Britanija je oštro prozvala Moskvu ističući kako imaju dokaze o tome da Rusija ima plan za Ukrajinu koji uključuje smjenu vlasti u Kijevu. Također tvrde kako su ruske obavještajne službe već u kontaktu s brojnim bivšim ukrajinskim dužnosnicima u sklopu planiranja za predstojeću invaziju. Britansko ministarstvo vanjskih poslova nije predočilo nikakve konkretne dokaze za ove svoje tvrdnje. Dakako, pritom valja imati na umu kako su odnosi između Londona i Moskve na iznimno niskim razinama (može se reći da od cijele Europe, izuzev Kijeva naravno, Rusija ima najgore odnose upravo s Londonom) i samim time ove optužbe treba promatrati i u tom svjetlu.
No, i bez ove britanske optužbe svakako se moglo spekulirati da bi operacija "smjene režima" u Kijevu mogla biti jedan od ruskih planova. Zapravo takav plan, moglo bi se reći, po Rusiju bi čak bio i "najelegantniji" jer Moskvi očito nije cilj ratovati i iscrpljivati se ili pak vojno lomiti Ukrajinu na dijelove - glavni cilj im je zaustaviti egzistiranje vrlo izražene pro-NATO i pro-američke politike u svom direktnom velikom susjedstvu.
Može li to Rusija izvesti "na daljinu" i bez uporabe vojne invazije s preko 100.000 vojnika? Možda, sve će ovisiti o tome s kime ruski obavještajci razgovaraju u Kijevu ovih dana - ukoliko su informacije točne, dakako.
Britanci samu ideju promjene Rusima nepodobne vlasti u Kijevu, prikazuju kao kakav ultimativni čin "agresije". Dobro, nema dvojbe da je riječ o agresiji, uplitanju u tuđa unutarnja pitanja. Riječ je i o kršenju tuđeg suvereniteta i povredi međunarodnog prava. Sve to stoji, ali budimo realni i budimo fer - koliko je puta SAD rušio neku vlast, uključujući i demokratski izabrane vlasti, samo zato što im ista nije odgovarala? Kad pogledamo povijest Južne Amerike (koja je zemljopisno svakako dalje SAD-u nego što je Kijev Rusiji!), pa to je doslovno povijest državnih udara orkestriranih od strane SAD-a. I ne govorimo samo o daljnjoj povijesti već i o novim intervencijama (recimo državni udar u Boliviji).
Ako Rusija krene u proces rušenja Zelenskog i vlasti u Kijevu, oštru kritiku mogu uputiti jedna Poljska, Litva, Njemačka... SAD bi se pak trebao pokriti s ušima. Oni su izveli toliko državnih udara, vojnih udara, tzv. "narančastih revolucija" i svih drugih prevrata, pa čak i aktualni vladajući poredak u Ukrajini došao je na vlast američkom intervencijom na Majdanu.
Pogledajmo što još konkretno navodi britansko ministarstvo vanjskih poslova tvrdeći da se Rusija sprema provesti državni udar u Ukrajini.
Tvrde da ruske vlasti razmatraju bivšeg ukrajinskog zastupnika Jevena Murajeva kao potencijalnog kandidata za čelo novog proruskog vodstva. "Nećemo tolerirati zavjeru Kremlja za postavljanje proruskog vodstva u Ukrajini", rekla je britanska ministrica vanjskih poslova Liz Truss na Twitteru. "Kremlj zna da bi vojni upad bio velika strateška pogreška, a Velika Britanija i naši partneri bi nametnuli veliku cijenu Rusiji."
Rusko ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je te komentare kao "dezinformacije", optužujući Britaniju i NATO za "eskalaciju napetosti" oko Ukrajine.
"Pozivamo ministarstvo vanjskih poslova da prekine ove provokativne aktivnosti, prestane širiti gluposti i konačno usredotoči svoje napore na proučavanje povijesti mongolsko-tatarskog jarma", objavilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.
Britanske tvrdnje dolaze dan nakon što najviši američki i ruski diplomati nisu uspjeli napraviti veliki iskorak u pregovorima o rješavanju krize oko Ukrajine, iako su pristali nastaviti razgovor. Rusija je postavila sigurnosne zahtjeve Sjedinjenim Državama, uključujući zaustavljanje širenja NATO-a na istok i obećanje da Ukrajini nikada neće biti dopušteno da se pridruži zapadnom vojnom savezu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.