Točno kako su brojne obavještajne informacije i sugerirale - noćas je krenuo iranski napad na Izrael, odmazda za nedavni izraelski napad na iranski konzulat u Damasku. Riječ je o velikoj i značajnoj eskalaciji jer unatoč desetljećima napetosti, sukoba preko posrednika, animozitetu koji je dosegnuo najviše razine, ovo je ipak prvi direktni napad Irana na teritorij Izraela. Dakako, iz iranske perspektive tu liniju je prvi prešao Izrael početkom ovog mjeseca bombardiranjem iranskog konzulata u glavnom gradu Sirije - iz Teherana su odmah poručili kako to smatraju napadom na iranski suvereni teritorij (što teritorij diplomatskog predstavništva de jure i jest) te da će uzvratiti.
Riječ je o trenutku koji može voditi u povijesnu eskalaciju diljem Bliskog istoka, a to će uvelike ovisiti i o samoj iranskoj odmazdi, odnosno koliko će ista nanijeti štete Izraelu (i koliko će ta odmazda trajati). Osvrnimo se stoga na te detalje, na situaciju koja se noćas događa.
Kako se i očekivalo, Iran je izveo udar velikim brojem raketa i dronova. Prema informacijama koje je noćas objavila izraelska vojska, Iran je napao Izrael s desecima zemlja-zemlja raketa, a to je uključivalo i više od 10 krstarećih raketa. Nadalje, napad je uključivao i gotovo 200 dronova. Većina projektila i dronova ispaljeni su iz samog Irana, a manji dio stigao je iz pravca Jemena i Iraka. Tijekom noći libanonski Hezbollah, iranski saveznik, objavili su kako su i oni pokrenuli raketne napade na izraelske vojne baze.
Posljedice? Prema prvim informacijama nisu velike jer izraelska protuzračna obrana srušila je većinu projektila i dronova lansiranih od strane Irana. Navodno je nastala tek manja šteta na jednom izraelskom vojnom objektu. Spominje se tek jedna ozlijeđena osoba, 7-godišnja djevojčica koja se navodno nalazi u kritičnom stanju. Nadalje, Izrael je tijekom noći čak povukao raniju uzbunu građanima tražeći od njih da se sklone u skloništa, sugerirajući da je opasnost prošla.
Može li se stoga zaključiti da je ovo bila ta odmazda i da je ona sad - došla i prošla? Vjerojatno. Naime, komentar je tijekom noći došao i od strane iranske misije pri UN-u. Navode: "Ako izraelski režim napravi novu pogrešku, iranski odgovor bit će značajno žešći od ovog". Pritom poručuju SAD-u da se "kloni" ove situacije. Na kraju izjave ističe se: "Iran sada smatra ovu situaciju riješenom". Drugim riječima, iz Irana poručuju da su završili sa svojom odmazdom protiv Izraela za napad na iranski konzulat 1. travnja.
Je li to kraj priče? Ovisi, sad ovisi prije svega o Izraelu, a neke informacije koje već stižu ne idu u tom smjeru. Naime, izraleski kanal 12 citirao je neimenovane izraelske dužnosnike koji su noćas poručili kako će na ovaj iranski napad uslijediti "značajan odgovor".
Podsjetimo, u analizi neposredno pred ovaj napad sugerirali smo da bi sama odmazda mogla u neku ruku biti "klopka" za Iran, situacija koju Izrael priželjkuje ne bi li imali argument za pokretanje puno većeg sukoba s Iranom . Dakako, u takvoj kalkulaciji Izrael apsolutno želi imati SAD na svojoj strani, u aktivnom smislu. No, pitanje je mogu li takvo što tražiti od Amerike u ovakvoj situaciji, s ovakvom iranskom odmazdom koja ipak nije bila tako velika. Jasno, izraelski premijer Netanyahu već noćas je bio na telefonu s Bidenom, ali to ne znači da će od Amerike dobiti nešto konkretnije bez obzira što su iz Bijele kuće ovih dana poručili kako Izrael može računati na "željezno čvrstu potporu SAD-a" (ali i to je otvoreno za interpretaciju).
Naime, zadnjih dana zapravo smo dosta saznali o prirodi iranske odmazde kroz anonimne diplomatske izvore, a Iranu je očito bilo bitno da se zna otprilike što se sprema. Prema tim izvorima Iran je planirao odmazdu upravo na način da ista ne rezultira američkim uvlačenjem u sukob. Sada kada je ta odmazda i izvedena to se još i puno jasnije vidi.
Kao prvo, Iran je napad izveo skoro pa "u minutu" kako su obavještajne službe i govorile da hoće (većina ih je jučer objavila da se iranski napad očekuje u roku od 24 sata). To pak znači da je izraelska protuzračna obrana bila na najvišem mogućem stupnju pripravnosti. Jedino više od toga su im mogli točno reći na koje vojne ciljeve će rakete i dronovi biti usmjereni. Kao drugo, ovo je bio konvencionalni vojni udar, a ne neka "podla" odmazda u vidu, recimo, bombaških napada na izraelska veleposlanstva (iako, tko zna što će se još događati ovih dana).
Iran je svakako mogao znati da velik broj njihovih projektila neće penetrirati kroz izraelsku protuzračnu obranu koja je možda jedna od najboljih na svijetu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.