Ako se rat proširi Europom Poljska bi bila prva na udaru, kako to da onda baš sad Varšava od Njemačke traži ratnu odštetu od 1.32 bilijuna USD? I zašto se prije 7 desetljeća, što Berlin itekako pamti, odrekla svih reparacija?
Poljska ne odustaje od ratne odštete koju traži od Njemačke za razaranje i zločine iz Drugog svjetskog rata, a sad imaju i cifru - vladajuća poljska stranka poručila je kako od Njemačke očekuje oko 1.32 bilijuna USD. Lider poljske Zakon i pravda (PiS), Jaroslaw Kaczynski (na slici gore), poručio je kako će Varšava službeno tražiti od Njemačke da im isplati ovaj iznos.
Njemačka je najveći trgovinski partner Poljske, a obje zemlje su članice EU-a i NATO-a, povrh toga obje su poprilično angažirane oko podupiranja Ukrajine u aktualnom ratu protiv Rusije, no čini se da sve to zajedno, pa čak i napetost aktualnog trenutka dok se s neizvjesnošću čeka teška zima u Europi, nije dovoljno da Varšava krene u vršenje još većeg pritiska na Berlin.
Ovo nije prvi put da Poljska traži ratne reparacije od susjedne Njemačke, no iz Berlina su već u više navrata - pa tako i danas - poručili da, što se njih tiče, sve financijske odštete po pitanju Drugog svjetskog rata su podmirene.
Valja pritom spomenuti kako je aktualna cifra poprilično veća od prethodne koju je vladajuća poljska stranka tražila od Njemačke 2019. - tada su rekli da traže 850 milijardi USD. Isto tako valja istaknuti kako je PiS u više navrata od Njemačke tražio odštetu otkako se nalazi na vlasti (od 2015. godine), ali nikad službeno poljska Vlada nije uputila takav zahtjev.
Za vrijeme konferencije za novinare Jaroslaw Kaczynski poručio je: "Ova suma kreirana je koristeći najograničeniju i najkonzervativniju metodu, no iznos bi se mogao i povećati". No, očito nije baš "najkonzervativnija" pošto, kako smo i spomenuli, iznos je prije tri godine bio za oko pola bilijuna USD manji.
O čemu se, dakle, radi ovdje? Jasno je da PiS ne misli da će Berlin tek tako "iskeširati" ovaj iznos, zapravo male su šanse da će Njemačka ikad išta više isplaćivati Poljskoj - iako bi se itekako mogla voditi debata o tome imajući u vidu magnitudu razaranja koju je počinila nacistička Njemačka nad Poljskom.
Ovdje zapravo imamo pritisak iz Varšave koja želi ostvariti neke druge ciljeve, a njih je nekoliko. Kao prvo, PiS na ovaj način mobilizira vlastitu potporu kod kuće budeći još jednom uspomene na njemačku agresiju. Kao drugo, žele Njemačku još više angažirati protiv svog primarnog neprijatelja, Rusije, i to preko posrednika, Ukrajine. Drugim riječima - žele da Njemačka snažnije podupre Ukrajinu. Ali zar Berlin već ne šalje novac i oružje u Kijev? Da, ali ako se pita vladajuće u Varšavi, to bi moglo biti i intenzivnije. Nadalje, ni Varšavi, a pogotovo Kijevu, ne sviđa se činjenica da Njemačka još uvijek ovisi o ruskom plinu. Sjeverni tok 1 jest trenutačno zaustavljen (što je možda uključenje Rusije s vlastitim pritiskom), ali nije tajna da se Berlin potajno nada da će kroz koji dan (kako je i najavljeno) plin ipak nastaviti teći.
Njemački kancelar Olaf Scholz nastoji smiriti situaciju te ističe kako će Njemačka "izgurati" ovu zimu bez obzira hoće li plin iz Rusije stizati ili ne, ali ključni ljudi njemačkog industrijskog sektora nisu baš toliko optimistični bez obzira do koje razine Njemačka prije početka sezone grijanja uspije napuniti skladišta iz alternativnih izvora.
Jasno, postoji i treći razlog zašto Varšava vrši pritisak na Berlin, a to je priča koja se ne tiče aktualne situacije s Ukrajinom već one koja je intenzivno trajala netom prije ruske invazije. Pritisak Europske unije na poljske konzervativne vlasti se pojačavao neko vrijeme. EU optužuju PiS da potkopavaju demokraciju i "EU vrednote" nastojeći podrediti pravosuđe svojoj političkoj volji. Situacija je na trenutke eskalirala do te mjere da su iz Varšave prijetili i izlaskom iz Europske unije. Teško da su to stvarne prijetnje imajući u vidu da Poljska i dalje ima itekako koristi od EU-a, no stvari bi se mogle promijeniti ako EU "zavrne" novac iz fondova.
Da, EU je u više navrata zaprijetila da će isključiti Poljsku iz dotoka novca ako ne naprave nužne promjene. Riječ je o široj priči gdje se EU suočava sa sve većim buntovništvom na svom istočnom krilu (osim Poljske poprilično su zabrinuti i oko Mađarske).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.