Nedavna promjena vlasti u Njemačkoj izazvala je poprilične napetosti između Moskve i Berlina - ne čudi imajući u vidu da je dio nove vladajuće koalicije, stranka Zelenih, još za vrijeme izborne kampanje naglašavala da će, ako dođu na vlast, zauzeti znatno oštriji stav prema Rusiji. Sad jesu na vlasti, a Zelenima je pripao iznimno važan resor ministarstva vanjskih poslova. No, nova ministrica vanjskih poslova, Annalena Baerbock, posjetila je danas Moskvu i poruke nisu bile nužno sve negativne...
No, činjenica pak da je danas posjetila Moskvu, nakon jučerašnjeg posjeta Kijevu dosta govori. Zapadne zemlje, a svakako i Njemačka, nastoje ostaviti dojam da su potpuno na strani Ukrajine u ovom srazu - i jesu, ali linija komunikacije s Moskvom i dalje je otvorena.
Dakako, u fokusu je projekt Sjeverni tok 2, plinovod između Rusije i Njemačke koji je kompletiran, ali nije pušten u promet. Posve je jasno i zašto - SAD (otvoreno) vrši pritisak na Berlin tražeći od njih da ne pokreću ovaj plinovod pošto bi isti nanio štetu Ukrajini.
Ali štetu će netko definitivno pretrpjeti i čini se da je Njemačka spremna žrtvovati samu sebe. Za vrijeme današnje novinske konferencije s ruskim kolegom Sergejem Lavrovom u Moskvi Baerbock je istaknula: "Nemamo druge opcije, čak i ako to znači da ćemo platiti skupu ekonomsku cijenu. Njemačka je jasno dala do znanja da ako se energija koristi kao oružje onda moraju postojati posljedice po plinovod Sjeverni tok 2".
No, novi njemački kancelar Olaf Scholz nema tako rigidan stav kao ministrica Baerbock. On je pak rekao kako je Njemačka spremna uvesti sankcije Rusiji u slučaju da Rusija napadne Ukrajinu, ali u isto vrijeme ističe kako je plinovod Sjeverni tok 2 privatni komercijalni projekt koji se ne bi trebao uvlačiti u tu priču.
Što se pak tiče gostovanja ministrice Baerbock danas u Moskvi bilo je i pozitivnih izjava. Rekla je, između ostalog, kako Njemačka želi normalizaciju odnosa s Rusijom.
Jučer je pak u Kijevu rekla kako danas u Moskvu dolazi s "velikim popisom" pitanja koja se trebaju riješiti. Spomenula je područje trgovine, znanosti, kulture, energetike te klimatskih promjena.
"Suradnja između građanskih zajednica nam je posebno važna", nastavila je. "Također želim razgovarati sa svojim ruskim kolegom o tim prilikama i kako možemo stvoriti uvjete da ih učinkovitije iskoristimo", dodala je, rekavši da će također pozorno slušati svoje sugovornike u Moskvi i Kijevu.
Njeni komentari dolaze nakon niza razgovora održanih prošlog tjedna između diplomata iz Rusije, SAD-a i NATO-a na temu sigurnosti u Europi. Moskva je zatražila pisana jamstva da se vojni blok predvođen SAD-om neće širiti u Ukrajinu, što je zahtjev za koji su zapadni čelnici rekli da "nije na stolu". U međuvremenu, američke obavještajne službe već mjesecima upozoravaju da strahuju od neposredne ruske invazije na Ukrajinu, što je Kremlj odbacio kao dezinformaciju.
U četvrtak je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov najavio da očekuje da će zapadne sile u roku od tjedan dana dati pisani odgovor na sigurnosne prijedloge Moskve.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.