Aleksej Navaljni - Buntovnik s razlogom u zemlji gdje takve pobune ne prolaze
Aleksej Navaljni je mrtav. Tako tvrde ruske zatvorske službe. Njegovi pristaše i članovi obitelji poručuju kako se ništa ne može vjerovati ruskim vlastima, ali ako Navaljni zaista jest mrtav, poručuju kako će Putin zbog toga "platiti".
Navaljni po svemu sudeći ipak jest mrtav i njegova smrt dolazi kao poprilično mučno očekivani ishod njegovog progona. Čim se pročulo da ga zatvorski sustav prebacuje u kažnjeničku koloniju daleko na hladnom ruskom sjeveru nekako je bilo jasno da od tamo neće izaći živ. U konačnici je skončao kao i brojni ruski politički disidenti, do te mjere da je ta smrt već simbol za rusku okrutnost - umro je u hladnom i nepristupačnom kraju. Nije to gulag iz onih groznih Staljinovih dana, ali je moderna verzija toga.
Navaljni je, dakako, bio neprijatelj Kremlja broj jedan. Poseban trn u oku ruskih vlasti bio je zbog činjenice da su ga tretirali kao u potpunosti "zapadni proizvod" koji želi dovesti do smjene vlasti u Rusiji, iako je stvarnost bila puno kompleksnija od toga.
Kompleksan je bio i sam Navaljni čiji su se stavovi s godinama podosta mijenjali, ali za vrijeme svoje karijere ruskog opozicijskog lidera (po zanimanju je inače odvjetnik) uspio je pokrenuti zaista impozantan niz projekata i akcija protiv cijele sfere ruske vladajuće elite.
Bio je disident novog doba, odnosno jednog doba koje je možda sad već negdje iza nas. Prije kojih 15-ak godina, kad se internet snažno probijao u sve pore svijeta, niknula je jedna nova generacija entuzijastičnih mladih aktivista koji su duboko vjerovali da će pristup novim tehnologijama i načinima informiranja biti poluga koja će mijenjati njihove zemlje i svijet.
Ta romantična ideja, kao i sve kroz povijest, koštat će mnoge glave, a Navaljni se sad pridružuje tom nizu.
Želja za promjenom je vrlo zavodljiva i širi se dosta brzo. Ali svaka opozicija je ujedno i nečija potencijalna pozicija. Navaljni i njegova ekipa nisu bili iznimka. Čim su počeli propagirati jednu novu, pravedniju Rusiju koja bi bila slobodna od korupcije, stali su na žulj lokalnim elitama i oligarhiji, ali u isto vrijeme bili su brzo prepoznati od suparnika tih istih elita, naročito vanjskih, kao jako dobar novi faktor koji svakako treba podržati, na sve moguće načine, ne bi li u konačnici, možda, uspjeli ostvariti grandiozan cilj - smjenu režima u Rusiji.
Inače zapadne (primarno američke) organizacije koje se vrlo ciljano bave time spremne su podržati oporbene skupine, ako one imalo zvuče i djeluju pro-zapadno, po principu kao što veliki investitori podržavaju start-up kompanije - mnoge će propasti, ali jedna možda uspije.
Aleksej Navaljni nikad nije imao velike šanse za uspjehom, iako je godinama bio prisutan. Čak i kad je otkrivao poprilično velike korupcijske afere potpora javnosti mu je bila negdje oko 20%. Ne čudi, Rusija nije zemlja koja će olako podržati kritičara sistema, pogotovo ako se istog percipira da bi mogao biti angažiran za tuđe interese, voljno ili slučajno.
S druge strane, oni koji su ga podržavali to su činili vrlo entuzijastično. Za mlađu generaciju Rusa koji nisu htjeli biti dio nacionalnog kotača gdje se "pravila znaju", Navaljni je predstavljao toliko toga, prije svega simbol drugačije Rusije o kakvoj su voljeli maštati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.