Mjanmar
Kineske tvornice u plamenu, vatrogasci blokirani, radnici zarobljeni, snage sigurnosti ubijaju - Situacija u Mjanmaru izmiče kontroli i pretvara se u nešto krajnje opako, a Peking neće moći još dugo ostati indiferentan
Još jedan, najkrvaviji dan otkako je vojna hunta 1. veljače preuzela vlast u Mjanmaru - prema zadnjim informacijama jučer je ubijeno najmanje 39 osoba u sukobima prosvjednika i snaga sigurnosti. U industrijskom predgrađu Yangona, Hlaingthaya, ubijeno je 22, ali još nešto se događa ovdje - kineske tvornice su u plamenu.
• advance.hrOvako počinju građanski ratovi? Ali ovaj ako izbije bit će na kineskoj granici: Ubijeno je 80 osoba, dužnosnici u bijegu pozivaju stanovnike Mjanmara da se pripreme na "obranu" od vojske, a jedan grad već je proglasio zasebnu vlast i policiju
Više od 80 osoba je ubijeno u Mjanmaru otkako je izbila pobuna protiv vojne hunte koja je 1. veljače ove godine preuzela vlast u državnom udaru. Sve češće stižu informacije o tome kako vojska i snage sigurnosti jednostavno otvaraju vatru na prosvjednike gdje god da se ovi pojave.
• advance.hrPeking je s razlogom nervozan: Naftovod i plinovod kroz Mjanmar od esencijalne su važnosti za energetsku politiku Kine - alternativa je opasni Malajski prolaz, ali gnjevni prosvjednici spremaju ih se "zapaliti"
Gdje Kina stoji po pitanju vojnog udara koji je početkom prošlog mjeseca izveden u Mjanmaru teško je reći, pogotovo uzimajući u obzir povijest odnosa ovih dvaju susjednih država. Činjenica jest da je Kina imala relativno dobre odnose s Mjanmarom (dok se zemlja još zvala Burma) tijekom više desetljeća vladavine vojne hunte, no u isto vrijeme do određenog dodatnog zbližavanja (naročito u ekonomskom smislu) došlo je i za vrijeme demokratske vlasti u Mjanmaru, odnosno tijekom godina dok je na vlasti bila liderica Aung San Suu Kyi (koja je, kao i drugi visoki dužnosnici, sada u kućnom pritvoru).
• F. VukovćSpecifična situacija koja ima smisla: SAD poziva Kinu da iskoristi svoj utjecaj i pomogne zaustaviti vladavinu vojne hunte u Mjanmaru
SAD je uveo trgovinske sankcije Mjanmaru ciljajući njihovo ministarstvo obrane i ministarstvo unutarnjih poslova kao i dvije korporacije koje su povezane s vojskom. Drugim riječima povećava se pritisak na vojnu huntu koja je 1.
• advance.hrNovi najkrvaviji dan u Mjanmaru: Najmanje 38 ubijenih, prosvjednici poručuju kako će nastaviti s demonstracijama protiv vojne hunte unatoč eskalaciji nasilja
Situacija u Mjanmaru postaje sve teža - zadnje informacije govore kako je jučerašnji dan bio daleko najkrvaviji otkako su buknuli prosvjedi protiv vojne hunte. Izvori iz UN-a navode kako je ubijeno najmanje 38 osoba.
• advance.hr"Više se ne koristi suzavac, nema vodenih topova, samo otvaraju vatru na nas, ovo je masakr!" - svjedoci ističu kako raste broj mrtvih u sukobima prosvjednika i snaga sigurnosti u Mjanmaru
Nasilje u Mjanmaru se nastavlja - nakon najkrvavijeg dana otkako je vojna hunta preuzela vlast 1. veljače stižu vijesti o još ubijenih prosvjednika. Svjedoci i medijski izvori navode kako je tijekom jučerašnjeg dana ubijeno najmanje devetero prosvjednika.
• advance.hrVojna hunta u Mjanmaru prešla je Rubikon: Krenulo je brutalno gušenje u krvi - najmanje 18 prosvjednika ubijeno je u jednom danu nakon što su vojska i policija na njih otvorili vatru na više lokacija
Tijekom zadnjeg dana najmanje 18 osoba ubijeno je u Mjanmaru nakon što su snage sigurnosti na više mjesta otvorile vatru na prosvjednike. Ovo je daleko najkrvaviji dan u Mjanmaru otkako je vojska 1.
• advance.hrSve veća eskalacija u Mjanmaru: Prosvjednici se ne mire s povratkom vojske koja je vladala od ranih 60-ih pa sve do 2011., ali sukobi postaju sve intenzivniji, najmanje dvoje mrtvih u Yangonu
Najmanje dvije osobe ubijene su u Mjanmaru nakon što je interventna policija otvorila vatru na prosvjednike. Zadnje informacije govore kako ima više ranjenih, a ukupan broj mrtvih mogao bi rasti. Podsjetimo, početkom ovog mjeseca mjanmarska vojska izvela je državni udar.
• advance.hrMijanmarski ambasador održao emotivni govor u UN Generalnoj skupštini: "Svijet mora učiniti sve kako bi se zaustavilo vojnu huntu!"
Ambasador Mijanmara u Ujedinjenim Narodima, Kyaw Moe Tun, koji i dalje predstavlja civilnu vlast, iako je početkom ovog mjeseca u zemlji vojska izvela državni udar, poručio je za vrijeme jučerašnjeg obraćanja pred Generalnom skupštinom UN-a kako poziva cijeli svijet da se "upotrijebe sve dostupne mjere" kako bi se zaustavilo vojnu huntu i vratilo demokraciju u Mijanmaru. Govor je održao nakon što je specijalna predstavnica generalnog tajnika UN-a za Mijanmar, Christine Schraner Burgener, poručila kako nijedna zemlja svijeta ne bi trebala priznati niti na bilo koji drugi način dati legitimitet vojnoj hunti u Mijanmaru.
• advance.hrUnatoč eskalaciji nasilja i policijskom satu prosvjednici u Mjanmaru idu dalje: Kreće veliki generalni štrajk protiv vojne hunte
Danas je u Mjanmaru krenuo veliki nacionalni generalni štrajk protiv vojne hunte unatoč proglašenju policijskog sata i uhićenjima koja su trajala kroz noć. Podsjetimo, tijekom vikenda najmanje dvije osobe su ubijene u sukobima sa snagama sigurnosti koje su otvorile vatru na prosvjednike u gradu Mandalay.
• advance.hrEskalira situacija u Mjanmaru: Vojska otvorila vatru na prosvjednike, najmanje dvoje ubijeno
Tisuće su ponovno na ulicama Mjanmara kako bi prosvjedovali protiv vojne hunte koja je preuzela vlast u vojnom udaru 1. veljače. Današnji prosvjed dolazi nakon najkrvavijeg dana - naime, jučer je vojska otvorila vatru na prosvjednike, a najmanje dvoje je pritom ubijeno.
• advance.hrSprema se gušenje otpora: Tenkovi i druga vojna vozila raspoređuju se po većim gradovima diljem Mjanmara nakon što su na ulice izašle stotine tisuća prosvjednika tražeći odlazak vojne hunte koja je preuzela vlast prije dva tjedna
Situacija u Mjanmaru, dva tjedna od vojnog državnog udara, sve je napetija. Prema zadnjim informacijama tenkovi i druga vojna vozila raspoređuju se na ulicama većih gradova što sugerira da bi uskoro moglo doći do nasilnog gušenja sve većeg otpora protiv vojne hunte.
• advance.hrNastavlja se veliki pritisak na vojnu huntu u Mjanmaru: Stotine tisuća prosvjednika su na ulicama diljem zemlje
Prosvjedi protiv vojne hunte u Mjanmaru postaju sve veći. Tijekom jučerašnjeg dana na ulice gradova diljem zemlje izašlo je više stotina tisuća ljudi. Na brojnim mjestima došlo je do sukoba prosvjednika i policije koja je koristila gumene metke, suzavac i vodene topove.
• advance.hrVojna hunta u Mjanmaru nastavlja s uhićenjima visokih dužnosnika, neke se odvodi iz njihovih domova usred noći, SAD odobrio uvođenje sankcija, prosvjednici tvrde kako Kina stoji iza vojne hunte, Peking odbacuje optužbe
Vojska u Mjanmaru nastavila je s privođenjem visokih dužnosnika srušene državne Vlade nakon vojnog udara prošlog mjeseca. Tijekom jučerašnjeg dana uhićen je i Kyaw Tint Swe, bliski saveznik liderice Aung San Suu Kyi, bio je ministar ureda državnog konzulata u njenoj Vladi koja je srušena u vojnom udaru 1.
• advance.hrBuja pobuna protiv vojske u Mjanmaru, prosvjedi su sve brojniji i više nisu mirni, snage sigurnosti koriste vodene topove u više gradova, lider vojne hunte obećao izbore i "discipliniranu demokraciju"
Lider vojne hunte u Mjanmaru, general Min Aung Hlaing, poručio je kako su spremni održati nove izbore te predati vlast pobjedniku. Njegova izjava, u sklopu prvog obraćanja otkako je prije tjedan dana s vlasti srušena Aung San Suu Kyi, dolazi u trenutku sve većih demonstracija protiv vojne hunte diljem zemlje.
• advance.hrPritisak na vojnu huntu se pojačava: Prosvjedi izbijaju diljem Mijanmara, policija pucala na jugu zemlje
Tisuće su ponovno na ulicama Mijanmara, treći dan u nizu, prosvjedujući protiv vojnog udara koji se dogodio prije tjedan dana. Podsjetimo, vojska je srušila vlast i privela političke lidere, između ostalog i Aung San Suu Kyi koja se trenutačno nalazi u kućnom pritvoru.
• advance.hrŠire se veliki prosvjedi u Mjanmaru: Deseci tisuća na ulicama protiv vojne hunte unatoč gašenju Interneta
Deseci tisuća prosvjednika izašli su jučer na ulice gradova diljem Mjanmara kako bi demonstrirali protiv vojne hunte koja je početkom ovog tjedna izvela državni udar. Prosvjednici također zahtijevaju da se oslobodi liderica Aung San Suu Kyi.
• advance.hrPrvi veći prosvjed protiv vojne hunte u Mijanmaru: Nekoliko tisuća na ulicama Yangona
Tijekom jučerašnjeg dana izbio je prvi veći prosvjed protiv vojne hunte koja je početkom ovog tjedna preuzela vlast u Mijanmaru državnim udarom. Više tisuća ljudi izašlo je na ulice Yangona (Yangon je najveći grad u Mijanmaru, ali ne i glavni - glavni grad je Naypyidaw).
• advance.hrJoe Biden pozvao generale u Mjanmaru da odmah predaju vlast: "Sili se nikad ne smije dozvoliti da opovrgne volju naroda"
Za vrijeme svog jučerašnjeg govora na temu vanjske politike američki predsjednik Joe Biden poručio je kako generali u Mjanmaru moraju odustati i predati vlasti civilnim snagama. Podsjetimo, vojska je u Mjanmaru početkom ovog tjedna izvela državni udar te s vlasti srušila lidericu Aung San Suu Kyi i druge dužnosnike.
• advance.hrBudi se pokret otpora protiv vojnog udara u Mjanmaru: Bolnice u 30 gradova diljem zemlje prekidaju s radom u znak prosvjeda, pokretu građanskog neposluha priključuju se i studenti
Liječničko osoblje u više od 70 bolnica na prostoru 30 gradova diljem Mijanmara prestalo je jutros s radom u znak prosvjeda protiv državnog udara kojeg je izvela vojska. Podsjetimo, s vlasti je srušena i privedena mjanmarska liderica Aung San Suu Kyi, no čini se da se počinje stvarati pokret otpora koji bi mogao biti vođen taktikom neposluha.
• advance.hrAmerički predsjednik Biden zaprijetio pučistima u Mijanmaru: "Ovo je direktan napad na demokraciju - vojnom vrhu poručujemo da se preda ili će snositi posljedice i sankcije"
Američki predsjednik Joe Biden osudio je državni udar u Mijanmaru ističući kako je riječ o "direktnom napadu na demokraciju i vladavinu prava". Zaprijetio je tamošnjem vojnom vrhu da se "odmah predaju" ili će snositi posljedice u vidu sankcija i odgovora "međunarodne zajednice".
• advance.hrEskalacija na jugoistoku Azije - državni udar u Mijanmaru: Vojska preuzela vlast, liderica Aung San Suu Kyi je privedena zajedno s predsjednikom zemlje i drugim visokim dužnosnicima
Vojska Mijanmara izvela je državni udar, a liderica zemlje, Aung San Suu Kyi, navodno je uhićena. Iz vojske poručuju kako će vlast u zemlji držati najmanje godinu dana, a kao razlog za državni udar navode, kako tvrde, namještanje izbora u kojima je pobjedu odnijela stranka Aung San Suu Kyi.
• advance.hrSAD uveli sankcije protiv Mjanmara zbog masovnog progona Rohingya muslimana, no teško da će iste imati konkretan utjecaj
SAD je tijekom jučerašnjeg dana uveo sankcije protiv vojnog vrha Mjanmara zbog ubojstva Rohingya muslimana - sankcioniranima će sada biti zabranjen ulazak u SAD. Na vrhu popisa je vojni lider Min Aung Hlaing, tu je i njegov zamjenik Soe Win, ali i njihovi članovi obitelji.
• advance.hrNakon više od 500 dana zatvora u Mjanmaru oslobođena dvojica Reutersovih novinara koji su istraživali pokolj i progon muslimanske manjine od strane snaga sigurnosti
Dvoje novinara novinske agencije Reuters u Mjanmaru - Wa Lone (33) i Kyaw Soe Oo (29) - oslobođeni su nakon što su proveli više od 500 dana u zatvoru zbog optužbi na temelju zakona o službenim tajnama. Podsjetimo, osuđeni su prošle godine na 7 godina zatvora, no ovaj slučaj izazvao je popriličan pritisak na Mjanmar od strane stranih diplomata i organizacija za ljudska prava.
• advance.hrAung San Suu Kyi, progon 700,000 ljudi i "genocidne namjere": Amnesty se pridružio nizu organizacija koje su povukli svoje nagrade za mijanmarsku lidericu
Međunarodna organizacija za ljudska prava, Amnesty International, povukla je svoju najprestižniju nagradu za ljudska prava liderici Mijanmara, Aung San Suu Kyi, optužujući je kako odobrava kršenja ljudskih prava izbjegavanjem adresiranja nasilja koje se provodi nad muslimanskom Rohingya manjinom u Mijanmaru. Podsjetimo, ne tako davno Aung San Suu Kyi je slovila kao heroina borbe za demokraciju i ljudsku prava, no, u međuvremenu se stav prema njoj promijenio te su joj ukinute brojne međunarodne nagrade i priznanja koje je dobila, a razlog je veliki egzodus Rohingya manjine koji je započeo u kolovozu prošle godine (iako progon zapravo traje još od 2012.
• advance.hr