Tehnologija
Krenuo je obračun titana: Zbog kineskog poteza američki Apple je u dva dana izgubio 200 milijardi USD - osveta za Huawei i eskalacija tehnološkog rata
Dionice američkog giganta Apple pale su tijekom jučerašnjeg dana za 2.9% nakon što je Kina najavila kako će proširiti zabranu korištenja iPhone telefona u vladinim službama i državnim kompanijama.
• F. VukovićChatGPT manija: Kako je umjetna inteligencija u desetak dana pokorila mase i što će biti sad?
Čuli ste za ChatGPT? Gotovo sigurno jeste, jer ovih dana je ovaj termin toliko prisutan da neki već govore kako upravo vlada prava "ChatGPT manija". No, čak i ako jeste čuli, danas ćemo otići dublje po ovoj temi - pojasnit ćemo što je to točno ChatGPT, kako zapravo funkcionira, koja nova pitanja glede naše kolektivne budućnosti otvara, koje će biti prve posljedice i je li ovo početak ere u kojoj će dominirati umjetna inteligencija?
• Marko K.Revolucija koja će promijeniti građevinsku industriju iz temelja: 3D "printane" kuće sadašnjosti i bliske budućnosti - dvostruko jeftinije uz dvostruku brzinu izgradnje?
Potražnja za novim stambenim jedinicima stalno raste i to je izazov, popriličan, u više domena. Imamo pitanje onečišćenja okoliša, trošak materijala, a tu je uvijek i ta hitnost. Potražnja raste, a stambene zgrade i kuće, iako "niču" brže no ikad, ipak zahtijevaju određeno vrijeme da se izgrade.
• F. VukovićPriča o najvažnijoj kompaniji našeg vremena za koju mnogi nisu ni čuli: Proizvodi najkompleksnije uređaje koje je ljudska vrsta ikad stvorila, 7 modula sjedinjuje se u litografski stroj na jugu Nizozemske iz kojeg izlazi sva moderna civilizacija
Iako je rat u Ukrajini svakako najveća i najdominantnija tema godine, svakako nije jedina koja će odrediti blisku budućnost svijeta. Jedna od tema koja u pozadini postaje sve važnija, svakako s razlogom, su poluvodiči i njihova dostupnost.
• Kristijan JurišićVelikim koracima počinje stvaranje kognitivnog hibrida između čovjeka i stroja: Što je zapravo Muskov "Neuralink" i zašto bi ovo mogao biti njegov najveći poduhvat, onaj koji će usmjeriti daljnju ljudsku evoluciju?
Imate li ponekad osjećaj da nikako ne stižete odraditi sve obveze u danu? Kako onda Elon Musk uspijeva voditi toliko kompanija odjednom? Ima li "klonove"?
• Marko K.Sve naše digitalne neprocjenjive uspomene blijede i nestaju pred našim očima... Što možemo i moramo učiniti da ih spasimo?
Postoje primarno dvije vrste uspomena. One koje čuvamo u internim "folderima" i memoriji našeg mozga i one koje pohranjujemo izvan njega da nam služe kao podsjetnici, nama i drugima koje bismo upoznali s njima.
• Marko K.Nanometri globalnih sila: Nijedna zemlja svijeta nikad nije uspjela razviti potpuni domaći opskrbni lanac čipova, može li Kina biti prva?
Kada govorimo o ekonomiji velikih država obično imamo situaciju da nijedna zemlja nema "sve što joj treba", odnosno zato i postoji uvoz i izvoz. Čak i najveće i najnaprednije ekonomije svijeta uvelike su ovisne o uvozu što pak znači da moraju ovisiti o drugim zemljama.
• Kristijan JurišićNa pragu velike i neizbježne avijacijske revolucije: Povratak zračnih brodova, u putničkom, ali i teretnom prijevozu
Koja vam je prva asocijacija kad se spomenu cepelini i zračni brodovi? Početak 20. stoljeća?
• F. VukovićAutomobili na solarni pogon: Počinje li budućnost?
Već duži niz godina intenzivno se priča o obnovljivim izvorima energije, naročito danas zbog rata u Ukrajini i opće neizvjesnosti oko same dostupnosti energenata. No, entuzijazam i optimizam često dolaze u konflikt s ograničenjima koja su prisutna kod obnovljivih izvora.
• F. Vuković