Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja
Tehnologija

Analogno vs Digitalno

AUTOR: emiliohn | VRIJEME OBJAVE: ponedjeljak, 22. siječnja 2024. u 17:36
22.01. u 17:36

Prema defeniciji, termini analogno i digitalno se koriste u nauci, tehnologiji, informatici...
Termin"analogno" predstavlja neprekidni signal, npr zvucni val iliti talas, elektromagnetno zracenje... Digitalni signal u informatici je niz nula i jedinica...
Danas se pak, dosta koriste i ovi izrazi u svakodnevnici....U sustini, "analogno" se smatra nesto staro, demode i sl... A "digitalno" kao moderno....
Moja zelja je da na ovom forumu, sa vama, drage kolege, razmjenimo misljenja o stvarima koje imamo i u "analognom" i "digitalnom" svijetu, i gdje su neke bolje analogne a neke digitalne...

+7
Vrijeme objave: 22. siječnja 2024. u 18:10
#1

Evo prvi Ja..😁
Analogna vs digitalna fotografija
Analogna fotografija se zasnivala na optici, osvetljavanju filma, te koristenju hemije u mracnoj prostoriji, za razvijanje...
Digitalna fotografija koristi optiku, digitalni CMOS senzor I pretvara ga u digitalni zapis....
U ovom "srazu" malu prednost dajem digitalnom.... Jer, iako su i stare fotke imale svoju draz iscekivanja svojih "uradaka", ipak mi je digitala prakticnija i odmah dostupna gledanju i usavrsavanju iste... Ovdje se "ogradjujem" od mora filtera, crop-ovanja i ostalih alata, koji po meni ubijaju draz fotografije....

+11
Vrijeme objave: 23. siječnja 2024. u 04:46
#2

Evo mogu prokomentirati iz obje perspektive, glazba i fotografija. U oba slučaja su to dva svijeta i u oba vidim prednosti i mane.

Analogna glazba bez sumnje ima taj neki element "stvarnosti" u kojem uživaš bez da ga možeš točno i opisati. Više je živo. Konkreno. Taj osjećaj skoro podjednako imam bez obzira slušam li ploče ili kazete. A pošto sam odrastao na kazetama taj topli zvuk mi više paše, budi nostalgiju. E sad, jel kužim da se dio dinamičnog raspona jednostavno gubi kad slušam istu pjesmu na kompu u FLAC formatu? Definitivno, nema sumnje.

Kod fotografije slična stvar. Pratim na instagramu fotografe, i neke lokalne, koji rade sa filmom i jednostavno odma vidiš razliku. Digitalno je "savršeno", analitički, precizno... A film je prekrasan u svojoj nesavršenosti i bojama. Možda jedino kod nekih Fuji fotoaparata sam primjetio da me digitalno može zavarati do te mjere da pomislim da je u pitanju film. Ali to je već skupi sport...

+5
Vrijeme objave: 23. siječnja 2024. u 07:58
#3

Analogno je blize nama nesavrsenim ljudima jer je “nesavrseno” odnosno daje nam sve sto detektuju nasa osjetila.
Digitalno je cistije, siromasnije i idealnije i stvara osjecaj perfekcije i jako je dobro za dalju obradu.
Oboje je neophodno da bi zivot bio potpun.

+9
Izvor pozadinske fotografije: Miguel Á. Padriñán / Pexels
1. korak: Za nastavak čitanja odaberite pretplatu:
 
6 mjeseci
45 €
MOGUĆNOST PLAĆANJA NA RATE:
7.5 € mjesečno
 *
* Iznos u slučaju plaćanja na 6 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke, mogućnost plaćanja od 2 do 24 rate).
Izaberi
Trajanje pretplate - 6 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja (uključujući i obročno plaćanje od 2 do 24 rate - za VISA; Maestro i VISA Premium kartice kod PBZ banke).

Najbolja opcija
1-godišnja pretplata
75 €
MOGUĆNOST PLAĆANJA NA RATE:
6.25 € mjesečno
 *
* Iznos u slučaju plaćanja na 12 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke, mogućnost plaćanja od 2 do 24 rate).
Potvrdi
Trajanje pretplate - 12 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja (uključujući i obročno plaćanje od 2 do 24 rate - za VISA; Maestro i VISA Premium kartice kod PBZ banke).

 
1 mjesec
14 €
Pristup kompletnom advance.hr sadržaju u trajanju od 30 dana.
Izaberi
Mjesec dana pretplate
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja.
2. korak: Odaberite način plaćanja
Pređite preko jedne od gornjih opcija i prikazat će Vam se detaljniji opis metode plaćanja.
Korištenjem sustava za online naplatu pristajem na Opće uvjete korištenja i Pravila o zaštiti privatnosti kao i na Opće uvjete o online plaćanju
Potreban je pristanak na uvjete korištenja
O sustavu pretplate:
- Klikom na odabranu opciju bit ćete prebačeni na sigurni sustav WSPay gdje možete u nekoliko trenutaka obaviti kupnju
- Možete birati između nekoliko metoda plaćanja, uključujući kartično plaćanje, kriptovalute itd.
- Kad Vam pretplata istekne bit ćete o tome obavješteni - pretplata se NE obnavlja automatski, odnosno morat ćete je sami obnoviti putem ovog sustava
- Nakon uspješne uplate dobit ćete korisničke podatke (ako ste novi korisnik).
- WSpay - Web Secure Payment Gateway advance.hr koristi WSPay za online plaćanja. WSPay je siguran sustav za online plaćanje, plaćanje u realnom vremenu, kreditnim i debitnim karticama te drugim načinima plaćanja. WSPay kupcu i trgovcu osiguravaju siguran upis i prijenos upisanih podataka o karticama što podvrđuje i PCI DSS certifikat koji WSPay ima. WSPay koristi SSL certifikat 256 bitne enkripcije te TLS 1.2 kriptografski protokol kao najviše stupnjeve zaštite kod upisa i prijenosa podataka.
Lightbox Image