Analiza - Trumpa koji prkosi mecima sad se svi boje: Ako dođe na vlast želi odmah zaustaviti rat u Ukrajini, ali kako i čime misli natjerati Zelenskog i Putina na teško kompromisno rješenje?
Ukrajinskim vlastima je potpuno jasno da rat s Rusijom mogu voditi onoliko dugo koliko će ih u tome podržavati njihovi zapadni saveznici, a prije svega jedan - SAD. Ako bi odjednom američka podrška izostala to bi stvorilo lančanu reakciju diljem Europe gdje bi zemlje vjerojatno jedna za drugom slijedile američki primjer, možda čak i aktualne vlasti koje se vole prikazivati kao vrlo pro-ukrajinske, zbog činjenice da bi financijski teret odjednom postao tako velik da ga Europa sama ne bi mogla podnijeti.
Nažalost po Ukrajinu ovih dana sve se poklapa i ide prema scenariju koji je po njih krajnje nepoželjan, a to je povratak Donalda Trumpa. Podsjetimo, Trump je u mnogo navrata rekao kako želi zaustaviti rat u Ukrajini čim dođe na vlast. Jasno, to je nešto čega se poprilično boje aktualne vlasti u Kijevu i njihovi saveznici jer im je jasno da bi bilo kakvo zaustavljanje rata gotovo sigurno moralo uzeti u obzir postojeće stanje na terenu, a to pak znači prihvaćanje činjenice da Rusija drži pod kontrolom skoro petinu Ukrajine (oko 18%).
Za Zelenskog i njegove saveznike to je neprihvatljivo. Njihov plan bio je beskonačno upumpavanje oružja i novca u Ukrajinu u nadi da bi ukrajinske snage mogle postići preokret na terenu. No, to je poprilično nerealan plan jer bez obzira koliko se novca i oružja slalo Ukrajini njoj će uvijek prije nego Rusiji ponestati ljudstva. U tom smislu nastavak ratovanja samo dodatno iscrpljuje obje strane, ali više Ukrajinu nego Rusiju, koja pritom također - malo po malo - gubi sve više svog teritorija.
Dakle, u praksi, postizanje mira u Ukrajini zapravo je jednostavno. SAD mora zavrnuti daljnje slanje oružja i Ukrajina će se odmah naći u slijepoj ulici. U takvom scenariju morat će prihvatiti pregovore s Rusijom jer alternative nema, odnosno ima, ali to je još manje povoljno po nju - nastaviti se boriti sa smanjenom potporom i izgubiti još znatan dio teritorija.
Ali ako SAD odjednom samo prekine svu potporu za Ukrajinu, zar ne bi to odvažilo Rusiju da je baš onda napadne svim silama i pokuša možda i cijelu zauzeti s ciljem konačnog rušenja aktualne vlasti u Kijevu i postavljanja neke nove koja bi bila naklonjenija Moskvi? Kako Trump, ako osvoji vlast i krene s idejom okončanja rata u Ukrajini, planira spriječiti da ispadne kako predaje cijelu Ukrajinu Rusiji? Očito je da to ni ne želi, ni on ni njegova nova "MAGA" garnitura Republikanske stranke.
Sigurno je da se mislilo i o tome. Zaustavljanje potpore za Ukrajinu vjerojatno ne bi bio jedini potez. Zapravo zaustavljanje potpore više bi bila prijetnja, odnosno vršenje pritiska na Zelenskog da se upusti u pregovore s Rusijom. Dakle, ono što se može očekivati je da će Trump nastaviti slati potporu Ukrajini, ali će jasno dati Kijevu do znanja da će ta potpora brzo prestati ako budu odbijali mirovne pregovore s Rusijom.
Ovog proljeća već se moglo i naslutiti da stvari idu u tom pravcu. Naime, kad je potpora za Ukrajinu bila blokirana u Donjem domu američkog Kongresa, Trump je mogao dojaviti svojim lojalistima u stranci da nastave blokirati potporu za Ukrajinu u nedogled. To se ipak nije dogodilo i paket je na kraju odobren, djelomično zato jer im se žurilo poslati hitnu vojnu potporu Izraelu za rat u Gazi. Podsjetimo, Trumpova potpora za Izrael je nemilosrdna i čini se da on neće učiniti baš ništa da bi se zaustavio pakao kroz koji svakog dana prolazi palestinski narod. Istina, ni Bidenova administracija ne čini gotovo ništa, ali bar povremeno kritiziraju Izrael zbog čega se Netanyahu i njegovi desničarski ministri ne usude pokretati neke možda još i strašnije poteze. Trump će pak Izraelu dati za pravo da ubijaju koliko im se prohtje što je strašna vizija vrlo bliske budućnosti na Bliskom istoku. Zašto to čini? Jedan od razloga svakako je osiguranje potpore utjecajnog židovskog lobija u Americi. Trump vjerojatno smatra, a vjerojatno je i u pravu, da bez njihove potpore teško da može računati na povratak u Bijelu kuću. Dakako, stvari nisu tako crno-bijele - iako se desničarski Židovi jako vesele povratku Trumpa, liberalna frakcija i dalje je sklonija Demokratskoj stranci mada bi se i tu linije mogle početi brisati s obzirom na sve što se sad odjednom događa.
Trump na Republikanskoj konvenciji (izvor: Evelyn Hockstein/Reuters)
U svakom slučaju, Trump je ranije ove godine pustio da pomoć za Ukrajinu ipak bude odobrena. Zašto? Jer tek svojim dolaskom na vlast ima mogućnost implementirati cijeli plan za okončanje rata. Kako smo i rekli, prvo će vjerojatno Zelenskom reći da na daljnju pomoć može računati samo ako pregrize i jezik i ponos te se upusti u mirovne pregovore s Rusijom. U isto vrijeme vjerojatno će krenuti s pritiskom i na Rusiju. Od njih će tražiti da prihvate mirovni sporazum koji im ne bi donio potpunu pobjedu, kao ni Ukrajini težak poraz. Drugim riječima, Trumpov mir vjerojatno bi se svodio na to da obje strane "malo pobjede, malo izgube".
Iako još uvijek ne znamo ništa službeno i za sad samo nagađamo, možemo pretpostaviti da bi Rusija dobila teritorij koji sad drži. Ne i formalno, nitko im ne bi pravno priznao nove aneksije, ali bi se prihvatilo da je de facto tako, kao što se prihvatilo i Krim koji je pod kontrolom Rusije od 2014. godine. Zauzvrat Trump bi vjerojatno tražio od Rusije da (ostatku) Ukrajine dozvoli da može slobodno i suvereno birati što god želi, a to uključuje i njene potencijalne euroatlantske integracije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.