Novi kineski predsjednik Xi Jinping završio je trodnevni posjet Rusiji. To je njegov prvi posjet nekoj stranoj zemlji otkad je na funkciji predsjednika. Povijest rusko-kineskih odnosa prepuna je uspona i padova, od pozivanja na 'Vječito prijateljstvo Rusije i Kine' sve do političkih napetosti, nepovjerenja i graničnih sukoba. Od bliskih i prijateljskih odnosa između Vladimira Lenjina i osnivača moderne Kine Sun Jat-sena, pa do otvorene ideološke netrpeljivosti i sukoba između Staljina i Čang Kai-šeka. Od savezništva Staljina i Mao Ce-tunga do nepovjerenja i mržnje između Mao Ce-tunga i kasnijih sovjetskih vođa.
S dolaskom Putina na vlast dolazi do znatnijeg približavanja dvaju zemalja posebice s potpisivanjem 'Sporazuma o dobrosusjedskim i prijateljskim odnosima' 2001. godine. Sporazum je označio početak strateške suradnje koja se od tada proširila i učvrstila kroz mnoge zajedničke inicijative i organizacije - od Šangajske organizacije za suradnju, BRICS-a pa sve do združenog djelovanja Rusije i Kine u Vijeću sigurnosti UN-a.
Bolji odnosi nego ikad u povijesti
Rusija i Kina imaju iza sebe više od desetljeća bliskih partnerskih odnosa, stoga ne čudi izjava kineskog predsjednika da su odnosi dvaju zemalja 'trenutno bolji nego ikada u povijesti'. 'Činjenica da sam posjetio Rusiju, našeg prijateljskog susjeda, nedugo nakon preuzimanja predsjedništva, svjedočanstvo je velike važnosti koju Kina pridaje svojim odnosima s Rusijom', izjavio je Xi za ruske medije.
U Moskvi, Putin je čestitao kineskom predsjedniku Xiju na njegovoj novoj funkciji i zahvalio mu što se odlučio da upravo Rusija bude prva zemlja koju će posjetiti. 'To jasno pokazuje veliku važnost koju polažemo na izgradnju odnosa između naših zemalja', rekao je Putin.
Prema pisanju Reutersa kineski čelnik Xi Jinping poslao je signal Sjedinjenim Državama i Europi time što je za prvi posjet izabrao Rusiju, naglašavajući važnost rastućeg saveza Pekinga s Moskvom.
Xi je u Moskvi pozvao na međusobnu podršku u zaštiti nacionalnog suvereniteta, sigurnosti i razvojnih interesa. Ova tri aspekta su i među temeljnim odrednicama rusko-kineskog sporazuma iz 2001. godine. Članak 1. sporazuma poziva na međusobno uvažavanje državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, uzajamno nenapadanje, uzajamno nemiješanje u unutarnje poslove, jednakost, obostranu korist, mirnu koegzistenciju na temelju čega ugovorne strane sklapaju strateško partnerstvo i kooperativne dobrosusjedske odnose. Članak 9. sporazuma neki tumače kao obrambeni pakt jer poziva na suradnju u eliminaciji prijetnja koje bi ugrozile ili potkopale mir ili sigurnosne interese jedne od strana.
Dakle, obje zemlje odustale su od agresivne politike i ekspanzionističkih planova kontra druge strane. Usprkos manjim problemima ili neslaganjima u nekim sektorima (npr. ruske optužbe protiv kineske vojne industrije zbog kopiranja opreme i ignoriranja prava intelektualnog vlasništva ili kineskih optužbi zbog previsoke cijene plina) kinesko-ruski dobrosusjedski odnosi postali su vidljiv primjer istinske prijateljske koegzistencije, suradnje i bliske interakcije između dvaju zemalja.
Kineski predsjednik Xi smatra da su 'kinesko-ruski odnosi ušli u novu fazu u kojoj dvije zemlje osiguravaju velike mogućnosti razvoja jedna drugoj i vide jedna drugu kao prioritetne partnere za suradnju'. Stručnjaci smatraju da će ovaj posjet dodati strateškom partnerstvu Rusije i Kine 'novu težinu i nov utjecaj' u svijetu.
Sergej Karaganov, analitičar ruskog 'think tanka' Valdai club, smatra da Xijev posjet neće donijeti veće promjene. 'Može se očekivati nekoliko ponuda za izvoz ruskih energenata u Kinu, no ne mnogo više. Ipak, posjet će istaknuti nekoliko važnih značajki bilateralnih odnosa.'
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.