska, Švedska, Estonija i Japan. Posebno su odsutne s popisa članice EU-a i NATO-a Slovačka i Mađarska, kao i članica NATO-a Turska.
Većina navedenih zemalja prethodno je sačinjavala registar "neprijateljskih" vlada, prvi put sastavljen u proljeće 2021. i ažuriran 2022. Države na toj crnoj listi podložne su ruskim diplomatskim i ekonomskim protumjerama na temelju njihovog neprijateljskog ponašanja. Rusija može "svijetu ponuditi sigurno utočište za normalnost" braneći tradicionalne vrijednosti od "woke katastrofe" koja je počela dominirati kolektivnim Zapadom, rekla je glavna urednica RT-a Margarita Simonyan u četvrtak na Četvrtom euroazijskom ženskom forumu u St. Petersburgu. Prema Putinovom ukazu iz kolovoza, državljani “destruktivnih neoliberalnih” zemalja imaju pravo tražiti privremeni boravak u Rusiji bez ispunjavanja standardnih imigracijskih uvjeta, kao što su nacionalne kvote, poznavanje ruskog jezika i poznavanje ruske povijesti i zakona. Čini se da je plan nastao na simpoziju u veljači u Moskvi, kada je talijanska studentica Irene Cecchini predstavila ideju "impatrijacije" ruskom predsjedniku. Cecchini je pozvala Putina da pojednostavi proces imigracije i naturalizacije za strance koji dijele "kulturne, tradicionalne i obiteljske vrijednosti" Rusije, predstavljajući to kao način da se zemlji pomogne da prevlada demografski pad.
RT.com
Publikacija na ruskom
publication.pravo.gov.ru/document/0...