Savjetnik ruskog ministra obrane, Andrej Ilnjitski, poručio je kako SAD i druge zapadne zemlje vode "psihološki rat" protiv Rusije nastojeći pritom potkopati povjerenje Rusa u predsjednika Vladimira Putina i ruske državne institucije. U izjavi, koju je prenio veći broj ruskih medija, dužnosnik ističe kako Washington radi na tome da promjeni način kako Rusi razmišljaju - "Rat se vodi za ljudske umove", poručio je.
Dakako, psihološko ratovanje nije ništa novo. Zapravo moglo bi se reći kako je staro koliko i konvencionalno ratovanje, a ako bismo išli i korak dalje mogli bismo konstatirati kako većina medija, naročito danas, postoje isključivo u svrhu "psihološkog ratovanja", odnosno propagande.
Rusija je svakako na udaru te taktike već dugi niz godina, a i sama uzvraća istom mjerom (njeni popularni državni kanali namijenjeni za strano tržište, kao što su RT i Sputnik, imaju primarnu svrhu sudjelovati u tom psihološkom ratovanju), zašto je onda sad komentar o tome izazvao toliku pažnju? Postoji razlog i vrlo je jednostavan - zato što psihološko ratovanje možda počinje davati rezultate.
Posve je jasno da je Rusija temeljito analizirala i interpretirala situaciju, primjerice, u susjednoj Bjelorusiji. Ono što se tamo dogodilo zasigurno jest kulminacija činjenice da je ljudima već dosta Lukašenka koji vlada desetljećima, ali veliki anti-vladini prosvjedi su i uspjeh psihološkog ratovanja koje ostvaruje napredak u vrijeme kriznih trenutaka.
Rusija voli za sebe reći da je vrlo ujedinjena iako zapravo zna da to nije nužno istina. Veliki prosvjedi potpore Alekseju Navaljnom ipak su bili veći no što je Kremlj očekivao. Anti-Putin kampanja izvana ipak daje rezultata jer Navaljni je, bez obzira na pisanje stranih medija, godinama bio marginalac u Rusiji. Tek u zadnje vrijeme potpora za njega transformirala se u anti-vladine sentimente i dobila je na ubrzanju. Nadalje, najave da se uskoro sprema "najveći prosvjed u povijesti moderne Rusije" sigurno izazivaju nervozu.
U razgovoru za Spas TV Andrej Ilnjitski poručio je: "Nova vrsta ratovanja se pojavila. Ja to zovem mentalno ratovanje. Cilj ovog ratovanja je uništenje shvaćanja civilizacijskih stupova kod neprijatelja".
"SAD također koristi ekonomske i informacijske mjere kako bi potkopali povjerenje u Putina, predsjedništvo, našu vojsku, rusku pravoslavnu crkvu i naše mlade. Rat se vodi za umove ljudi. SAD odabire takvu konfrontaciju jer su svjesni da ne mogu nas napasti direktno pošto smo nuklearna sila", rekao je.
Kako smo i rekli, sve to nije ništa novo, a Ilnjitski možda čak i pretjeruje - nije da SAD direktno "napada" rusku crkvu, osim ako liberalizam, dominantan na Zapadu, ne smatra prijetnjom (a sigurno smatra).
No, kad je riječ o pokušajima potkopavanja povjerenja Rusa u političke institucije, to se svakako provodi koliko god je moguće. I kako će Rusija reagirati na to? Kako se misli braniti? Za očekivati je zapravo još i snažniju obranu "čvrstih linija", a to bi moglo značiti veće distanciranje od kanala putem kojih se ti "napadi" vrše. U konkretnom smislu to bi značilo rusko distanciranje od društvenih mreža koje su ionako u vlasništvu američkih korporacija. Već se sprema zabrana Twittera, a u bliskoj budućnosti to bi moglo uključivati i druge mreže.
Koliko će takav pristup biti uspješan tek će se vidjeti, a i neće biti lako izvediv. Naime, u cijeloj priči postoji i jedna kontradikcija - Rusiji i dalje treba ekonomska povezanost sa Zapadom, a taj isti Zapad će, što već i čini, očekivati informacijsku slobodu (putem koje može, između ostalog, činiti upravo ono što je Ilnjitski i opisao). Dakle, ako Rusija krene u veliku blokadu kanala za koje smatra da su glavne linije napada u ovom "mentalnom ratu" morat će snositi dodatne i značajne ekonomske posljedice.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.