Analiza: Istaknuti ukrajinski general Dmitro Marčenko tvrdi da se fronta u Donbasu "urušila", ali njegov komentar označava početak jednog još većeg urušavanja, onog na relaciji vojske i političke vlasti u Kijevu
Popriličnu pažnju u medijima danas je zaokupio ukrajinski general Dmitro Marčenko nakon što je poručio kako se ukrajinski istočni front "raspao" te da Rusi nezaustavljivo napreduju. General Marčenko je dakako dobro poznato ime svima koji pomno prate ovaj rat, ali i sukobe koji su trajali prije početka ruska invazije. Još 2014. upravo je Marčenko vodio ukrajinske snage u obranu zračne luke Donjeck i u teškoj bitci za grad Debal'ceve - bila je to zadnja velika bitka u bitci za Donbas 2014-2015. prije nego je na snagu stupio mirovni sporazum Minsk II.
Marčenko je angažiran u aktualnom ratu od samog početka ruske invazije 24. veljače 2022. Na sam dan invazije Marčenko je studirao na Nacionalnom obrambenom sveučilištu Ivan Černjahovski u Kijevu. Već idućeg dana poslan je od strane glavnog zapovjednika oružanih snaga Ukrajine, Valerija Zalužnog, da brani strateški važan grad Mikolajev, koji se nalazi u njegovoj rodnoj regiji. Tijekom obrane grada Marčenko je blisko surađivao s regionalnim guvernerom Vitalijem Kimom.
Ruske snage počele su napredovati prema gradu iz više smjerova. Marčenko je kasnije izjavio da Rusi nisu računali na otpor civila. Na početku bitke, predvidio je da bi njegove trupe mogle biti opkoljene. Grad nije imao infrastrukturu za obranu od invazije, poput rovova ili kontrolnih točaka. Međutim, civilni otpor značajno je pomogao ukrajinskim snagama (kao i na nekim drugim mjestima gdje Rusi, očigledno, nisu očekivali da će do toga doći). Vojska je radila zajedno s civilima kako bi identificirali lokalne kanale koje su Rusi koristili kao skloništa i utvrde, a te su položaje zatim napadali artiljerijom. Civili su također pomogli u kopanju rovova.
Ukrajina je uspješno obranila grad, čime je Marčenko postao nacionalni heroj i zaradio nadimak "Branitelj Mikolajeva". Bitka za grad bila je važna prekretnica u ratu u ranoj fazi. U ožujku je Marčenko primio Orden za hrabrost za svoju ulogu. Do kolovoza 2022. u Mikolajevu je 400 osoba bilo uhićeno zbog sumnje na suradnju s ruskim snagama, a Marčenko je izjavio da za svakoga od njih postoji dokaz o kolaboraciji.
Marčenko se te godine istaknuo i u uspješnoj protuofenzivi izbacivanja ruskih snaga iz dijela regije Herson. Euforično je izjavio da će pobjeda u Hersonu biti "kraj aktivne faze rata" te da će ukrajinske snage nakon toga osloboditi Lugansk, Donjeck i Krim.
To je bilo prije dvije godine i očito da general Marčenko danas više nema razloga za euforiju, štoviše, njegovo raspoložanje i prognoze okrenule su se za 180 stupnjeva.
Još u veljači 2023. Marčenko je izjavio da njegovim trupama "počinju ponestajati resursi". Te zime, Ukrajina je vratila 10 kilometara na lijevoj obali rijeke Dnjepar kako bi prikupila obavještajne podatke i olakšala ukrajinskim trupama prelazak rijeke kada dobiju naredbu za pokretanje nove protuofenzive u toj regiji. Nova protuofenziva započela je u lipnju 2023. godine, ali je operacija propala do kraja godine, zapravo i ranije. Bila je to pompozno najavljivana protuofenziva koju su i na Zapadu isticali da će donijeti ratni preokret. Dogodilo se upravo suprotno i zapravo od onda Ukrajini ide sve teže.
U studenom 2023., usred javnog sukoba Valerija Zalužnog i Volodimira Zelenskog, Marčenko je u intervjuu izrazio želju da vidi Zalužnog kao predsjedničkog kandidata. Nekoliko dana kasnije, nakon što su njegove izjave potaknule javnu raspravu o mogućnosti Zalužnog kao predsjedničkog kandidata, Marčenko je povukao svoj stav rekavši: "Molim vas, nemojte manipulirati mojim izjavama".
Taj detalj je bitan u širem kontekstu i njegovih današnjih izjava. Valja pritom spomenuti kako je bio u dobrim odnosima i s bivšim predsjednikom Petrom Porošenkom za kojeg se također smatra da je potencijalni rival Zelenskog, a bivši i aktualni predsjednik u nekoliko navrata su razmijenili oštre izjave.
Sve to je bitno jer aktualne izjave moraju se uzeti u kontekstu sve napetije političke situacije unutar Ukrajine. Potpora za Zelenskog definitivno je u padu iako i dalje ima potporu većine stanovnika. Prema zadnjim anketama oko 59% Ukrajinaca i dalje podržava predsjednika. To su brojke koje mu još uvijek omogućavaju da upravlja zemljom unatoč činjenici da mu je već istekao predsjednički mandat, no jasno je da trenutačno ne postoje uvjeti za održavanje novih izbora. To ne znači da ne postoji sve veći broj onih koji možda imaju ambiciju skinuti ga s vlasti. Spomenimo pritom kako mu je potpora bila rekordna u svibnju 2022. - čak 90%. Od onda je u padu.
To valja uzeti u obzir kada se interpretira poprilično dramatična današnja izjava generala Marčenka. Je li situacija tako loša kako tvrdi? Vrlo vjerojatno jest - ruska vojska ostvaruje svakodnevni napredak i iako su to relativno manja kretanja pritisak na fronti je takav da bi moglo uskoro doći do urušavanja, a onda bi ukrajinski strateški centri mogli početi padati jedni za drugim. Marčenko tvrdi da je to urušavanje već krenulo. S druge strane, sama činjenica da on o tome govori tako otvoreno svakako nam otkriva da postoji i određeni disidentski element u njegovom slučaju.
Sjetimo se Jevgenija Prigožina, pokojnog šefa ruskog Wagnera. On je bio izrazito kritičan prema ruskom vojnom vodstvu te je također prognozirao velike ratne katastrofe po Rusiju. U konačnici se to nije dogodilo, ali je njegova retorika eskalirala do otvorenog pokušaja pobune Wagnera što je ipak brzo okončano, a na kraju je Prigožin zbog toga vjerojatno platio glavom (malo tko vjeruje da je privatni zrakoplov s njim i cijelim vodstvom Wagnera pao zbog "tehničkog kvara").
Marčenko nije kalibar Prigožina, ali bi mogao biti na sličnom putu i to ne samo on. Ruski napreci stvorit će psihološki pritisak na visoke vojne dužnosnike koji će tražiti krivca, a na kraju to vodi do predsjednika Zelenskog.
Pogledajmo što je točno izjavio.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.