Prošlo je više od tjedan dana otkako su ukrajinske snage izvele upad u rusku pograničnu regiju Kursk. Od prošlog utorka traje svojevrsni poseban period za Rusiju - tih tjedan dana čekalo se na njenu reakciju. Ništa značajnije nije se ni moglo reći prije no što prođe barem tjedan dana jer i za reakciju bilo je potrebno vrijeme, da se vidi jasnije kako stvari stoje. Danas je iduća srijeda i stvari jesu postale jasnije. Situacija po Rusiju nikako ne izgleda dobro.
U nekim od prethodnih upada preko ruske granice, primjerice u regiju Belgorod, akcije bi započinjale uz puno euforije s ukrajinske strane da bi se već za dan ili dva ispostavio da je učinak nikakav, da su to bili samo brzi udari nakon kojih je slijedilo još i brže povlačenje. Čak se ni akteri nisu deklarirali kao ukrajinska vojska već paramilitarne ili partizanske skupine. U slučaju Kurska također je bilo potrebno pričekati da se slegne prašina, što se do sad itekako i dogodilo, no ono što je ostalo nakon vrlo je poražavajuće po Rusiju jer ovo je prodor na koji Rusija, da je imala rješenje, do danas već bi ga i implementirala.
Puno toga i dalje je u zoni spekulacije, no u najgorem scenariju po Moskvu operacija Kursk razotkrila je neke duboke probleme koji se ne tiču samo slabo čuvane granice već i generalne sposobnosti ruske vojske. Svaki idući dan uspješne okupacije dijelova Kurska od strane ukrajinskih snaga razotkrivat će taj problem sve više i više. Naime, "na papiru" ruska vojska morala bi biti u stanju, čak i u slučaju ovakvog iznenađenja, relativno brzo uzvratiti i potisnuti neprijatelja. Činjenica da to ne uspijeva pokazuje da nešto ne štima s njenom unutarnjom strukturom. Podsjetimo, sve ovo se događa nakon niza korupcijskih skandala koji su potresli visoku razinu ruske vojske, skoro pa do vrha, no bivši ministar obrane Sergej Šojgu ipak je preživio, ali nisu brojni njegovi zamjenici koji su već po ruskim zatvorima.
Situacija po Rusiju danas izgleda jako loše ako ima istine u ukrajinskim tvrdnjama o najnovijem napretku u regiji Kursk, ali izgleda loše, mada nešto manje, čak i prema priznanju ruske vojske o prostoru koji su do sad izgubili. U ovakvim situacijama mora se pretpostaviti da niti jedna strana neće biti posve iskrena, ali svejedno pogledajmo najnovije tvrdnje.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tvrdi da su njegove snage samo tijekom današnjeg dana napredovale dodatna dva kilometra u regiji Kursk. Također tvrdi kako su u tom procesu zarobili dodatnih 100 ruskih vojnika.
Ruska strana pak navodi kako Ukrajinci napadaju s velikim brojem dronova te kako su tijekom noći srušili ukupno 117 iznad regija Kursk, Voronež, Belgorod i Nižni Novgorod. Također navode kako su srušili i neodređeni broj raketa, a objavili su i video snimku svojih Su-34 bombardera kako ciljaju ukrajinske pozicije na prostoru regije Kursk.
Ruska nacionalna garda potvrdila je da su pojačali sigurnost na prostoru nuklearne elektrane Kursk koja se sad nalazi svega 35 kilometara od mjesta gdje se vode borbe.
No, ruska strana više niti ne spominje kako i kada će izbaciti neprijatelja sa svog teritorija. Između redaka to se može protumačiti kao svojevrsno priznanje da nisu u stanju to izvesti. U isto vrijeme Ukrajina šalje dodatne snage kako bi to maksimalno onemogućili.
Osmi je dan borbi u Kursku i sada se može podvući linija - ovo je najveći upad u ruski prostor još od vremena Drugog svjetskog rata i sad je posve jasno da je ovo akcija koja će imati popriličan utjecaj na sam rat u Ukrajini.
Do koje mjere će ovo eskalirati situaciju? I dalje jedan od scenarija može biti vrlo poražavajući po Ukrajinu, pod uvjetom da se Rusija "otrijezni" od ovog udara i iskoristi ga za još veći pritisak (kao što smo pisali u ponedjeljak: Iako to danas tako ne izgleda, prodor u Kursk možda je najlošiji potez koji je Kijev mogao povući). No, mora se uzeti u obzir i onaj drugi scenarij u kojem Rusija nije u stanju to učiniti. U tom slučaju za Rusiju će ovo biti udarac od kojeg u ovom trenutku nije ni jasno kako će se oporaviti.
Prema jednoj teoriji Rusija ne želi prebaciti svoje bolje borce u Kursk jer su oni trenutačno zauzeti borbama na istoku Ukrajine, prodiru kontinuirano prema važnim gradovima kao što su Pokrovsk i Časiv Jar. Neki smatraju da je glavni cilj operacije u Kursku natjerati Rusiju na popuštanje na istoku, ali opet, ako se zaista ispostavi da ruska vojska nije u stanju izvesti oboje, što nam to govori? Da će ruske snage nastaviti zauzimati ukrajinski teritorij, a ukrajinske snage ruski? Takav scenarij do prije desetak dana bio je nezamisliv, ali događa se upravo u ovom trenutku.
Ukrajinski vrhovni zapovjednik Aleksandar Sirski rekao je da je ruski grad Sudža, pretovarno središte za ruski prirodni plin koji teče u Europu preko Ukrajine, u potpunosti pod kontrolom Ukrajine. Pojavile su se i fotografije koje to sugeriraju. No, ruska strana odbacila je te tvrdnje te navode kako se borbe za grad i dalje vode.
Dovodeći rat u Rusiju, Ukrajina je prisilila gotovo 200.000 Rusa da evakuiraju pogranična područja u blizini mjesta gdje je tijekom Drugog svjetskog rata 1943. Crvena armija porazila nacističke snage u najvećoj tenkovskoj bitci u povijesti.
Putin je u ponedjeljak rekao da Ukrajina "uz pomoć svojih zapadnih gospodara" namjerava poboljšati pregovaračku poziciju Kijeva prije mogućih mirovnih pregovora. No, pritom je sugerirao da mirovnih pregovora neće i ne može biti dok se napada ruski teritorij.
Spomenimo pritom da je ruska rublja danas dodatno oslabila u odnosu na dolar, a od početka ukrajinskog prodora izgubila je 8,5% vrijednosti.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.