Sjedinjene Države evakuirale su u Keniju osoblje iz veleposlanstva u Banguiju, glavnom gradu Centralno Republike (CAR), nakon što su tri pobunjeničke skupine, udružene u koaliciju Seleka, u samo 20 dana zauzele nekoliko najvećih gradova u toj zemlji, i približile se na stotinjak kilometara do glavnog grada.
Dio osoblja povukli su i Ujedinjeni narodi i Crveni križ, dok je Reuters zabilježio velike kolone automobila pretrpanih osobnim stvarima kako se iz glavnog grada kreću prema Demokratskoj Republici Kongu, južno od Banguija, koji leži na rijeci Oubangui koja odjeljuje dvije države.
U subotu je Ekonomska zajednica država Centralne Afrike (CEEAC) priopćila kako će poslati dodatni kontingent vojnika u RCA, gdje se već nalazi više od 500 vojnika iz država susjednih Centralnoafričkoj Republici, najviše iz Čada, u sklopu regionalne Misije za uspostavu mira u CAR (MICIPAX), koja djeluje od 2008. godine.
"Razmišljamo o načinu da rasporedimo vojnike što je prije moguće", rekao je novinarima Emmanuel Issoze Ngondet, ministar vanjskih poslova Gabona, nakon sastanka CEEAC u Librevilleu, glavnom gradu Gabona, ne preciziravši koliko dodatnih vojnika će biti upućeno u RCA. Vojska Centralnoafričke Republike broji oko 5000 vojnika.
Sjeverni susjed, Čad, obećao je poslati još 2000 vojnika, međutim, oni koji su trenutačno na terenu, zajedno s vladinim vojnicima, ne uspijevaju zaustaviti napredovanje pobunjenika. U petak su se pred pobunjenicima povukli iz grada Sibuta, oko 170 kilometara sjeverno od Banguija.
Istodobno, zamjenik glavnog tajnika CEEAC, Guy-Pierre Garcia, rekao je u petak kako su se vlada i pobunjenici dogovorili o započinjanju pregovora i da "nitko nije postavljao uvjete". Pregovori bi se početkom siječnja trebali održati u Librevilleu u Gabonu.
Francuska je iz Gabona uputila dodatnih 150 vojnika u Bangui, priopćilo je u petak francusko ministartvo obrane. Oni će pojačati 250 vojnika koje Francuska već drži kod zračne luke u Banguiju, od kojih je dio u srijedu raspoređen na čuvanje francuskog veleposlanstva u Banguiju. Veleposlanstvo su u srijedu napale stotine demonstranata, optužujući Francusku da podupire pobunjenike i zahtijevajući da francuska vojska intervenira i zaustavi njihovo napredovanje.
Francuski predsjednik, Francois Hollande, poručio je u četvrtak kako Francuska neće intervenirati u svojoj bivšoj koloniji, rekavši da su francuski vojnici tamo kako bi štitili "naše interese".
"Ako smo nazočni, to nije zato da zaštitimo režim, nego da zaštitimo naše državljane i naše interese, ni u kojem slučaju da interveniramo u unutarnje poslove zemlje", rekao je Hollande, dodavši kako su "ti dani prošli".
No, upravo je Francuska 2006. godine udarima zrakoplovstva i angažmanom specijalnih postrojbi intervenirala protiv tadašnjih pobunjenika i spasila od poraza predsjednika RCA, Francoisa Bozizea, koji je na vlasti od 2003. godine, kada je državnim udarom svrgnuo predsjednika Ange-Félixa Patasséa.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.