Šestog dana izraelske zračne ofenzive protiv Gaze, broj poginulih Palestinaca premašuje stotinu, a broj ozlijeđenih sedam stotina. Izrael je pojačao zračne udare, a samo u ponedjeljak stradala su 22 Palestinca.
U međuvremenu situacija visi između kopnene ofenzive i sporazuma o primirju. Egipatski obavještajni dužnosnici nastavljaju s naporima za postizanjem primirja između Hamasa i Izraela. Sazvan je forum devet izraelskih ministara kako bi razgovarali o budućnosti pojasa Gaze. Glavni tajnik UN-a Ban Ki-Moon stigao je u Kairo kako bi raspravljao o prekidu vatre.
Hamas uzdrman ali...
U sukobu je dosad stradalo nekoliko visokih vojnik dužnosnika Hamasa, počevši s Ahmedom Jabarijem. No unatoč tome što je vojno krilo Hamasa gotovo obezglavljeno, Hamas ionako ne predstavlja glavu, već tijelo koje je spremno primiti mnogo udaraca zbog katastrofalne situacije u kojoj se nalazi. S Izraelom je situacija obrnuta, tehnološki u potpunosti superiorna sila, čije stanovništvo ne može primiti udarce, dok svaki zvuk sirene u Izraelu izaziva ogromnu paniku.
Hezbollah je 2006. godine razotkrio ovu slabost Izraela. Tada je Izrael prekinuo napade na Libanon jer je vođa Hezbollaha, Hassan Nasrallah prijetio raketiranjem Tel-Aviva. U ovom sukobu Hamas je učinio ono što Hezbollah nije u prošlom, uznemirio je Tel Aviv, koji se prvi puta od 1991. našao pod raketnom paljbom.
Osim ovog psihološkog šoka, Izrael je prema palestinskim izvorima izgubio i jedan F-16. Razumljivo je da Izrael zasad ovo negira, pošto je sukob još u tijeku. Sjetimo se da je Izrael negirao kada je Hezbollah 2006. protubrodskom raketom pogodio izraelski vojni brod, da bi nakon rata priznao slučaj.
No, osim F-16, Hamas tvrdi da je protubrodskom raketom oštetio jedan izraelski vojni brod. Sve ovo je vrlo vjerojatno, pošto je Hassan Nasrallah ovih dana govorio o kanalima naoružavanja Hamasa, spomenuvši pritom Siriju. Ako bi došlo do kopnene invazije na Gazu, također je veoma moguće da Hamas ovog puta posjeduje mnogo opasnije protutenkovske projektile, i da upad neće biti "šetnja u parku", kako je to opisao jedan od vođa Hamasa, Khaled Mashal.
Izraelski mediji puni su hvale za Iron Dome sustav proturaketne obrane. Doista, Iron Dome obara palestinske projektile, no ako pogledamo koliko je sustav uspješan, dolazimo do zapanjujuće niskog postotka. Tako je recimo 16. studenog prema izraelskom izvješću iz Gaze ispucano 500 projektila, od čega je 316 pogodilo južni Izrael dok su tek 184 projektila zaustavljena Iron Dome sustavom.
Na taj dan uspješnost Iron Dome sustava je iznosila 36,8 posto, a ona je u nekim danima bila čak i niža. Hossein Sobhani-Nia, zastupnik u iranskom parlamentu, osvrnuo se na to pitanje, te je zaključio da je palestinski otpor pokazao slabosti Iron dome sustava.
Hamas između Muslimanskog bratstva i Irana
Godinama se u islamskom svijetu razne države i grupacije natječu za što bliže veze s Hamasom. Početkom stoljeća Saudijska Arabija bila je njegov glavni financijer, dok je proteklih godina Iran zajedno sa saveznicima (Sirija i Hezbollah) pružao Hamasu najveći dio financijske i oružane potpore. No, nakon pada Mubaraka, Hamas se vratio svojim korijenima.
Naime, Hamas je nastao kao ogranak Muslimanskog bratstva. Osnivač Hamasa Sheikh Ahmed Yassin bio je član bratstva, kao što su to i svi sadašnji čelnici Hamasa - od Haniye, ubijenog Jabarija, pa čak i "sirijskog krila" s Mashalom na čelu. Dolaskom Muslimanskog bratstva na vlast u Egiptu i jačanjem utjecaja bratstva u Kataru, Hamas se odredio prema tim državama, u toj mjeri da je čak podupro pobunjenike u Siriji, dok je vodstvo "sirijskog krila" Hamasa prebjeglo u Katar.
Iran, koji je učinio najviše da potpomogne Hamas, time je izguran u drugi plan. Najzanimljivija optužba koja je stigla iz Irana, tiče se katarskog emira koji je nedavno bio u posjetu Gazi. Prema izvješću koje je objavila novinska agencija Fars, sumnja se da je katarski emir darovao nekoliko satova i olovaka liderima Hamasa. Iranci sumnjaju da su satovi i olovke prenosile nisko-frekvencijske signale do izraelskih satelita, koje su izraelski vojni dužnosnici iskoristili da pokrenu napad na vodstvo Hamasa i likvidiraju ga. Bile ove optužbe istinite ili ne, one pokazuju kakva se borba vodi za kontrolu i utjecaj nad Hamasom.
Izrael i međunarodni pritisak
Osim očekivanog pritiska i kritika na račun Izraela od Arapske lige, Irana i Turske, oglasile su se i velike sile - Rusija i Kina. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov pozvao je na hitnu obustavu vatre, granatiranja ili bilo koje druge vrste nasilja u pojasu Gaze.
Kineski glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Hong Lei, također je komentirao izraelsku agresiju na pojas Gaze riječima: "Duboko smo zabrinuti zbog operacije i oštro osuđujemo bilo kakve akcije koje uzrokuju civilne žrtve." Po pitanju vojne operacije u Gazi, Hong je pozvao Izrael na "maksimalnu suzdržanost".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.