Vrlo napeta situacija odvijala se danas na prostoru Crnog mora. Razarač britanske mornarice HMS Defender ušao je u ruske teritorijalne vode - pod uvjetom da vode oko Krima smatramo ruskim teritorijalnim vodama, što ih Britanija svakako ne smatra. Ruska reakcija morala se dogoditi i Britanci su to jako dobro znali. HMS Defender ušao je u ruski prostor u 11:52 prema lokalnom vremenu te je ušao do oko 3 kilometra dubine, kod rta Fiolent na Krimu. Naime, blizu ove lokacije nalazi se luka Sevastopolj, glavna baza ruske mornarice na ovom prostoru, baza koju Rusija smatra esencijalnom - štoviše, moglo bi se argumentirati da je upravo mogućnost gubitka kontrole nad Sevastopoljem bio jedan od glavnih pokretača ruske aneksije Krima 2014. nakon što je u Ukrajini s vlasti srušen predsjednik Viktor Janukovič.
Dakle, HMS Defender se upustio u jednu poveću provokaciju, a o mogućim razlozima ćemo malo kasnije. Kako je ruska strana reagirala? Ispalili su, tvrde, hice upozorenja iz jednog patrolnog broda, ali i iz vojnog zrakoplova. U izjavi ruskog ministarstva obrane navodi se kako su hice upozorenja iz svog broda ispalili prema britanskom razaraču u 12:06 i u 12:08. Nedugo zatim, u 12:19, ruski vojni zrakoplov Su-24m izbacio je ukupno 4 bombe (OFAB-250) ciljajući rutu kojom se kretao britanski razarač. "Četiri minute kasnije, u 12:23, britanski razarač je napustio ruski teritorij", navodi se u izjavi ruskog ministarstva obrane.
Zanimljivo je da je neposredno prije ovog ozbiljnog incidenta šef glavnog stožera ruske vojske, Valerij Gerasimov, poručio za vrijeme konferencije u sklopu sigurnosne konferencije u Moskvi kako se NATO pomorska aktivnost znatno pojačala u blizini ruskih granica. "Brodovi s visoko-preciznim raketama dalekog dometa operiraju gotovo stalno na prostoru Baltičkog i Crnog mora. Ovo su jasno provokativni potezi", rekao je.
Odmah nakon incidenta u Crnom moru, u Moskvi su pozvali vojnog atašea britanske ambasade na obavijesni razgovor.
Što se tiče britanske reakcije ista je poprilično zagonetna iako je to možda bilo i za očekivati. Naime, poručili su kako nisu prekršili nikakvo međunarodno pravo te kako se njihov brod kretao kroz "ukrajinske teritorijalne vode". Jasno, britanska mornarica je jako dobro znala da to mogu biti tek de jure ukrajinske teritorijalne vode dok su iste de facto ruske. Nadalje, britanska mornarica opovrgava da je itko ispalio bilo kakve hice upozorenja prema njima. Otkud hici onda? To su pak bile, tvrde Britanci, ruske "ranije najavljene pomorske vojne vježbe".
Znači britanski razarač se, eto, baš slučajno našao pored Krima dok ruska mornarica izvodi vojne vježbe? Dobro skrojena priča, ali nije baš uvjerljiva.
Otkud uopće britanski razarač ovdje? Bio je u susjedstvu. Boravio je u ukrajinskoj luci Odesa gdje su ovih dana imali Britanci i Ukrajinci ceremoniju potpisivanja novog važnog sporazuma. Bio je prisutan britanski ministar vojne nabave, Jeremy Quin, i ukrajinski zamjenik ministra obrane, Aleksander Mironjuk. Dogovoreno je kako će Britanija dostavljati ratne brodove Ukrajini, a također će joj pomoći oko izgradnje crnomorskih pomorskih vojnih baza.
Možda je britanski razarač HMS Defender po odlasku iz Odese svratio nadomak Krima tražeći pogodno mjesto za podizanje jedne takve nove vojne baze? Šalu na stranu. Britanci su znali što rade i kakva će biti ruska reakcija.
Ne tretira Rusija Krim kao primjerice Kina "svoje" umjetne otoke u Južnom kineskom moru pokraj kojih često "zuje" američki ratni brodovi bez prevelikog razmišljanja smiju li. Ulazak u teritorijalne vode oko Krima također teško, skoro pa nemoguće, da se dogodio slučajno. Nadalje, Rusi tvrde da su Britance prvo verbalno upozorili, a tek nakon što su se na to oglušili krenuli su s hicima upozorenja.
Ukoliko su informacije koje iznosi Moskva točne možemo uočiti da je između prvih hitaca i onog "bombardiranja britanske rute" iz zraka prošlo 11 minuta. I više nego dovoljno za britanski razarač da promjeni kurs što znači da ga ni nakon prvih upozorenja nije promijenio već tek nakon što su debele OFAB-250 počele "ucrtavati" put kojim se ne bi trebao dalje kretati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.