Američki veleposlanik u Meksiku odbacio je u subotu tvrdnje predsjednika Andrésa Manuela Lópeza Obradora da su Sjedinjene Američke Države "suodgovorne" za nasilje u zapadnoj regiji Sinaloa, gdje je ovog mjeseca u međukartelskom ratu poginulo više od 50 ljudi.
Dva suparnička ogranka moćnog kartela Sinaloa bore se od 9. rujna, a sukob se može povezati s uhićenjem poznatog trgovca drogom Ismaela "El Mayo" Zambade na američkom tlu 25. srpnja. Zambada tvrdi da je otet u Meksiku i prebačen u SAD od strane Joaquína Guzmana Lopeza, visokog kriminalnog šefa suparničke frakcije kartela Sinaloa, koji je vodio pregovore sa SAD-om o predaji.
Incident je narušio odnose između dvaju zemalja. Nedavno nasilje u Sinaloi ubilo je najmanje 53 osobe, 51 je nestala, a mnoga mjesta i gradovi su paralizirani.
Lopez Obrador, koji bi trebao odstupiti s dužnosti sljedećeg mjeseca, izjavio je u četvrtak da SAD dijeli odgovornost za nasilje zbog svoje "operacije", što se odnosi na ranije pregovore o predaji Guzmana.
Američki veleposlanik Ken Salazar, koji je ranije negirao da su američki dužnosnici bili uključeni u navodnu otmicu Zambade, odbacio je argument meksičkog predsjednika. "Ono što se vidi u Sinaloi nije krivnja Sjedinjenih Američkih Država," rekao je Salazar na konferenciji za novinare u sjevernoj državi Chihuahua, dodavši da se SAD ne može smatrati odgovornim za "masakre koje vidimo na različitim mjestima".
Salazar je rekao da je obavijestio nadolazeću meksičku predsjednicu Claudiu Sheinbaum da će suradnja između Meksika i SAD-a morati biti "snažna i duboka" kako bi se suočili sa sigurnosnim izazovima.
Meksičke vlasti objavile su u subotu da je još 600 vojnika stiglo u Sinalou kako bi pomogli u jačanju sigurnosti.