Iako zadnjih dana sa Zapada dolaze isključivo izjave o podršci Ukrajini i osudi Rusije, iz Moskve "guraju" dalje sa svojom idejom te su danas objavili ponudu koja je sad na stolu. Riječ je o prijedlogu kojeg je prvo Putin iznio Bidenu za vrijeme virtualnog sastanka prije desetak dana. U međuvremenu je o ovoj temi razgovarao i s Macronom i Johnsonom, a sada su neki konkretniji detalji napokon dostupni i u javnosti.
Iz Moskve tvrde kako se njihov prijedlog svodi na sigurnosne garancije koje bi trebale, prema njima, privesti kraju aktualnu krizu te normalizirati odnose. Nacrt dokumenta dat je zamjenici američkog državnog tajnika, Karen Donfried, koja je u srijedu bila u Moskvi.
Čini se kako Moskva u ovoj napetoj situaciji poziva na jedan opširan "reset" u odnosima koji bi trebao, kako tvrde, dovesti do jačanja sigurnosti kod svih uključenih strana. U nacrtu dokumenta se navodi kako već deset godina dolazi do narušavanja odnosa između Moskve i Washingtona, počevši sa zapadnom vojnom intervencijom u Libiji 2011. te kasnije krizom u Siriji i Ukrajini.
O čemu se konkretno radi? Rusija je sastavila nacrte dva dokumenta, jedan za NATO i jedan samo za SAD. Oba dokumenta imaju formu ugovora na temelju kojeg bi se potpisnici trebali držati prihvaćenih sigurnosnih odredbi. U dokumentu koji je poslan NATO-u glavni fokus je, očekivano, stavljen na kretanje vojske. Rusija konkretno traži da se vojska ne šalje na prostor nijedne europske zemlje koja nije bila NATO članica prije 1997. Drugim riječima, to bi obuhvaćalo sve zemlje bivšeg Varšavskog pakta. Podsjetimo, 1999. u NATO su ušle Češka, Mađarska i Poljska, a 2002. Litva, Estonija, Latvija, Bugarska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija (sve ove, osim Slovenije, bile su dio Varšavskog pakta).
U jednom drugom članku teksta navodi se zabrana postavljanja raketa srednjeg i kratkog dometa u blizinu međusobnih teritorija.
Poziva se i na zaustavljanje daljnjeg širenja NATO-a uz poseban naglasak na Ukrajinu. Nadalje, traži se od trenutačnih NATO članica da se obvežu kako neće izvoditi nikakve vojne aktivnosti na prostoru Ukrajine kao i ostatku istočne Europe, južnog Kavkaza i zemalja Centralne Azije.
Dokument koji je poslan SAD-u je sličan te sadrži brojne slične garancije/zahtjeve. Između ostalog navodi se kako Rusija i SAD neće koristiti teritorije drugih zemalja sa svrhom pripreme napada na međusobni teritorij. I SAD se poziva da se obvežu na zaustavljanje daljnjeg širenja NATO-a na zemlje koje su nekoć bile dio SSSR-a (podsjetimo, 3 bivše sovjetske republike već jesu NATO članice: Litva, Latvija i Estonija).
Nadalje, u tekstu koji je poslan SAD-u navodi se kako će se obje zemlje obvezati ne postavljati nuklearno oružje u druge zemlje te kako će povući ono već postavljeno.
To su neke od glavnih stavki, a već sad možemo vidjeti određeni "problem" - ruskih zahtjeva je puno i ti zahtjevi bi zaista intenzivno pridonijeli smirivanju situacije i stvaranju trajnije stabilnosti, ali u tim dokumentima nema gotovo ničeg što bi "natjeralo" drugu stranu da pristane na ovakve uvjete. Ovo gotovo da izgleda kao ruski dokument vremena na temelju kojeg bi mogli reći da su bili spremni na trajni mir i stabilizaciju odnosa.
Sve to lijepo zvuči, ali Moskvi je dakako jasno da njih nitko nije pitao smiju li SAD, Francuska i Britanija pokrenuti agresiju na Libiju 2011. godine. Nisu ih pitali ni kad su krenuli s istim planom za Siriju - Rusija je morala "fizički", slanjem vlastite vojske, spriječiti ponavljanje libijskog scenarija u Siriji. Nadalje, NATO se ne osjeća ugroženo - svakako ne njihov lider, SAD - zašto bi pristali na ruske zahtjeve?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.