Analiza: Rusko iskopčavanje Finske s plinovoda nije samo kazna zbog njihovog posezanja za NATO članstvom, ovo je sad puna slika nove ruske "plinske doktrine", a da funkcionira pokazuje i to da velike zemlje brzo i u tišini otvaraju račune u rubljama
Danas, točno u 5 ujutro prema finskom vremenu, ruski Gazprom prestao je isporučivati plin Finskoj, odnosno finskoj državnoj kompaniji Gasgrid Finland. Iz Rusije poručuju kako je isporuka prekinuta jer je Finska odbila platiti plin prema novom platnom sistemu na kojem inzistira Rusija - da im se plaća u ruskoj valuti, rubljama. Riječ je o ruskoj shemi koju je njihov predsjednik Vladimir Putin predstavio još krajem ožujka, no do sad je samo nekoliko zemalja "iskopčano" - prije Finske to se dogodilo Poljskoj i Bugarskoj.
Znači li to da sve druge europske zemlje "uredno" Rusiji plaćaju onako kako je Rusija naložila? Možda, ali ne nužno. Taj podatak, pošto je riječ o transakcijama koje se vode između kompanija, nije baš posve transparentan, no čini se da je ovdje nešto drugo na snazi. Bi li Finska bila jutros iskopčana da nije prije nekoliko dana službeno potvrdila da pokreće postupak ulaska u NATO vojni savez (zajedno sa susjednom Švedskom)? Teško, zašto bi Rusija kažnjavala svog vojno nesvrstanog susjeda? Ali ovo posezanje za NATO članstvom očito mijenja stvari.
To nam govori nešto, da je na snagu stupila nova ruska energetska doktrina čiji su okviri dati krajem ožujka, ali sada dobivamo širu sliku. Nije to nešto što je javno definirano, ali izgleda otprilike ovako - Rusija, odnosno njen Gazprom, polako će "gasiti" jednu po jednu europsku državu, sukladno tome koliko joj se iste zamjere. Na taj način neće sami sebi odmah stvoriti prevelike gubitke - jer Rusija još uvijek dnevno zarađuje velik novac od prodaje nafte i plina zemljama Europe - ali se i sama priprema za neminovno kroz poteze koji njoj malo po malo dovode novu stvarnost, ali zato ciljane zemlje moraju odmah snositi kompletan udarac.
Ne čudi da je implementacija ove doktrine počela baš s Poljskom. Od svih zemalja Europe, izuzev same Ukrajine, Poljska ima najtvrđi stav prema Rusiji, do te mjere da ponekad izgleda kao da je njene euroatlantske integracije zapravo sprečavaju (spašavaju) od toga da se direktno uključi u ovaj rat koji traje u njenom susjedstvu. Povijest animoziteta između Varšave i Moskve je duga tako da to ne čudi, no da se Varšavu pita ona bi na svoj teritorij već dovela i atomsko oružje (čak su i tražili to od SAD-a, no srećom Washington, barem za sada, nije spreman na toliku eskalaciju).
Što će biti s Finskom? Koliko će isključenje plina imati posljedica na njeno gospodarstvo i na njeno stanovništvo? Čini se kako Helsinki nije odveć zabrinut. Situaciju je jutros nakon prekida dostave ruskog plina komentirao glavni direktor njihove državne kompanije Gasgrid, Olli Sipilä. U razgovoru za medije poručio je da je Gasgrid već krenuo s nabavom iz alternativnih izvora, konkretno s Baltika te kako je tranzicija na nove izvore obavljena već ujutro i sve je "prošlo glatko".
"Finski sistem je trenutačno uravnotežen, komercijalno i fizički. Naravno, uvijek su moguće neke nove situacije, tehnički problemi na sistemu, ali to je sve dio normalne aktivnosti koju sad kontroliramo najbolje što možemo. Ne očekujemo nikakve probleme", rekao je.
Jedan od razloga zašto Finci djeluju poprilično mirno je i taj što su, kako su jutros i potvrdili iz Gasgrida, još u srijedu očekivali da će do ovog poteza doći tako da nisu ulovljeni nespremni.
Na sustavu radi i finska kompanija Gasum koja se bavi uvozom plina. Poručili su kako se finska mreža odmah prebacila na plinovod Balticconnector - riječ je o plinovodu koji spaja Inkoo u Finskoj i Paldiski u Estoniji.
Podsjetimo, prekid dostave ruskog plina dolazi tjedan dana nakon što je Rusija prekinula i isporuku struje za Finsku (ruska struja predstavlja oko 10% ukupne finske potrošnje).
No, posljedica svakako mora biti. Finska državna kompanija za električnu energiju, Fingrid, poručila je da se može očekivati porast cijene struje. Spomenimo pritom kako je cijena struje u Finskoj već znatno porasla od početka ove godine.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.