Analiza najteže i najvažnije diplomacije: Po prvi put od početka rata razgovarali su Xi i Zelenski - što sad?
Tijekom današnjeg dana telefonski su razgovarali ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i kineski predsjednik Xi Jinping. Koliko je poznato, ovo je njihov prvi kontakt od početka rata u Ukrajini. Ovo je ujedno i telefonski razgovor koji se čekao već neko vrijeme, svakako zadnjih mjesec dana, odnosno otkako je kineski predsjednik bio u 3-dnevnom posjetu Moskvi.
Jer Kina je, u veljači ove godine, taman oko prve obljetnice rata u Ukrajini, predstavila svoj relativno opširni, ali ambiciozni plan od 12 točaka prema kojem bi se ovaj sukob trebao privesti kraju (vidi: Što zapravo predlaže Kina? Pregled svih 12 točaka kineskog mirovnog plana za rat u Ukrajini). Brojne zapadne sile, naročito SAD, oštro su kritizirale samu činjenicu da se Kina uopće nudi kao posrednik navodeći njene bliske odnose s Moskvom. No, osim SAD-a i onih američkih saveznika koji se baš posebno ističu po anti-ruskom stavom (i prije invazije na Ukrajinu), mnogi su odlučili da bi Kinu ipak trebalo saslušati. Ona je na kraju krajeva danas prevelika sila da bi je se moglo tek tako ignorirati (SAD pak to radi znajući da im je Kina najveći globalni rival).
Zanimljivo je to da upravo Ukrajina i predsjednik Zelenski nisu odbili kineski ulazak u posredničku ulogu. Zelenski je čak predložio sastanak, no jasno je da bi to bilo teško izvedivo, prije svega zbog delikatne političke situacije. No, mjesec dana nakon što je Xi posjetio Putina u Moskvi, dolazi današnji telefonski poziv i isti bi se mogao pokazati vrlo značajnim, što je potvrdio i sam Zelenski.
"Imao sam dug i značajan telefonski razgovor s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Vjerujem da će ovaj poziv, kao i imenovanje veleposlanika Ukrajine u Kini, dati snažan poticaj razvoju naših bilateralnih odnosa", rekao je Zelenski.
Na to se nadovezao s porukom šef ureda ukrajinskog predsjednika, Andrej Jermak, koji je rekao kako je ovo bio "važan dijalog".
Kineska državna televizija CCTV također je izvijestila o pozivu, tijekom kojeg je Xi potvrdio da će izaslanik otputovati u Ukrajinu i "druge zemlje" kako bi pomogao u "dubinskoj komunikaciji" sa svim stranama za političko rješenje ukrajinske krize.
Na današnjem brifingu kinesko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da će njihov izaslanik za Ukrajinu biti Li Hui, posebni predstavnik kineske Vlade za pitanja Euroazije. Li je inače bivši kineski veleposlanik u Rusiji, koji je na toj dužnosti bio od 2009. do 2019. godine. Ministarstvo nije pružilo dodatne pojedinosti o tome kada će Li krenuti na put i koje će druge zemlje posjetiti.
Podsjetimo, Kina je odbila osuditi rusku invaziju na Ukrajinu, pozivajući umjesto toga obje strane da prekinu sukobe. Nadalje, Kina je također odbila pozvati rusku vojsku da se povuku s ukrajinskog teritorija - nešto što su pojedine zapadne zemlje inzistirale da bi Kina "morala učiniti". Dakako, mnoge zemlje izvan okvira zemalja pod utjecajem SAD-a nisu pozivale Rusiju da učini ovo ili ono i zauzele su vrlo neutralan stav prema ovom ratu, ili su pak tek protokolarno osudili rusku invaziju (kao što je to, nakon dosta kritika, početkom ovog tjedna za vrijeme posjete Portugalu učinio brazilski predsjednik Lula).
Kina je pak od samog početka zauzela naročito neutralan položaj ističući, između ostalog, da se "legitimne sigurnosne zabrinutosti" svih zemalja moraju uzimati u obzir. No, iz Pekinga su optužili NATO i SAD da "potiču sukob".
Kina nije pomogla Rusiji u naoružanju - jer da jest to bi se do sad već zasigurno znalo - ali je jasno da Kina Rusiji daje vrlo važnu diplomatsku potporu kao i ekonomsku "životnu liniju". Osim Kine tu je i Indija koja je također znatno povećala trgovinske odnose s Rusijom (primarno, naravno, u području energetike).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.