X
VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Afrika

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

Kraljevina Esvatini - Zadnja afrička zemlja koja priznaje Tajvan je ujedno i zadnja apsolutna monarhija na kontinentu, saveznik Zapada, a nekoć i pomagač rasističkog aparthejda

Tajvan ima sve manje zemalja koje ga službeno priznaju kao neovisnu državu, a tajvanska predsjednica Tsai Ing-wen u zadnje vrijeme obilazi te zemlje na svim stranama svijeta kako bi pokušala zadržati bar nekolicinu onih s kojima Tajvan ima punopravne diplomatske odnose - iako je često riječ o zemljama s vrlo malom političkom moći u međunarodnom kontekstu. Podsjetimo, velika većina tajvanskih saveznika, uključujući i SAD, zapravo ne priznaju neovisnost Tajvana te službeno, de jure, tretiraju Tajvan kao sastavni dio Kine - to je politika koja se često naziva "politika jedne Kine", iako u praksi mnoge zemlje tretiraju Tajvan kao neovisnu zemlju te im čak prodaju i oružje kako bi se mogli eventualno obraniti u slučaju kineske invazije.

advance.hr

Totalna eskalacija u Sahelu: ECOWAS blok Nigeru prijeti vojnom intervencijom uz blagoslov Washingtona, prosvjednici u glavnom gradu slave vojnu huntu, napadaju francusku ambasadu i mašući ruskim zastavama uzvikuju "Živio Putin!"

Zapadnoafričke države uvele su sankcije i zaprijetile silom Nigeru ako vođe pučista ne vrate svrgnutog predsjednika Mohammeda Bazouma u roku od tjedan dana. U isto vrijeme u Niameyu, glavnom gradu Nigera, pristaše nove vladajuće hunte napale su francusku ambasadu.

advance.hr

Državni udar u Nigeru: Srušen je predsjednik Mohamed Bazoum, ključni zapadni saveznik u čiju su administraciju SAD i EU uložili velike resurse - kreće li nakon Malija i Burkine Faso sad i Niger putem jačanja odnosa s Rusijom?

Predsjednik Nigera, Mohamed Bazoum, smijenjen je s vlasti, prema skupini vojnika koji su se pojavili na nacionalnoj televiziji ove zapadnoafričke države kasno sinoć, nekoliko sati nakon što su se pojavile informacije da je predsjednik zadržan u predsjedničkoj palači. Čitajući izjavu, pukovnik Amadou Abdramane, koji sjedi okružen s još devet časnika, rekao je da su obrambene i sigurnosne snage odlučile: "Ukinuti režim koji poznajete zbog pogoršane sigurnosne situacije i lošeg upravljanja".

advance.hr

Bila bi to eskalacija bez presedana u Johannesburgu: Putin želi doći na BRICS summit, južnoafričke vlasti ga odgovaraju, ICC mu prijeti uhićenjem, Ramaphosa poručio da je to onda "objava rata Rusiji"

Predsjednik Južnoafričke Republike Cyril Ramaphosa rekao je da bi svaki pokušaj uhićenja ruskog predsjednika Vladimira Putina, kada posjeti zemlju sljedećeg mjeseca, predstavljao objavu rata Rusiji. "Rusija je jasno dala do znanja da bi uhićenje njezinog sadašnjeg predsjednika bila objava rata", rekao je Ramaphosa.

advance.hr

Strah i smrt na ulicama glavnog grada Sudana: Khartoum, koji je dugo vremena bio pošteđen strahota koje su se odvijale negdje daleko na periferiji zemlje, sada je ratna zona

Stanovnici i bogate četvrti Khartouma, glavnog grada Sudana, boje se sad za svoju sudbinu zbog toga što znaju da je jedan od njihovih susjeda Mohamed Hamdan Dagalo - lider RSF paravojnih snaga koje su u oružanom sukobu s vojskom od prošle subote. Gradom odjekuju eksplozije i pucnjava, a stanovnici se skrivaju u svojim kućama bojeći se za svoje živote.

advance.hr

Novi rat u Africi? Velika eskalacija u Sudanu: Traju žestoki oružani sukobi između vojske i paramilitarnih snaga u glavnom gradu, šire se diljem zemlje - nakon 2 državna udara zemlja je na rubu provalije

Žestoki oružani sukobi izbili su između sudanske vojske i paramilitarnih snaga u blizini glavnog grada Khartouma. Sudeći prema informacijama koje stižu s terena riječ je o velikoj oružanoj eskalaciji u kojoj je do sad ubijen značajan broj boraca te najmanje 56 civila.

advance.hr

Daljnje smanjenje francuskog i širenje ruskog utjecaja u Africi: Sergej Lavrov dolazi u dvodnevni posjet Maliju s ciljem izgradnje sigurnosnog i srateškog partnerstva

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov posjetit će Mali ovaj tjedan u dvodnevnom posjetu, priopćilo je u nedjelju malijsko ministarstvo vanjskih poslova, opisujući posjet kao odraz zajedničke želje za jačanjem obrambenih i sigurnosnih veza. Lavrov će u ponedjeljak stići u Bamako, glavni grad Malija.

advance.hr

Što odjednom ruši odnose između Maroka i Europske unije?

Marokanski zastupnici ovog tjedna su jednoglasno glasali za reviziju odnosa s Europskim parlamentom, optužujući EU za uplitanje nakon rezolucije koja je pozvala kraljevstvo da poštuje slobodu tiska. Očito se to nije svidjelo marokanskim vlastima te su odmah odlučili djelovati...

advance.hr

Fregata Admiral Gorškov i hipersonične poruke s juga Afrike

Ruski ratni brod naoružan hipersoničnim krstarećim oružjem nove generacije sudjelovat će u zajedničkim vježbama s mornaricama Kine i Južne Afrike u veljači, potvrdila je u ponedjeljak ruska državna agencija TASS. Podsjetimo, još prošlog tjedna pojavile su se informacije da će Rusija i Kina održati mornaričke vježbe u Južnoj Africi, no sad stižu informacije i o pojedinim ratnim brodovima.

advance.hr

Nestabilnosti u Čadu: Skupina vojnika pokušala je izvesti puč?

Vlada Čada poručila je da su njezine sigurnosne snage spriječile pokušaj skupine vojnih časnika da destabiliziraju zemlju i potkopaju ustavni poredak. "Ovaj plan osmislila je ograničena skupina zavjerenika sastavljena od 11 vojnih časnika", navodi se u priopćenju te se dodaje da je Baradine Berdei Targuio, predsjednik čadske organizacije za ljudska prava, bio na čelu.

advance.hr

Dilema po Tripoli: Izručiti Abdullaha al-Senussija Americi? Predati još jednog ključnog Gaddafijevog čovjeka? To je očito u planu, ali izbit će pobuna libijskog naroda

Izručenje SAD-u istaknutog pomoćnika pokojnog libijskog lidera Moamera Gadafija, Abdullaha al-Senussija (na slici gore), zaustavljeno je ovog tjedna od strane libijskih vlasti u zadnjem trenutku - navodno zbog straha od gnjeva javnosti nakon predaje još jednog bivšeg visokog libijskog obavještajnog operativca, rekli su neimenovani dužnosnici u Tripoliju za britanski list The Guardian. Jasno, javnost smatra ovakva izručenja činom izdaje.

advance.hr

COP27 i "Autocesta prema klimatskom paklu": Sve ide po planu dok se daju velike izjave, ali problem nastaje kad bi bogate zemlje trebale pokazati novac i njime financirati siromašne u energetskoj tranziciji

Danas je u egipatskom gradu Sharm el-Sheikhu započela UN-ova konferencija o klimatskim promjenama COP27 (skraćeno od "Conference of the Parties", odnosno "konferencija stranaka", a broj 27 odnosi se na redni broj konferencije koja se održava svake godine već 27 godina, od 1995.), a UN-ov generalni tajnik Antonio Guterres održao je dramatičan govor u kojem je poručio kako svijet ima samo dva izbora - ili će surađivati na smanjenju emisije stakleničkih plinova ili se ide prema klimatskoj katastrofi na koju će biti osuđene sve nove generacije.

advance.hr

Puč unutar puča i jurišanje na francusku ambasadu s ruskim zastavama: Što se to događa u Burkini Faso?

U afričkoj državi Burkina Faso početkom ove godine, u siječnju, dogodio se državni udar, a dogodio sa i prije nekoliko dana, u petak, tako da je Burkina Faso postala država s dva vojna državna udara u manje od godinu dana, odnosno ovo je bio puč unutar puča. Početkom godine na vlast je došao šef vojske, Paul-Henri Sandaogo Damiba, ali sad je svrgnut na isti način na koji je i došao na vlast.

advance.hr

Energetska kriza u Europi i njene široke posljedice: Egipat smanjuje potrošnju struje kako bi imali što više plina za izvoz - zbog visokih cijena na tržištu i potrebe za stranim valutama lokalno stanovništvo morat će prihvatiti odricanja

Energetska kirza u Europi i šire rezultira raznim potezima zemalja koje moraju u obzir uzimati balansiranje između vlastitih energetskih potreba i financija. Uzmimo kao primjer Egipat - njihov kabinet nedavno je odobrio uvođenje redukcije struje da bi se sačuvao plin, ali ne za neku buduću potrošnju ili skladištenje već za izvoz na tržište.

advance.hr
Kraj