Dvije godina nakon početka revolucije u Libiji i šesnaest mjeseci nakon pada Gaddafija, ne nazire se okončanje nestabilnosti i kaosa. Prema pisanju libanonskog portala Al-Akhbar, proslavi druge obljetnice revolucije u Bengaziju prethodili su pozivi na prosvjede protiv vlasti i situacije u kojoj se zemlja nalazi.
Jedan od problema koji opterećuje libijsko društvo, a posebice mlade, jest problem nezaposlenosti. "Kako revolucionarna Libija čini tranziciju prema državnosti, mnogi libijski mladići odbacili su vojno regrutiranje, koje je izgleda postalo primarno službeno rješenje za nezaposlenost" – piše Reem al-Barki za Al-Akhbar. Zapošljavanje u vojnoj službi dobro je plaćen posao, no mnogi ne žele uzeti oružje u ruke te zahtijevaju da vlada potakne obuku i radne prilike u civilnom sektoru. Mnogi ekonomisti kritiziraju potez vlade te ga smatraju rasipanjem javnog novca, dok ga drugi brane kao uvod u porast ekonomskih aktivnosti.
"Stručnjaci upoznati s libijskom situacijom tvrde da prijelazne vlasti u zemlji nisu dorasle situaciji" – istaknuto je u analizi. Osim nezaposlenosti, Reem al-Barki ističe i problem sigurnosti, tj. širenje utjecaja oružanih skupina. Više od milijun ljudi raseljeno je tijekom revolucije, većinom simpatizera bivšeg režima, što je još jedan od velikih problema koji se treba riješiti. Rješenje ovog problema zahtjeva sudsku i političku intervenciju te pokretanje nacionalne pomirbe, objašnjava Reem al-Barki.
Nezadovoljstvo ne vlada samo u Bengaziju već i u Tripoliju gdje su početkom veljače kružili letci s pozivom na novu revoluciju, prema pisanju pakistanskog portala Dawn. Zahtjevi oporbenih skupina su raznoliki: od zabrane dužnosnicima bivšeg režima da obavljaju javne poslove, raspuštanja oružanih skupina, sve do reforme sustava visokog obrazovanja. Poklici na prosvjedima sve su sličniji onima u vrijeme Gaddafija: "Narod zahtijeva pad (novog) režima."
"Pozivi na demonstracije opravdani su zbog više nagomilanih problema, kao što su inflacija, visoki troškovi života i visoka nezaposlenost među mladima" , kaže Mohamed al-Mufti, politički zatvorenik u vrijeme Gaddafija. Mohamed al-Mufti ističe jedan zanimljiv zahtjev opozicije koja poziva na prosvjede, a to je zahtjev za federalizacijom zemlje. Iako se ne spominje model federalizacije logično je za pretpostaviti da se zapravo radi o podjeli Libije na tri povijesne regije: Tripolitaniju, Kirenaiku i Fezan.
Razočaranje situacijom u Libiji za pakistanski Dawn opisuje jedan 54-godišnji stanovnik Tripolija: "Šesnaest mjeseci nakon pada Gaddafija, nema promjena i (nova) Vlada nije uspjela uspostaviti sigurnost ili povratiti autoritet državi."
International Herald Tribune ovako opisuje situaciju u Libiji dvije godine nakon revolucije:"Sat otkucava za libijsku budućnost. Libijska vlada je nefunkcionalna, oružane skupine kontroliraju veći dio zemlje, a stanovništvo je sve više frustrirano s tempom poslijeratnog napretka. Libijci i međunarodni akteri moraju smjesta djelovati da spriječe klizanje u građanski rat." Libijom očito harače različite oružane skupine nastale u vrijeme građanskog rata koje su odlučile dio vlasti zadržati u svojim rukama priječeći državi da ih razoruža.
Evo što prenosi novinar International Herald Tribuna: "Pješačivši ulicama Tripolija, prijetnje libijskoj sigurnosti lako se mogu činiti pretjeranima. Možete uživati u kavi u živopisnom mediteranskom kafiću. Tenkovi i pištolji su izvan vidokruga. No, ako na kavi postavljate kriva pitanja može vas ščepati naoružana milicija. U parlamentu, naoružani bivši revolucionari straše zakonodavce podsjećajući ih na moć ulice…Ako Vlada ima malo kontrole nad sigurnošću u Tripoliju, nema nikakve izvan njega."
Na Zapadu izražavaju nade da će doći do nove široke suradnje između naoružanih skupina i plemenskih vođa sa libijskom vladom, do pooštravanja nadzora nad granicama i poboljšanja gospodarskih uvjeta u regiji. Ako ne dođe do tih pomaka, Libiji se predviđa dugoročan ciklus nasilja i političkog kaosa.
Digital Journal je izvjestio da zapadnjaci napuštaju Benghazi zbog narušavanja sigurnosne situacije. "Zapadnjaci nastavljaju bježati s područja Benghazija nakon što je nekoliko zemalja, uključujući Njemačku, Britaniju, Nizozemsku i Kanadu, pozvalo svoje građane na evakuaciju." Talijanski novinar za milanski list Corriere della Sera daje opis situacije u Libiji, posebice na istoku zemlje u području Benghazija:"Rim smatra da su libijske vlasti trenutno nesposobne osigurati efektivnu kontrolu nad teritorijem protiv islamske fundamentalističke prijetnje." Novinar sugerira da su događaji u Maliju i Alžiru možda dijelom namijenjeni tome da se skrene pozornost s onoga što se događa u istočnoj Libiji (Kirenaiki). Mnogi smatraju da će Francuzi potjerati džihadiste iz Malija natrag u Libiju što bi mogao biti uvod u američke napade dronovima. Poznati novinar Pepe Escobar predviđao je da će Amerikanci bombardirati džihadiste dronovima no to se još nije dogodilo.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.